| GabiiHaș a întrebat:

TPU am o problema cam ciudata.
Dar va rog din tot sufletul meu sa nu radeti sau sa nu ma criticati ca :" Vaii ce proasta" esti sau "Vai dar unde te-a mancat sa faci asta " bla bla bla.
Azi am iesit cu 2 fete, Iulia si Patricia. Cele mai bune prietene ale mele.
Toata ziua am ras si ne-am distrat pana cand am mers in parc sad.
Am stat vreo 2 ore, ne-am oprit la hinti si ne-am dat noi 3 linistite, pana cand a venit o gasca de copii mai mari decat noi. [Andreea, Teodora si muuulti alti.]
Iar Teodora s-a luat de Iulia ca de ce are fite si comenteaza de ea.Atunci a luat-o de par si eu i-am spus sa inceteze si sa nu o mai loveasca.
Apoi s-a luat ea de mine, a chemat toata gasca si apoi am mancat bataie [adica 2 palmi x-( va rog nu ma criticati]
Si apoi a venit Andreea aia mai mare decat mine cu 2 ani,m-a intrebat la ce scoala sunt, i-am zis, nr. 4 si apoi pe cine am diriginta,si cine e directorul.I-am raspuns,si mi-a zis ca sa nu ii zic la director sau diriga ca imi da o bataie de ma strica si-mi sparge "fitele".
Cand au vazut ca s-au luat toti de mine,Pati si Iulia au plecat,si m-au lasat balta ca proasta acolo sad. [Da stiu,am prieteni de r***t.]
Acuma stau acasa si plang ca o tammpita,pentru acele fete care le credeam cele mai bune prietene ale mele.
Si nu stiu cum,mi-e frica,sa sun la politie,sa le spun parintilor ce s-a intamplat,daca iar vin la mine si ma bat? Ma ia mama d****.
Va rog mult,helppp,Habar nu am ce sa fac crying.
Si va rog, scuzati categoria, dar vreau un raspuns cat mai rapid sad.

18 răspunsuri:
| Alexstrasza a răspuns:

In primul rand, cine vine aici sa critice e foarte frumos rugat sa plece happy
In al doilea rand, eu zic sa le zici parintilor tai ce s-a intamplat, chiar daca iti este frica, atata timp cat se iau masuri cu chestia asta, nu mai are ce sa-ti faca. Daca se ajunge chiar asa de departe poti obtine si ordin de restrictie, sa vezi ce frumos te ocolesc vreo cativa metrii happy
Iar in al treilea rand, iti spun din nou cat se poate de sincer ca asa numitele prietenele tale te-au lasat balta si tu chiar nu ai mai avea ce sa vorbesti cu ele. Nu conteaza ca le-a fost frica, nu conteaza ca nu au stiut ce sa faca sau cum sa reactioneze. Tu ai putut sa faci asta, ele te-au lasat balta, lasa-le si tu pe ele happy

Nu te mai teme, de ce crezi ca ti-au zis sa nu le zici? Ca stiu foarte bine cat de afectati ar fi daca ai zice asta happy Oricum gasca aia e o adunatura de idioti pentru ca au venit in grup si nu sunt in stare sa isi rezolve problemele singuri. Si data viitoare indiferent cat de apropiat iti sunt prietenii, lasa-i sa-si rezolve singuri problemele, tu ti-ai luat-o pentru nimic. Daca iti e prieten adevarat intelege ca tu nu ai ce cauta in problemele lor, ca le impartasim e partea a doua.

Ai grija de tine.

| Violent a răspuns:

Salut. Proasta situatia ta. In acest caz cred ca poti sa te adresezi parintilor tai si poate ei vor vorbi cu parintii fetelor alea mai mari. Poate vor primi si ele ceva in cap. Si aici sunt 2 drumuri: posibil ele sa se linisteasca sau sa se enerveze mai rau. Daca nu ai zgirieturi pe miini, picioare sau fata mai bine nu zi nimanui nimic. Si cind te intilnesti cu asa zise prietene zile "Pa". Nu asa se procedeaza. Nu-ti face griji. Eu ma tin de un principiu: Cum faci asa primesti. Daca vrei sa mai vorbim despre asta poate te mai ajut cu ceva da-mi Id-ul tau in privat. Bafta.

| Marian619 a răspuns:

Eu leas zice parintilor doar daca se mai intampla o data

| dragos9234 a răspuns:

Spune-le parintilor, ei se duc la scoala unde invata fetele alea(daca sunt clasa a 11-a pot fi exmatriculate) si directorul scolii lor va lua masuri.
Fetele alea nu sunt Obama si nici Bill Gates ca sa aiba puterea sa iti faca ceva, nu lasa lucrurile asa.

| GabiiHaș explică (pentru dragos9234):

Dar nu suntem de la aceeasi scoala.

| dragos9234 a răspuns (pentru GabiiHaș):

Si care este problema? Spune-le parintilor tai.

