| lilith16 a întrebat:

Aseară am vazut ceva tutorial pe insta pentru albirea dinţilor si trebuia sa pui pe o bucăţică de folie de aluminiu putina pasta de dinti+sa presari putin bicarbonat apoi ii puneai pe dinti si pe fata si pe spate ca un fel de proteza. Oricum, trebuia sa tin 10 minute, am facut cum zicea dar pe la 3 minute a început sa ma usture oribil limba. Am scos tot aluminiul si mi-am clătit gura. Cand m-am uitat in oglida aveam varful limbii rosu si amorţit. Nu am bagat in seama dar azi cand am mancat mi-am dat seama ca nu simt gustul mâncării pe varful limbii. Nu mai e limba amorţită dar efectiv nu simt gustul. Ce ar trebui sa fac? E grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Iunix a răspuns:

Albirea dinților :
Există două metode prin care poți să ai dinți de un alb perfect.
1. Așa te naști, ai un ADN foarte bun și dinții tăi sunt sănătoși în mod natural fără să faci vreun efort special.
2. Te duci la un medic dentist și îți pui fațete dentare.

Restul sunt prostii.
Bineînțeles că igiena ( spălatul pe dinți ) joacă un rol extrem de important dar din nefericire sunt oameni ghinioniști care or cât de multă grijă ar avea de igiena cavității bucale tot au dinți sensibili, măsele care fac carii și nu sunt de un alb normal.
Ghinionul nostru, norocul medicilor dentiști care ne jefuiesc pe față.

De ce nu mai simți gustul alimentelor :
... clar limba ta a fost afectată, mai exact papilele gustative. În mod normal nu ar fi trebuit să pățești nimic deoarece zici că nu ai stat mai mult de 3 minute și singurul ingredient descris în rețeta ta care ar fi putut să-ți afecteze papilele gustative este pasta de dinți. În mod normal în 3 minute nu trebuia să pățești nimic.
Nu e nimic grav.
Ce poți să faci?
Poți să aștepți pur și simplu liniștită ca papilele tale gustative să se refacă.
Eventual dacă problema persistă de poți duce la farmacie.

2 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Mai mult ca sigur s-au format chimicale iar impreuna cu saliva au format o substanta pe care, prin osmoza, celulele limbii tale s-au suprasaturat cu substanta si au explodat (ori au murit si nimic in plus).
Doar cu timpul cred ca vei mai putea vedea o schimbare, asta daca corpul va reusi sa inlocuiasa acele celule.
[Bineinteles, asta este doar o ipoteza; consultul la un medic specialist nu este de ocolit]

| AllyAlexandra20 a răspuns:

Cel mai bine ar fi să mergi la medic.