| anonim_4396 a întrebat:

De ce unii dintre cei care iau medicamente pentru schizofrenie, psihoză, demență și alte boli psihice, nu se vindecă niciodată, în ciuda tratamentului pe care îl urmează?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pentru că orice medicament nu vindecă. ci contribuie la vindecare.
Pentru că diagnosticul bolilor psihice este complex, hard și soft iar meciamentele sunt doar pentru hard. Pentru că unii nu vor să se vindece, căci boala aduce beneficii. Pentru că boala phihică nu este doar o problemă internă ci și una de interacțiune socială și nu numai, așa zișii demoni, de care psihiatrii nu se ocupă că nu intră în domeniul lor, nu scrie în cărți, nu se învață la curs.

6 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar ii vindeca in maniera in care le permite sa aiba un flux mental normal, in care ei pot sau ar trebui sa isi controleze starea mentala.
Acum ca ei nu o fac... asta nu mai tine de medicamente. Asta tine strict de mentalitatea fiecaruia si felul cum percep lucrurile. Poti la fel de bine sa te faci bine si fara medicamente. Uneori este nevoie de un stimul exterior sau cineva care sa iti zica ce si cum sa faci, cum sa gandesti si in ce directie sa te indrepte pentru a te face "normal" sa zic asa, din punctul lui de vedere.

Si mai sunt si cazuri in care... persoanelor le place sa se simta asa sau nu renunta la cele probleme pentru ca se simt "speciali". Totul este in capul lor.

| RKBlue a răspuns (pentru DoarBogdan):

Doamne tine-ma!
Nimanui cu dementa nu ii place sa o aiba.
Crezi ca cuiva ii place sa isi piarda memoria,gandurile, sa i se incurice ideile in cap tot mai tare?
Bolile si probleme psihice nu se vindeca decat in putine cazuri, de forme usoare, cu puterea gandului.
Daca chiar crezi ca cineva vrea sa aiba o astfel de boala, atunci esti lipsit de empatie si nu esti o fiinta umana.

| DoarBogdan a răspuns (pentru RKBlue):

laughing Imi place cum te-ai legat doar de o singura parte de acolo, asa izolata de restul.

Dar nu am zis asta big grin, acolo nu am zis de cazurile de schizofrenie, daca in intreaga propozitie enuntiativa afirmativa am zis ca mai sunt si alte cazuri, motiv pentru care am pus-o ultima in comentariu si separata de primul paragraf, inseamna ca mi-am indreptat atentia si am sugerat o alta idee oarecum paralela, si anume la acele cazuri "speciale" de depresie in care unele persoane vor sa stea. La care desigur ca nu am facut o referinta concreta, pentru ca... se subintelege.

Dar este ok, imi cer eu scuze daca te-am facut sa ma intelegi gresit ^_^

| Mosotti a răspuns:

Pentru ca medicina nu este asa avansata, atata au putut ei sa faca, nu se cunosc inca mecanismele din creier, mai mult tratam decat stim sincer, de multe ori merg tratamentele fara sa stim cum merg, e jale.

Depresiile si anxietatile se vindeca in cam 70 % din cazuri cu un trat bun, merge sa stopeze trat si apoi sa scape, ramane oricum vulnerabilitatea.
Dar celelalte nu se vindeca niciodata.
Schizo (in asta intra psihoza), demente, TOC (tulb obsesiv compulsiva), TAB (tulb bipolara).

| RoCkKiD a răspuns:

Din acealsi motiv pentru care geamurile nu raman curate vesnic dupa ce le speli. Tratamentul nu e pentru vindecarea bolii ci pentru ameliorarea simptomelor.

In plus tu confuzi merele cu perele, schizofrenia si dementa sunt psihoze iar psihoza nu e o boala in since ci o categorie de boli psihice care impluca ruperea individului de realitate.

| Furnicuta000 a răspuns:

Pai unele boli nu se vindeca, ci doar se tin sub control si se intarzie evolutia. De ex daca un schizofrenic isi ia tratamentul o sa fie practic ca un om normal dar daca il intrerupe o sa fie ca inainte