Răspuns utilizator avertizat
| PorcușorulDeGuineeaV a răspuns:

Spune-le parintilor, ei se duc la scoala unde invata fetele alea(daca sunt clasa a 11-a pot fi exmatriculate) si directorul scolii lor va lua masuri.
Fetele alea nu sunt Obama si nici Bill Gates ca sa aiba puterea sa iti faca ceva, nu lasa lucrurile asa. Mda, dupa modul cum prezinti intamplarea, nu ai inca buletin.
Daca nu poti sa-i spargi fata singura, vorbeste cu parintii tai, fa plangere la politie ca sa ia masuri.
Nu trebuie sa stai cu mana in san. Daca vor vedea ca nu reactionezi, vei deveni jucaria lor Esti minora. Spune-le parintilor tai. ACUM! Vor sti ei ce este de facut. Si daca vor, sa vorbeasca si cu directorul. Nu este bine sa le lasi sa te terorizeze. Daca ele stiu numai de frica directorului, atunci si el trebuie sa afle In primul rand, cine vine aici sa critice e foarte frumos rugat sa plece
In al doilea rand, eu zic sa le zici parintilor tai ce s-a intamplat, chiar daca iti este frica, atata timp cat se iau masuri cu chestia asta, nu mai are ce sa-ti faca. Daca se ajunge chiar asa de departe poti obtine si ordin de restrictie, sa vezi ce frumos te ocolesc vreo cativa metrii
Iar in al treilea rand, iti spun din nou cat se poate de sincer ca asa numitele prietenele tale te-au lasat balta si tu chiar nu ai mai avea ce sa vorbesti cu ele. Nu conteaza ca le-a fost frica, nu conteaza ca nu au stiut ce sa faca sau cum sa reactioneze. Tu ai putut sa faci asta, ele te-au lasat balta, lasa-le si tu pe ele

