| anonim_4396 a întrebat:

Va rog din suflet sa ma lamuriti cu ceva, am primit rezultatul la testul PAP si sunt tare nelinistita. Dupa o conizatie realizata acum 4 luni, e bifat aici „negativ pentru leziuni intraepiteliale sau maligne„, insa la descreirea citologica scrie asa: „celule exocervicale superficiale, intermediare si parabazale, metaplazie scumoasa de tip imatur, grupuri de celule glandulare endocervicale, nuclei liberi, mucus, PMN integre si alterate, coco-bacili. Nu s-au identificat aspecte displazice (infectie HPV activa)„. Atat, nimic altceva bifat pe raport. Imi puteti spune va rog daca am inectie HPV sau nu? Nu inteleg din explicatia medicului care a intocmit raportul de analiza. Multumesc din suflet!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| emilitalia a răspuns:

Cam greu sa dam noi un diagnostic. Incearca si intra pe net la un site medical si intreaba un medic de acolo. Inteleg ca nu vrei sa mergi la medicul de familie din anumite motive bine intelese. Incearca acolo si nu va sti nimeni de tine. Multa sanatate si noroc.