| Giuly_3112 a întrebat:

Va rog frumos sa nu radeti de mine am o problema extrem de grava plang de ceva timp si imi e frica sa spun asta parintilor mei crying( astazi cand am mers sa imi bag lenjeria in cosul de rufe murdare pe chilot am vazut o pata mare de sange ce mi s-a intamplat crying(?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
21 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este prima menstruatie. Nu plange si nu fi speriata, ai devenit domnisoara. Spune-i chiar asa mamei tale, va intelege.

| tyana a răspuns:

E clar ca ti-a venit ciclul de ce te sperii?happy

luciana
| luciana a răspuns:

Draga mea, asa cum multi ti-au si raspuns deja, asta nu trebuie sa te ingrijoreze, ai devenit "domnisoara " asa se zice adica ai devenit mai preocupata de tine, mai matura in gandire si acum iti poti deja explica starile de nervozitate de moment, ce pun stapanaire pe tine uneori, asta este si explicatia in aceasta perioada ( 5-7 zile s-ar putea sa te simti "ciudat " adica sa te simti putin ametita, sa ai dureri de burtica si sa iti curga sange pe chilotel ), deci cumpara absorbante si aseaza-le pe chilotel cum scrie pe ele si cred ca de ceri sfatul mamei, ai sa il primesti si ea iti va purta de grija negresit. Acum trebuie sa scrii lunar pe un carnetel Data cand ti-a venit ciclul si daca a fost sau nu insotit de Dureri si cat a Durat ( 3, 5 zile ) caci aceste date iti vor fi necesare la medic si sa stii ce sa ii raspunzi cand te va intreba ( asta se va consemna mereu in fisa ta personala medicala, la policlinica unde esti arondata ). Succese si reusite sa ai in viata micuta floare ce ai imbobocit si numai bine sa iti dea Dumnezeu. Lucien.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Vorbeste cu mama ta, o sa iti dea sfaturi utile, nu e nimic grav, dar trebuie o atentie sporita igienei.

| cornculapte a răspuns:

Ti-am venit menstruatia. big grin Nu te speria. Spune-i mamei tale ca ti-a venit ciclul. Si ea are asa ceva, o sa-ti spuna ce sa faci.

| Ana a răspuns:

Ti-a venit ciclul, nu trebuie sa te sperii, fiecare fata are parte de asa ceva mai devreme sau mai tarziu, spune-i mamei tale si ea o sa te ajute.

| Sofffie a răspuns:

Mama ta nu ti-a spus nimic despre asta inaintehee hee, mamele ar trebuisa vorbeasca cu fetele lor. Spune-i ca nu e nici o rusine.Cati ani ai?

| Giuly_3112 explică:

Cum adica de ce ma speriu habar n-am despre ce vorbiti

| Lorelai a răspuns:

Cred ca ti-a venit menstruatia. Vorbeste cu mama ta, nu trebuie sa iti fie frica, e un lucru absolut normalhappy

| LorReen a răspuns:

Stai linistita. e ceva normal. spune-i mamei tale. o sa stie despre ce e vorba. si o sa iti explice mai binehappy

| Ekkaterinna a răspuns:

Giuly, in timpul pubertatii se mai schimba ceva prin organism, iar noi, fetele/femeile avem menstruatie sau "ciclu". Nu ai motiv sa te sperii. Daca chiar ti-e asa de rusine sa-i zici mamei, scrie-i pe o foaie despre asta, si las-o undeva unde sa o vada doar ea.Nu te speria, cumpara-ti absorbante si pune-le pe chilotel, avand grija sa le schimbi la 3-4 ore, in functie de cantitatea de sange.Nu e ceva anormal, nu trebuie sa fii speriata.

| soricica a răspuns:

Tocmai ti-a venit ciclu[menstruatia]. Nu ai de ce sa iti fie frica. Toate fetele/femeile avem asa ceva. Acum ai intrat in pubertate si au loc mici schimbari in corpul tau. Poti sa vorbesti cu mama ta despre astfel de lucruri, sa fii sigura ca o sa iti dea sfaturi bune.
Bye:*

| Roikiiii a răspuns:

Deci eu acum am sa iti zic ce cred eu : 1.Cred ca ti`o venit menstruatia (Adica ciclu) 2. Ori iti place cuvantul moarte si acel om pe care il iubesc si eu Diavolu happy

| chivas21 a răspuns:

Giuly a devenit domnisoara! Felicitari! unii dau petreceri pentru asa ceva si tu plangi? laughing))))))))

| liongirl a răspuns:

Buna!`Este adevarat, ti-a venit menstruatia sau in limba populara "ciclul" care este ceva foarte normal, deci, nu ai de ce sa te sperii.Cumpara-ti cat mai repede absorbante sau tampoane Always pentru ca sunt foarte bune si schimba-ti-le cam pe la 3-4 ore, depinde de cat de mult/putin iti curge.
Iti recomand sa intri pe Internet si sa cauti despre menstruatie sau poti vorbi cu mama despre asa ceva!`happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti-a venit menstruatia dragut-o nu trebuie sa te temi e ceva normal prin care fiecare fata trece

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai... e normal... ti-au venit"probleme" adica menstruatia si nu trebuie sa te temi trebuie sa ii spui mamei tale, oricat de rusine ti-ar fi pentru ca ea iti poate explica ce si cum happy. Nu te teme toate fetele trec prin asta la un moment dat.Vei simti niste dureri de burtica, spate poate dar cu niste pastilute vor trece in cateva zilehappy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti-a venit ciclul. Asa se intampala fiintelor de gen feminin. Adica fetele. Iti va veni in fiecare luna. Trebuie sa-i spui mamei tale. V-a dura doar o saptamna. Nu te speria ca. A si nu spune bietilor. Cred ca vor rade.

Acum intra aici http://www.tpu.ro/......ine-funda/

| notorious a răspuns:

Felicitafi fata acum poti sa ti-o tragi in draciwinking sa vi pe la mine peste 7, 8 aniwinking_

| lore_5794 a răspuns:

Ti-a venit menstruatia, nu este un motiv de plans e un lucru bun, la toate fetele le vin mentruatia la o anumita varsta. vorbeste cu mama ta! fara rusine.succes

| lovelybuterfly a răspuns:

Giuly u esti prietena mea amu` si mi`e jena sa spun aci...sa nu radeti de raspunsul pe care il dau...giuly ti-a venit menstruatia(ciclul) mai vb cand ne intalnim afara