| theStar a întrebat:

Va rog mult sa-mi spuneti repede niste remedii naturiste pentru dureri de gat, nu mai pot

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Cu folos se face gargara cu apa calduta sarata(o lingurita la un pahar de 200ml), de 3-4 ori pe zi.
Se poate incerca si gargara cu bicarbonat de sodiu alimentar ( o lingurita la 1 pahar de 200 ml cu apa calduta), cu care de asemenea se face gargara de 4-5 ori pe zi. Dupa ce se face gargara, important este ca cca 2 ore sa nu se consume nimic, nici mancare si nici lichide, pentru a-si face efectul.
De asemenea, exista tablete cu propolis, care se gasesc la Magazinele apicola sub denumirea de "proposept", care se sug si vindeca durerile de gat, dezinfectand in acelasi timp organismul.
Se mai pot pune "prisnite", respectv comprese cu apa calda si otet de mere cu miere, peste care se pune o folie si apoi se leaga cu un fular de bunmac. Compresa se pune pe obatista din bumbac si se pastreaza, de regula, de seara pana dimineata. Mult succes si multa sanatate.

| remus a răspuns:

Un cub de zahar, pus pe el cateva picaturi de petrol s-au picaturi de propolis, daca nu ai zahar cubic, pui zahar tos intr-o lingura, la fel si picaturile, de trei ori pe zi inainte de masa cu 1/2 h, multa sanatate!

| Crisu_8081 a răspuns:

Ceai cu lamaie si miere.

| costyn162 a răspuns:

Ceai de nuci... Spargi cateva nuci si le pui la fiert in apa cu tot cu coji... Dupa ce apa devine maronie insemna ca ceaiul este gata...il strecori si il bei.de preferinta amar dar daca nu poti pentru ca este foarte nasol, poti pune si o lingurita de zahar

| angela_7705 a răspuns:

Un galbenus de ou ( ideal ar fi de la tara) frecat cu miere de albine, cu cana de lapte fierbinte.

| jane_5414 a răspuns:

Ceai de musetel caldut cu miere.

| videoblog a răspuns:

Propolis. este si un produs pe baza de asa ceva in magazinele naturiste (pastile de supt)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti voi spune citeva remedii de la bunica: gargara cu petrol: cartofi rasi umeziti cu otet cald, o seara si alta seara umeziti cu spirt, medicinal cald: badijonare cu albastru de metil. doftoroaia!

| silver70 a răspuns:

Curata un cartof si taie-l in felii rotunde, de grosime potrivita, apoi aplica acele felii pe gat si leaga-le cu ceva: o batista mare, o esarfa, un fular etc. Stai la orizontala. In ~ 1 ora le dai jos si vei vedea ca sunt aproape negre. Apoi repeti. Un truc babesc, dar eficient. F. bune sunt pastilele TRANCHISAN. Sanatate...