| tutifruti63 a întrebat:

Va rog daca vi s-a intamplat si voua dati-mi un sfat. M-am jucat cu o scobitoare in gura si mi s-a rupt o bucatica intre dinti. Cum am facut nici eu nu stiu,am reusit sa inghit acea bucatica si simt ca mi s-a oprit undeva in gat, parca ar sta agatata. Ce pot face in aceasta situatie, pentru ca este incomod sa simt ceva infipt in gat? Ma deranjeaza, este grav? Va disparea aceasta situatie de inconfort? Bucatica era cam de jumate de cm. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este prea puțin probabil să fi rămas acolo. Dar poți totuși încerca desprinderea ei astfel. Iei în gură o bucată mai mare de pâine și o mesteci, dar nu foarte mult. Când o înghiți, ea va forța să se ducă în jos ceea ce întâlnește în cale. Așa se procedează cu un os de pește, de exemplu.

| Michaeel a răspuns:

Bea putina apa încât sa facă acea bucățică sa se ducă pe gat în jos.