| MSLOVELY098 a întrebat:

Va rog mult de tot ajutati.ma e urgent! am un catelus bichon maltez pitic are 1an si 3 luni si aseara cineva a lasat o punga de gunoi pe jos in care erau niste oase de pui cand ne.am intors el mancase oasele alea! mi. e tare frica ce ar putea sa pateasca? nu are nimic nu arata rau dar face caca moale si facut chiar si in casa ceea ce nu a facut niciodata si toata noaptea am stat cu el ca respira greu si i.am tot dat apa il scoteam afara la fiecare ora. acum numai respira asa greu dar mi. e frica totusi! ce ar putea pati? ce as putea sa fac ca sa il fac bine avand in vedere ca nu prea pot sa ajung la veterinar acum ci de abia peste vreo 2 zile cand ajung in tara! help pls funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| danielcretu1980 a răspuns:

Nasol. oasele de pui pot perfora intestinele.
daca nu il vede un veterinar nu ai ce sa-i faci.
roaga-te sa nu se intample perforarea (nu e obligatoriu sa se intample) si da-i doar apa, fara mancare.
veterinarul va putea face mai mult.
asta e.
regret

| MSLOVELY098 explică:

El nu mananca nimic in afara de royal canin sensible! adica nu i.am dat noi nimic pentru ca vomita daca manca altceva deci are stomacul sensibil acum nu a vomitat! ii dau apa poate ii face bine! imi place sa cred ca e bine daca face caca chiar daca face asa moale! chiar m.am bucurat cand am vazut ca a facut si in casa ca e un semn de bine. ( in alta situatie as fii innebunit daca ar fi facut in casa) va multumesc pentru raspunsuri cred ca o sa caut un veterinar pe aici fac tot posibilul sa il consulte un doctor!

Răspuns utilizator avertizat
| Deeutza66 a răspuns:

Buna MSLOVELY098,
Deci, nu se poate intampla nimic...Doar daca acele oase erau expirate. Ceea ce este posibil. Depinde de varsta cainelui si daca el manca de obicei oase de pui. Oasele de pui nu sunt bune pentru caini, dar cei ce sunt obistuiti cu ele nu am nici-o problema. Daca nu a m-ai mancat, aceasta pare sa fie problema si trebuie sa ajungi la veterinar...sau m-ai "babesc" sa zic asa.dai sa manance iarba sau verdeturi.winking Este un calmant pentru stomacul animalelor. Astept razultatwinking
Se simte m-ai bine?

| Laura a răspuns (pentru Deeutza66):

Tu te-auzi?
@MSLOVELY098 Oasele de pui sunt foarte ușor de sfârâmat și bucățiile sfârâmate sunt ascuțite deci nu prea e de bine. Vezi ce mai face în următoarele ore, că e posibil și să n-aibă nimic. Dar ești sigură că le-a mâncat? Poate doar le-o fi ros și lăsat pe undeva, că totuși, nu e comod pentru el să le înghită. Dar totuși du-l la veterinat cât mai repede, că veterinari sunt în orice țară, noi nu putem ghici în cafea dacă are sau nu ceva. Oricum, baftă.

| Deeutza66 a răspuns (pentru Laura):

Laura, evident ca ma aud cred ca la meseria pe care o am am raspuns destul de corectwinking Sunt veterinar si am intalnit des probleme de genu...Ti se pare ca eu am spus ca sunt bune.Nu, nu sunt...numai ca daca un caine este obisnuit cu astfel de mancaruri nu-i nici o problema.Am un caine care nu mananca altceva decat oase, de cand l-am cumparat nu am putut sa-l fac sa manance ceva mai sanatos pentru el.Acum are 14 ani, este un caz fericitwinking Deci nu inteleg care ar fi problema ta!

| Florea95 a răspuns:

Nu stiu ce ar putea sa aiba dar incearca sai dai niste lapte sau lasa-l pe afara sa manance niste iarba e buna cand se simte rau incearcawinking