| Lupică27 a întrebat:

Va salut cu respect. De cativa ani ma confruct cu o problema cu somnul foarte ciudata, nu reusesc sa dorm mai mult de o ora fara sa ma trezesc, chestia e ca am somn, deci nu e insomnie, as dormi, dar dorm o ora ma trezesc, iar adrom iar ma trezesc si tot asa pana dimineata. Se mai intampla sa mai ramand adormit si 2-3 ore dar daca sunt prea obosit.
Tin sa mentionez ca am luat tot ce se poate pentru asta, suplimente, 5htp, melatonina, si alte suplimente din farmacii si nimic, am luat chiar si gerodorm(medicament pentru cei cu probleme grave de somn), pentru cine nu stie ce e sa caute pe google, de la asta nu ar fi trebuit sa ma trezesc deloc dar treaba a fost asa, am luat si la inceput cred ca dormeam 5 ore fara sa ma trezesc, dupa o saptamana cred dormeam 2-3 ore ma trezeam deci nu mai avea efect si n-am mai luat.
Mentionez ca am avut o perioada de 2 ani in care am abuzat de alcool si ma consumam continuu pentru problemele mele, ma consumam in interior.
Am facut analize, investigatii medicale si nimic.
Oare sa fie de la alcool, sa fie combinate, sa fie de la faptul ca ma framantam in interior?
Am mai avut depresie dar nu asa, asta nu pare depresie, pare altceva. Aseara de exemplu am tresarit de doua ori speriat inainte sa ma ia somnul, acum cateva zile am visat toata noaptea urat.
Alte simptome, slabisem rau(acum mi-am revenit), simt tot timpul bataile inimii(am fost la cardiolog si mi-a zis ca nu am nimic).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lidia09 a răspuns:

Asta poate avea legătură cu perioada când ai fost abuzat de alcool și ai avut depresie. Atunci ai avut o perioadă foarte stresantă care ți-a lăsat uite aceste probleme de somn. Dacă vrei să dormi și nu poți atunci asta-i rău de tot. Dacă medicamentele nu te ajută atunci încearcă să te autodisciplinezi. Spre exemplu: fă sport pentrucă munca fizică îmbunătățește somnul, hidratează-te adecvat, mănâncă sănătos, ascultă muzică frumoasă care să te relaxeze, găsește-ți un grup de persoane in preajma cărora să te simți bine și respectă orele de somn (de la 22. până la 6-7 dimineața), fă primblări la aer liber și încearcă să alungi din capul tău orice grijă orice gând nefolositor care aduce doar dureri de cap... Dacă tot te trezești, continuă să stai în pat cu ochii închiși, nu te gândi la nimic încearcă să fii relaxat și printre altele gândește-te că trebuie să dormi și că ești obosit, că mâine o să te trezești și o să fie o zi frumoasă și totul o să fie bine. Și dacă o dată nu ți se primește nu lăsa mâinile jos, continuă și impuneți să o faci. Încearcă să-ți schimbi gândirea și-ți vei schimba viața. Continuă să crezi că vei reuși și o să reușești, puneți sănătatea pe primul loc. Sau la urma urmei găsește o persoană care să-ți umple golul, o persoană cu care să te simți bine sufletește, să te poți baza și cu care să simți că nu ești singur. Sper să nu mă judeci pentru părerea mea.

| Lupică27 explică (pentru Lidia09):

Oarba, cum sa te judec, asta e cel mai bun sfat si frumos lucru care mi s-a spus in ultimul timp, suna ca si cum cuiva ii pasa cat de cat.
Foarte bune sfaturile, deja fac sport, calisthenics cum le ''zice'' baietii, fac plimbari, mananc ok.
Pai am zis ca ma trezesc dar nu raman treaz, am abilitatea de a reintra in ciclul de somn, de aia am zis ca nu e insomnie, parerea mea.
Cu gasitul persoanei care sa ii pese de tine fara interese e complicat, traim alte vremuri, acum toata lumea e individualista.

| Lidia09 a răspuns (pentru Lupică27):

Când ai început cu oarba m-am speriat, că m-am gândit că nu am zis ceva ok. Mă bucur că ți-am putut fi de folos și îmi pasă chiar dacă nu te cunosc și ajut cu ceea ce pot. Fiecare suflet este important. Și tu trebuie să îți revii, să te pui pe picioare și să mergi înainte! Și somnul este o chestie importantă. Bine că poți să-ți reiei somnul... Elimină din viața ta lucrurile și oamenii care te consumă sau pentru care te consumi tu și nu primești înapoi energia pe care o împarți. Stai liniștit că încă există oameni și fără alte interese. Cum ești, așa persoane atragi. Mă refer că pentru a primi ceva mai bun trebuie să facem schimbarea în noi pentru a fi gata să primim acel lucru și să-l prețuim. Schimbarea începe cu tine iar dacă vrei ca partenera să fie interesată trebuie să fii cointeresat și să-i arăți că îți pasă. Tu ai putere asupra vieții tale și tu o poți schimba într-o parte mai bună sau întruna mai rea. Și încă, o fată bună nu o s-o găsești în club, ea este undeva pe acasă citind o carte sau la bibliotecă sau la biserică, undeva unde nu-i multă lume?

