| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema:de fiecare data cand vorbesc cu cineva sau fac un lucru in public(ex.prezentare,discurs etc) ma gandesc dupa ce am terminat si mereu ma simt penibil ca si cad m-as fii facut de rusine...si mereu mi-e frica de asta "sa nu ma fac de rusine" dar mereu mi se intampla sa par penibila asa vad eu...cum sa scap de asta, am incercat sa gandesc pozitiv sau sa nu ma mai gandesc la ce am facu dar mereu mi-e frica sa nu ma fac de rusine

2 răspunsuri:
| D4lid4 a răspuns:

Iti pasa prea mult de ce zic ceilalti. Chiar daca nu ai avea o prestatie atat de buna care e cel mai rau lucru care ti s-ar putea intampla? Ai putea sa mori? Nu. Ai putea sa fii impuscata? Nu. Ar putea ca ceilalti sa te judece? Da. Si ce? Cu totii comentam mai mult sau mai putin la ce fac altii. Nu esti perfecta si nici nu trebuie sa fii. Nimeni nu e. Eu am facut multe gafe cand am inceput sa vorbesc in public. Dar ma iubesc atat de mult si sunt atat de mandra de ceea ce fac incat nu am nevoie de aprobarea nimanui. Scopul meu este sa transmit un mesaj. Si atata timp cat il transmit fara sa lesin si il duc pana la capat sunt multumita. Eu mereu imi spun ca cei din fata mea au nevoie de ceea ce am eu de spus. Sunt oameni care abia asteapta informatia valoroasa pe care o detin eu. Indiferent de ce spun, cat si cum fac, sunt o persoana valoroasa pentru simplul fapt ca exist si ca am avut curajul sa vorbesc. Restul sunt detalii, si cu cat vorbesti mai mult, cu atat vei deveni mai sigura pe tine. Intentionez in perioada urmatoare sa vorbesc despre experiente de genul asta pe site-ul meu www.zileperfecte.ro Succese!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce conteaza ce cred ceilalti? De fiecare data cand ai sentimentul asta spune-ti in minte "Duce-ti-va invartindu-va". Esti prea interesat/a de ce cred ceilalti.
O alta varianta de a privi aceste situatii ar fi sa razi de tine la fiecare gafa sa o privesti zambind, sa consideri ca torul este o gluma.