Nu te mai teme, de ce crezi ca ti-au zis sa nu le zici? Ca stiu foarte bine cat de afectati ar fi daca ai zice asta Oricum gasca aia e o adunatura de idioti pentru ca au venit in grup si nu sunt in stare sa isi rezolve problemele singuri. Si data viitoare indiferent cat de apropiat iti sunt prietenii, lasa-i sa-si rezolve singuri problemele, tu ti-ai luat-o pentru nimic. Daca iti e prieten adevarat intelege ca tu nu ai ce cauta in problemele lor, ca le impartasim e partea a doua Salut. Proasta situatia ta. In acest caz cred ca poti sa te adresezi parintilor tai si poate ei vor vorbi cu parintii fetelor alea mai mari. Poate vor primi si ele ceva in cap. Si aici sunt 2 drumuri: posibil ele sa se linisteasca sau sa se enerveze mai rau. Daca nu ai zgirieturi pe miini, picioare sau fata mai bine nu zi nimanui nimic. Si cind te intilnesti cu asa zise prietene zile "Pa". Nu asa se procedeaza. Nu-ti face griji. Eu ma tin de un principiu: Cum faci asa primesti. Daca vrei sa mai vorbim despre asta poate te mai ajut cu ceva da-mi Id-ul tau in privat. Bafta. Buna si mie mi s-a intamplat sa primesc bataie(nu am manca 2 zile ca am primit si peste fata) de la cineva mai mare tot din cauza ca am vrut sa imi apar prietena! Yo zic sa iti faci prieteni in care sa poti avea incredere(greu de gasit da no ce sa si faci) si sa nu mai intri in contact cu cei mai mari decat tine ca aia se cred "captain obvious" si nu iau in seama de cate ori iti ceri scuze chiar daca nu a fost vina ta(cazul meu-_-) si asi zice sa vorbesti cu parinti sau cu o persoana cu care nu iti e greu sa vorbesti despre chesti din astea! Mult noroc! Asa cum a zis si @andreea49, cel mai bine ar fi sa vorbesti cu parintii tai. Ei ar trebui sa stie mai bine ce sa faca. Si nu e nimic de care sa iti fie rusine, cred ca fiecaruia dintre noi i s-a intamplat sa fie pus intr-o situatie ca asta ( chiar si mie cand aveam vreo 6 ani are o gasca mare de baieti peste 18 ani si se tot luau de mine dar le-am zis parintilor ). Sper sa se rezolve totul. Demonstreaza ca nu te temi de acele persoane violente si reclama comportamentul lor cadrelor didactice (diriginte/director de scoala). Pe aceasta linie, li se pot aplica sanctiuni prevazute in regulamentul scolar: mustrari; scaderea notei la purtare; chiar exmatriculare (nu cred ca este cazul, decat doar daca acele eleve au un comportament violent extins si in cadrul orelor si fata de alte persoane; etc.).
Nu exclude varianta raportarii acestor incidente si catre organele politienesti. Derbedeii trebuie sanctionati pentru comportamentul lor antisocial. E posibil ca agresoarele sa fie persoane sub 14 ani, deci nu au raspundere pentru faptele lor, dar parintii lor pot fi trasi la raspundere pentru neindeplinirea obligatiei de crestere si educare a minorului ce dezvolta un comportament delictual.
Pentru consiliere de orice fel exista si telefonul copilului: 116111. Intre acest ONG si "tpu.ro" exista un parteneriat. Exista si un utilizator TPU din partea acestei asociatii, care te va invita, de asemenea, sa suni la acel numar de telefon gratuit pentru a beneficia de sfaturile unor specialisti in probleme de acest gen. Pe frica ta mizeaza astfel de elemente antisociale. Deci, nu te teme. Desi pot parea vorbe goale, solutia este in atitudinea ta. Iti inteleg frica, dar stii cum se spune: frica la un timp va rabufni; te va transforma intr-o persoana anxioasa si nu e bine - din perspectiva sanatatii tale ti-o spun.
Sa stii ca de cele mai multe ori persoanele violente doresc sa se impuna in fata celorlalti si cauta persoane mai vulnerabile. Arata-te indiferenta si nu timorata in fata lor. Frica ta este cea care le va hrani violenta in viitor.
Ia atitudine fata de fapta lor, reclamand-o, inclusiv la Politie. In clasa a 8-a au 14 ani si raspund si penal (caci nu cred ca nu au avut discernamant in momentul comiterii agresiunii). Fapta lor, deci poate fi calificata ca infractiunea de "lovire sau alte violente", prevazuta in art. 180 C.pen. O amenda nu le va strica.
Te-au mai agresat si cu alta ocazie? Demonstreaza ca nu te temi de acele persoane violente si reclama comportamentul lor cadrelor didactice (diriginte/director de scoala). Pe aceasta linie, li se pot aplica sanctiuni prevazute in regulamentul scolar: mustrari; scaderea notei la purtare; chiar exmatriculare (nu cred ca este cazul, decat doar daca acele eleve au un comportament violent extins si in cadrul orelor si fata de alte persoane; etc.).
Nu exclude varianta raportarii acestor incidente si catre organele politienesti. Derbedeii trebuie sanctionati pentru comportamentul lor antisocial. E posibil ca agresoarele sa fie persoane sub 14 ani, deci nu au raspundere pentru faptele lor, dar parintii lor pot fi trasi la raspundere pentru neindeplinirea obligatiei de crestere si educare a minorului ce dezvolta un comportament delictual.
Pentru consiliere de orice fel exista si telefonul copilului: 116111. Intre acest ONG si "tpu.ro" exista un parteneriat. Exista si un utilizator TPU din partea acestei asociatii, care te va invita, de asemenea, sa suni la acel numar de telefon gratuit pentru a beneficia de sfaturile unor specialisti in probleme de acest gen. scuze ca am copiat miera lene sa scriu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti minora. Spune-le parintilor tai. ACUM! Vor sti ei ce este de facut. Si daca vor, sa vorbeasca si cu directorul. Nu este bine sa le lasi sa te terorizeze. Daca ele stiu numai de frica directorului, atunci si el trebuie sa afle.

| diwa a răspuns:

Ce nemernice infecte straight face cred ca ar trebui sa le spui parintilor tai si sa le propui la modul sa mergeti la politie, pentru ca nu or sa se linisteasca daca le cearta cineva si atat, dimpotriva, cred ca o sa te caute si mai rau o sa-ti faca. Nu lasa lucrurile asa. In generala, era o fata care mi-a facut si mie de 3 ori asa pana m-am enervat si am sters asfaltul cu ea big grin dar nu iti recomand, pentru ca nu e ok, pot fi consecinte grave, se pot intampla multe. Daca te duci la politie si spui ca te-au amenintat ca daca spui cuiva te bat, probabil o sa le dea si o restrictie d-aia sa nu se mai apropie de tine. Si daca se mai apropie, dosar penal cel putin pentru ele. Nu le lasa sa-ti faca asta. fi curajoasa!

