| Purgatoriu a întrebat:

Va rog mult sa-mi dati informatii despre psihoza si schizofrenie dar sa fie mai usor de inteles :d

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| mikilaina a răspuns:

Http://www.topexperti.ro/......frenia_847 Citeste acest articol si daca ai intrebari suplimentare intreaba psihologul, raspunsul nu va intarzia sa apara si sigur va fi pe intelesul nostru, al tuturor. Numai bine

| claudiu93 a răspuns:

Schizofrenie este un cuvant care vine din limba greaca si inseamna scindare. Schizofrenia dar si psihoza sunt ca o scindare a mintii cred eu. Atunci cand faci ceva impotriva naturii tale. Majoritate bolilor psihice sunt cauzate de reprimarea emotiilor, oamenii nu au voie sa spuna ce simt, nu au voie sa aca cee ce simt si acumuleza frustrari, care duc la depresii si apoi la boli psihice.