| Messyhair a întrebat:

Va rog mult sa ma ajutati! De fiecare data cand trebuie sa vorbesc in public, emotiile ma coplesesc si simt ca raman fara aer iar glasul imi tremura. Ce sa fac sa scap de acest lucru? Va rog mult sa ma ajutati!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Asta e personalitatea ta, n-ai ce sa-i faci.
Poti lua ceva pe moment, dar pe viitor ''problemele'' vor reveni.

| Raniia a răspuns:

Ia un calciu-inhiba starile emotive.

| sonya a răspuns:

Buna,

Si eu am trecut prin asta si stiu ce fel el. Nu te simti deloc confortabil chiar daca stii ca acei oameni nu iti fac nimic.

Ce trebuie sa faci? Sa exersezi si mai mult. Cu cat vorbesti mai mult in public, cu atat emotiile vor scadea in intensitate. Nu te astepta sa nu mai simti nimic, nu se poate. Dar vei ajunge sa le poti controla ca totul sa decurga bine.

Un exercitiu este vorbitul in fata onglinzii, in fata colegilor sau a parintilor. Si cand inveti discursul, invata-l cu voce tare.

Pe mine m-a ajutat mult oglindahappy. Si nu uita, increderea in tine conteaza si ea.

Pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imagineazati ca esti singura intr-o sala ...si ca vorbesti singura sau numara pana la 10 poate te ajutawinking

| ĦαvɘƑȕη a răspuns:

Pai. si eu sunt in aceeasi situatie ca si tine. cand simt ca imi este frica sa vorbesc in public, nu mai stau pe ganduri si zic foarte repede ce am de zis. dau drumul la tot. uneori nu pot deloc, atunci ma opresc si regret pentru catva minute/ore/zile

| dyanutza22 a răspuns:

Poti sa incerci sa stai la tine in camera, sa inchizi ochii si sa-ti imaginezi intamplarea... poate te mai obisnuiesti.Sau incearca sa stai mai mult in compania oamenilor, incepand cu rudele, prietenii, apoi sa incerci sa iesi singura prin oras sa incerci un curs cu persoane noi...