| VIATAeGREA a întrebat:

Va rog din sfulet ajutati-ma tocmai mi-am dat seama ca am Sindromul Klinefelter toate exemplete de acolo le am. sunt baiat si am 15 ani... ce trebuie sa fac ca sa ma vindec fara sa merg la doctor? sa fac sport?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poti sa te diagnostichezi numai pe simptome cu aceasta boala, trebuie sa faci un test genetic care sa arate daca ai aberatia cromozomiala implicata in acest sindrom. Daca intr-adevar il ai, nu te poti vindeca de el, este ceva genetic, practic un cromozom in plus care ramane asa toata viata ta. parerea mea este ca ai penisul prea mare pentru un barbat cu Klinefelter, ar trebui sa fie macar cu 6-7 cm mai mic la varsta ta daca ai avea hipogonadism.

| doctoressa a răspuns:

Buna! Ar fi bine sa mergi la medic pentru consult si investigatii. Nu fii asa de sigur ca ai sindromul Klinefelter pana nu-ti pune un medic acest diagnostic. Daca e asa, trebuie inceput tratamentul hormonal cat mai devreme, asa ca nu mai amana.
http://www.i-medic.ro/boli/sindromul-klinefelter

| VIATAeGREA explică (pentru doctoressa):

Buna. sunt sigur ca il am.
am toate siptomele.
nu sunt bun la invatatura. gandesc mai incet. nu raspund repede sunt inalt. nu am forta am sfarcurile umflate, testiculele cam mici si nici par nu prea imi creste pe fata si la subrat. + ca pana acum aveam probleme si cu marimea penisului.acum il am de 14cm in erectie la 15 ani si 8 in stare fleasca e bine?
multumesc pentru ajutor.

| doctoressa a răspuns (pentru VIATAeGREA):

Simptomele tale par putin "trase de par" si oricum pot fi cauzate si de alte tulburari hormonale. Oricum nu poti pune un diagnostic doar pe seama unor simptome, asa ca mergi la un medic pentru investigatii.

| VIATAeGREA explică (pentru doctoressa):

Draga doamna doctor. acum 2 ani am fost la endocrinolog pentru ca am fost speriat de marimea mica a penisului meu...a spus ca am nivelul de testosteron scazut si s-a uitat la sani mei pentru ca erau umflati. (sfarcurile) mi-a dat ceva medicamente si m-a pus sa fac sport. nu mai iau acele medicameante... dupa parerea dvs. am sau nu acel klinefelter?

| doctoressa a răspuns (pentru VIATAeGREA):

Este un diagnostic posibil, dar fara dozari hormonale si cariotip (test genetic) nu se poate pune un diagnostic de certitudine.

| VIATAeGREA explică (pentru doctoressa):

Ok va multumesc mult pentru ajutor si imi cer scuze pentru ca vam retinut din timp.

| doctoressa a răspuns (pentru VIATAeGREA):

Cu multa placere!

| Veme a răspuns:

Daca ai inteles ce inseamna atunci iti dai seama si ca nu are cum sa fie tratat. Oricum eu cred ca 99.8% nu ai asa ceva. Dar daca vrei sa ai o confirmare mergi sa-ti faci analize si convinge-te ca am dreptate. Sportul nu strica, mai ales ca zici ca nu ai forta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut... nu ai sindromul Klinefelter ci esti un pic mai bine făcut şi cel mai probabil sunt crescute valorile unui hormon numit estradiol. Nu este grav, tratamentul se face la medicul endocrinolog. La sindromul Klinefelter apar mari tulburari de concentrare, persoana nu poate fi atenta nici macar 10 minute la o ora de curs. Mai exista posibilitatea să fie o secreţie insuficienta de testosteron şi atunci apare bazinul mai dezvoltat şi sânii, iar umerii sunt mai înguşti. Roagă pe unul dintre părinţi să te însoţească la medic şi vei scăpa de acest coşmar. Doctorul odata te vede, după care nici nu mai ştie cum arăţi sau cum te cheama. Sanatate.