| anonim_4396 a întrebat:

Va rog sa-mi spuneti daca in cazul cind am grupa de singe 0 pozitiva si Rh poz si de asemenea si sotul meu, mai exista vreaun risc pentru viitorul copil? Va multumesc.

Daca se poate si citeva cuvinte despre cazul opus. happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca amandoi partenerii au Rh pozitiv, nu exista risuri pentru copil din punct de vedere a incompatibilitatii de Rh. Daca ambii parteneri au Rh negativ, de asemenea. Daca barbatul are Rh pozitiv si femeia Rh negativ, copilul poate avea Rh pozitiv si atunci sa existe o incompatibilitate materno-fetala. daca e prima sarcina, totul va fi Ok, mama trebuie sa anunte in timpul travaliului ca are Rh negativ si partener cu Rh pozitiv, asa ca va primi dupa nastere imunoglobuline pentru ca si urmatoarele sarcini sa se desfasoare normal. Copilul are risc daca mama a facut un avort sau a mai avut o sarcina si nu a primit imunoglobuline imediat dupa nastere.

April
| April a răspuns:

Daca tu esti RH pozitiv copilul nu va avea nicio problema din acest punct de vedere. Singura situatie in care copilul poate avea de suferit e ca mama sa fie rh negativ si tatal rh pozitiv. Dar problemele nu apar la prima sarcina ci la urmatoarele.

| florar a răspuns:

Rh copilului nu este obligatoriu ca al vostru, ereditatea merge mai departe de o generatie, dar nu trebuie sa gandesti asa, ca daca stai sa socotesti, sunt multe chestii nasoale care se intampla pe lume, si atunci, nu mai avem voie sa facem copii?! O sarcina bine ingrijita si monitorizata.