21 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Când te trezești ești treaz? Asta este important. Somnul este ca un porumbel. Când alergi după el fuge de tine și zboară. Fii mulțumit cu somnul care îl ai.

| Lupică27 explică (pentru sadrian46):

Da, cand ma trezesc sunt complet treaz. Sa fiu multumit? matale sti ce vorbesti sau ai venit sa faci caterinca?

| sadrian46 a răspuns (pentru Lupică27):

Nu stiu tot.

| Fatamuntilor a răspuns:

Ai probleme care te macina si iti rapesc somnul?

| gabicoo a răspuns:

Stilnox. Vezi prospectul.

| Lupică27 explică (pentru gabicoo):

N-a mers cu gerodorm care e foarte puternic si merge cu stilnox? esti nebun?

| Simpatic a răspuns (pentru Lupică27):

Da man, zolpidem poate sa fie ce trebuie in cazul tau, nu stiu care e mai tare in brand dar te asigur ca din ce am citit gerodorm nu da efectul de curcubeu pe care il da zolpidem, deci geroderm este din aceeasi clasa cu diazepam daca stai sa te gandestiwinking
gerodeorm ca si sedativ este slab, zolpidem este drog sa il catalogam asa

desi nu te ajuta nimic daca cauza lipsei tale de somn consecutiva are valente de tip anxioase!

| Lupică27 explică (pentru Simpatic):

Gerodorm face parte din clasa benzodiazepinelor, ce crezi ca e? tot asa e.
zolpidem vad ca e aproximativ acelasi lucru, ma rog.
Nu mai iau medicamente fara recomandare medicala, mai ales din astea. Nu sunt foarte sigur dar mi se pare ca aseara si spre dimineata am dormit legat 2-3 ore nu m-am mai trezit chiar din ora in ora, deocamdata sunt la regim strict mancare curata neprocesata, sport si plimbari prin parcuri, fara alcool fara nimic, vreau sa vad cat ma ajuta, dar evident astea dau efect in timp nu intr-o saptamana doua.
Iti dai seama ca o fi si anxietate.

| Simpatic a răspuns (pentru Lupică27):

Succes in a iti reveni!

| Lupică27 explică (pentru Simpatic):

Multam!

| Simpatic a răspuns (pentru Lupică27):

Cheers mate!

| Lupică27 explică:

E posibil sa am o tulburare psihica grava?

| Lidia09 a răspuns (pentru Lupică27):

Nu ai nici o tulburare psihică stai liniștit, asta-i supraoboseală. O să-ți revii și totul o să fie bine

| Lupică27 explică:

Alte simptome tin minte ca ameteam, si ieri am ametit cand m-am ridicat din pat de cateva ori, am observat ca daca consum cacao oarecum influenteaza, e doar parerea mea, am mancat jumatate de ciocolata cu 85% cacao si am cam ametit, nu e de la glicemie, am baut si cola saptamana trecuta si n-am avut deloc ameteli, doar de la cacao. Azi am baut o cana de cafea si zero ameteli, deci nici de la inima nu pare a fi, tind sa cred ca e un dezechilibru biochimic in creier, cacao din cate stiu eu influenteaza secretia de dopamina si/sau serotonina. Nu stiu, asta e teoria mea.

| wedidedi a răspuns:

Insomnia este definita ca dificultate de initiere sau de mentinere a somnului, ceea ce este cazul aici. Va recomand sa mergeti la consult la un medic cu competente in somnologie, care sa va faca o anamneza detaliata a somnului si eventual o polisomnografie, pentru ca dupa sa va indrume spre un tratament adecvat pentru dvs. Daca debutul problemei a coincis cu un eveniment traumatizant in viata dvs, poate ca ar fi de folos si cateva vizite la un psiholog, pe langa eventualul tratament medicamentos. Cat despre faptul ca simtiti mereu bataile inimii, avand in vedere parerea cardiologului, este posibil sa fie vorba despre manifestari in contextul lipsei cronice de somn. Sanatate multa va doresc!

| Lupică27 explică (pentru wedidedi):

Nu, am inceput sa simt bataile cand eram in pat ziua si urma sa intru de noapte la scarbici, iar eu ma stresam foarte tare ca nu ma ia somnul, atunci am fost foarte recalcitrant si stresat si atunci a inceput.
Oricum fain sfat, multam.

| sistar19 a răspuns:

Este posibil să ai probleme endocrine sau o tulburare bipolară. Trebuie să mergi la un psihiatru și la un endocrinolog dacă vezi că simptomele persistă.

| Lupică27 explică (pentru sistar19):

Am facut analize la tiroida TSH si FT4 si au iesit normale.