| diwa a răspuns:

Aaaa si legat de prietenele tale. Frica-frica frate dar tu te-ai bagat pentru ele si ele au fugit. Trateaza-le cu spatele maxim, alea nu-s prietene. Prietene sunt alea care cand te vad suparata, te intreaba : "Pe cine omoram?" La figurat desigur big grin

| Vlelupu a răspuns:

Demonstreaza ca nu te temi de acele persoane violente si reclama comportamentul lor cadrelor didactice (diriginte/director de scoala). Pe aceasta linie, li se pot aplica sanctiuni prevazute in regulamentul scolar: mustrari; scaderea notei la purtare; chiar exmatriculare (nu cred ca este cazul, decat doar daca acele eleve au un comportament violent extins si in cadrul orelor si fata de alte persoane; etc.).
Nu exclude varianta raportarii acestor incidente si catre organele politienesti. Derbedeii trebuie sanctionati pentru comportamentul lor antisocial. E posibil ca agresoarele sa fie persoane sub 14 ani, deci nu au raspundere pentru faptele lor, dar parintii lor pot fi trasi la raspundere pentru neindeplinirea obligatiei de crestere si educare a minorului ce dezvolta un comportament delictual.
Pentru consiliere de orice fel exista si telefonul copilului: 116111. Intre acest ONG si "tpu.ro" exista un parteneriat. Exista si un utilizator TPU din partea acestei asociatii, care te va invita, de asemenea, sa suni la acel numar de telefon gratuit pentru a beneficia de sfaturile unor specialisti in probleme de acest gen.

| GabiiHaș explică (pentru Vlelupu):

Nu am cum sa nu ma tem, eu sunt in clasa a 6-a iar ele intr-a 8-a, iti dai seama, si alea au ramas [cred] de vreo 2 ori repetente, la cat de "dotate" sunt...Nu am de ce sa nu-mi fie frica :-s crying

| Vlelupu a răspuns (pentru GabiiHaș):

Pe frica ta mizeaza astfel de elemente antisociale. Deci, nu te teme. Desi pot parea vorbe goale, solutia este in atitudinea ta. Iti inteleg frica, dar stii cum se spune: frica la un timp va rabufni; te va transforma intr-o persoana anxioasa si nu e bine - din perspectiva sanatatii tale ti-o spun.
Sa stii ca de cele mai multe ori persoanele violente doresc sa se impuna in fata celorlalti si cauta persoane mai vulnerabile. Arata-te indiferenta si nu timorata in fata lor. Frica ta este cea care le va hrani violenta in viitor.
Ia atitudine fata de fapta lor, reclamand-o, inclusiv la Politie. In clasa a 8-a au 14 ani si raspund si penal (caci nu cred ca nu au avut discernamant in momentul comiterii agresiunii). Fapta lor, deci poate fi calificata ca infractiunea de "lovire sau alte violente", prevazuta in art. 180 C.pen. O amenda nu le va strica.
Te-au mai agresat si cu alta ocazie?

| andreea49 a răspuns:

Eu zic sa le spui parintilor ce s
-a intamplat. Ei te pot ajuta mai mult.

| TrafalgarLawDăFărst a răspuns:

Buna si mie mi s-a intamplat sa primesc bataie(nu am manca 2 zile ca am primit si peste fata) de la cineva mai mare tot din cauza ca am vrut sa imi apar prietena! Yo zic sa iti faci prieteni in care sa poti avea incredere(greu de gasit da no ce sa si faci) si sa nu mai intri in contact cu cei mai mari decat tine ca aia se cred "captain obvious" si nu iau in seama de cate ori iti ceri scuze chiar daca nu a fost vina ta(cazul meu-_-) si asi zice sa vorbesti cu parinti sau cu o persoana cu care nu iti e greu sa vorbesti despre chesti din astea!happyMult noroc!

| Tibs a răspuns:

Mah cel mai bine ar fi sa le spui parintilor tai ce s-a inatmplat, asa o sa rezolvi multe!

| Onlyme31 a răspuns:

Asa cum a zis si @andreea49, cel mai bine ar fi sa vorbesti cu parintii tai. Ei ar trebui sa stie mai bine ce sa faca. Si nu e nimic de care sa iti fie rusine, cred ca fiecaruia dintre noi i s-a intamplat sa fie pus intr-o situatie ca asta ( chiar si mie cand aveam vreo 6 ani laughing are o gasca mare de baieti peste 18 ani si se tot luau de mine dar le-am zis parintilor ). happy Sper sa se rezolve totul.