| PDTV97 a întrebat:

Va salut! am o problema mai delicata, pe scurt inca de pe la varsta de 12 ani poate mai devreme, sau mai tarziu am observat ca am un picior mai subtire de sus de la pulpa pana jos la glezna, anii au trecut eu nu am luat chestia asta in seama, acum am 19 ani si tot la fel stangul e mai subtire, nu mai e asa vizibil dar totusi... in zona gambei se cam vede diferenta, ce as putea face sa reglez situatia asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ce se poate face?
Antrenamente permanente, pentru ambele picioare!
Acesta se poate face cel mai simpku prin umblat muuuuult pe jos, drumetii lungi si mancare sanatoasa, complexa!
In cativa ani, marimea /grosimea picioarelor se va echilibra, intari.
Consuma multa lapte (de vaca, bivolita) si produse lactate, dar si coacaze negre (sub diferite forme)! Asta ajuta la fixarea calciului in organism (oase, muschi).

| RxTx a răspuns:

Mergi la ortopedie este gratis pentru asigurați și copii și scolari

| relian a răspuns:

Nu ai ce regla, se mai intampla, mai rar dar se intampla ca un organ, acolo undes 2 sa fie mai mic decat alantu.
Sint si femei care au sinii inegali, adica unul e mai micut decat celalalt, la unele esyte f vizibil, la altele mai putin vizibil.

Nu cred ca te deranjeaza si nici nu este asa de vizibil pentru cine te priveste, doara daca se uita foarte atent.Plus de asta majoritatea timpului porti pantalon lung, asa ca nu vad nici o problema.
Cum zic e doara in capul tau mai mult.Te cred ce spui, dar iti faci prea multe ginduri.
Sa iti zic la mine cum este.Am avut o operatie de ruptura de menisc,mam operat in RO,doctorul a facut operatia naspa,buleala laughing mi-a trecut,dar de atunci genunchiul respectiv este mai mare decat alantu.
Am zis ca poate asa trebui ca vorba aia a fost operat,dar nu trebuie sa fie asa.
Am fost la un medic atentie aici in America de familie si mi-a zis ca ceva acolo nu-i bine,ceva atinge si genunchiul secreta mai mult lichid pentru lubrefiere si de aia este nitel,f putin vizibil.

Ce vreau sa zic? Am aratat la mai multe persoane si greu,trebuiau sa se uite cu f mare atentie sa isi dea seama despre ce vorbesc.

Dar eu ca stiu cum este,cum sa zic mi se pare ca este mai mare exagerat laughing asta pentru ca eu stiu,il stiu de atita vreme,stiu ca e mai mare, stiu cum sa ma uit.

Bine la, mione chiar este problema, dar la tine asa esti din fabrica, este piciorul putin mai dezvoltat.
Fa si tu sport, leaga greutai de piciorul ala sa il supui la efort mai mare decat pe celalalt si poate se mai umfla nitel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai masurat cu centimetrul ambele picioare, in aceleasi puncte?
Cat este diferenta?

| Bronson1 a răspuns:

Poti posta o poza, sa vedem exact despre ce este vorba?