| efimash a întrebat:

)) daca parintii mei au grupa de singe prima pozitiva
si eu am la fel prima numai ca negativa? poate sa fie asa ceva daca ambii parintii au grupa de singe prima pozitiva dar eu prima negativa?

2 răspunsuri:
| luiza a răspuns:

Nu stiu ce inseamna pentru tine "grupa de singe prima pozitiva
", grupele de sange sunt:01, A2, AB4si B3, si tu vrei sa ne spui ca ai RH negativ. Probabil ca ti-ai facut analize de sange de sti ce RH ai, si da poti avea RH negativ chiar daca parintii au RH pozitiv, este vorba despre antigene specifice ale sangelui care dau pozitivitatea sau negativitatea RH, dezvoltate sau nu de organismul fiecaruia dintre noi. Este bine sa stii ce RH ai in cazul in care vrei sa donezi sange.

| maryngeorge a răspuns:

Nu stiu ce ai vrut sa spui de prima pozitiva si prima negativa.
Si cu sangele nu conteaza ce grupa de sange au parinti tai fiecare difera nu este neaparata daca parinti au o grupa de sange sa o ai si tu asta nu este obligatoriu fiecare se naste cu o anumita grupa de sange