| Tonny90 a întrebat:

Va salut cu respect... Am 21 de ani si de ceva timp (aprox 7-8 luni) am probleme de respiratie...in ce sens: simt de multe ori ca am un nod in piept care ma impiedica sa trag aer in plamani, parca ma tine ceva, iar atunci cand casc trebuie sa incerc de cateva ori pana sa reusesc acest lucru. Am facut analizele corespunzatoare: spirometrie dar parametri au iesit normali. La recomandarea medicului am luat ventolin dar fara vreun rezultat vizibil. La radiografia pulmonara mi s-a spus ca am hiluri accentuate dar ca acestea nu sunt o problema majora si nu am primit nici un tratament. Analizele la sange au iesit bune. Mentionez ca de ceva timp (aprox 1 luna) sputa are pete negre-maronii. Am fumat aprox 4 ani in medie un pachet de tigari la 3-4 zile, adica 6-7 tig maxim pe zi. De cand am aceste probleme am renuntat la fumat crezand ca fumatul e principala cauza, insa simptomele nu au disparut. Care este recomandarea Dumneavoastra in privinta problemelor mele? Va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Ca o idee pentru rezolvarea problemelor tale---daca nu locuiesti intr-un oras, centru universitar, zic sa alegi unul mai apropiat( Bucuresti,Cluj, Iasi) si, cu bilet de trimitere, sa te internezi intr-o clinica de Pneumologie. Ai sanse mai mari de raspuns( diagnostic/tratament) la problemele tale care, in niciun caz, nu pot fi ignorate.
Sanatate si numai bine!

| AndraNicoleta a răspuns:

Si eu ma confrunt cu niste probleme de genul, in conditiile in care n-am fumat niciodata. Insa, la mine apar aceste probleme de respiratie la schimbarile bruste de temperatura, de regula la inceputul unui anotimp. Iar iarna de ex, cand intru de la -15 grade intr-o incapere foarte calduroasa e un calvar. Mai am putin si ma sufoc!
Si da...si mie mi-au iesit analizele bune. Mi s-a spus ca e ceva normal. Schimbarile de temepratura sunt de vina.
Aaaa si mi s-a recomandat miofilin. Il iau doar in acea perioada in care nu respir cum trebuie, cam o saptamana asa, si vreau sa-ti spun ca chiar imi face bine.
Nu stiu ce sa spun acum...ai putea incerca si tu...se da fara reteta, deci nu cred ca are ce rau sa-ti faca thinking

Si daca chiar consideri ca e ceva grav sau care s-ar putea agrava mai mult, ai putea incerca tratamentul cu aerosoli sau sa te muti o perioada in Constanta...dar deja cred ca e prea mult.

Bafta multa oricum in orice tratament ai incerca!

| sabin89 a răspuns (pentru AndraNicoleta):

Fii sigura ca daca miofilinul ar ajuta, i-ar fi spus doctorul

| AndraNicoleta a răspuns (pentru sabin89):

Nu stiu daca il ajuta pe el sau nu, dar miofilinul este pentru asa ceva.

| Tonny90 explică (pentru AndraNicoleta):

Iti multumesc pentru sfat...dar se pare ca problema mea era de la stomac...reflux gastric. Mersi inca o data

| sabin89 a răspuns:

Tonny, nu cred ca aici pe site se afla vreun doctor. Si chiar daca ar fi, e putin probabil sa fie mai competent decat cei la care tu ai fost deja. Oricum, renuntarea la fumat eu cred ca e un pas in diractia buna si nu te-as sfatui sa reiei acest obicei. L-ai eliminat din viata ta, duca-se! Cat despre doctori, eu in general nu am o impresie buna si ii evit pe cat posibil. Menirea doctorului, cum zicea cineva, este sa-l intareasca pe bolnav, sa-l intareasca, pana il face... teapan (joking). Acum, serios vorbind, am o banuiala ca omul este cel mai bun doctor al lui insusi. N-ai vazut si un caine, cand il deranjeaza stomacul se duce singur in gradina si isi cauta o buruiana numai de el stiuta si incepe sa o mestece. Revenind la cazul descris de tine, tot asa, cred ca tu singur trebuie sa identifici pozitiile sau miscarile care te pot ajuta. Poate sa fie ceva trecator si organismul singur sa fie in masura sa isi rezolve problemele. Fa respiratii adanci, afara, in aer curat. Relaxeaza-te si psihic si emotional, pe cat posibil. Bineinteles, in cazuri de forta majora, mai ales cand se impune o interventie chirurgicala (nu e cazul la tine) apelam si la doctori, ce sa facem? Take care!

| Tonny90 explică (pentru sabin89):

Iti multumesc pentru sfat dar se pare ca problema mea era de la stomac reflux gastric. Mersi inca o data

| Mzr_Silviu_Marius_1990 a răspuns (pentru Tonny90):

Ti-a trecut simptomele cu flegma cu pete maronii?

| liviu34 a răspuns:

Salut ori ca asm sau alta boala cel imi bine du-te la un specialist la Bucuresti.

| Tonny90 explică:

Iti multumesc pentru sfat...dar se pare ca problema mea era de la stomac...reflux gastric. Mersi inca o data.