| geomnb a întrebat:

Va salut
sper sa pot primi un raspuns/ajutor doar de la cei care stiu

am 24 de ani si de la un timp a inceput sa ma doara sub coasta stanga
am fost la doctor si mi-a spus ca am scolioza tip S, se vede foarte putin. mai umflat
ma doare doar la efort mare

mi s-a recomandat exercitii specifice de la un fizioterapist
am facut exercitiile si tin sub control durerile

intrebarea mea este: pot continua sa ma duc la sala de forta?

Va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DraudeS a răspuns:

Buna ziua!

Scolioza S este cel mai frecvent tip de scolioza. Te poti duce la sala dar nu folosesti spatele, muschii lombari, etc.
Tu ai nevoie de gimnastica medicala pentru fixarea scoliozei.

Sanatate!

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Scolioza este o deformare a coloanei vertebrale.Care nu are legatura cu durerea ta. Faci prea mult efort.Las-o mai usor la sala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scolioza nu doare.
Asta e primul lucru pe care mi l-au spus toti medicii la care am fost pentru ca ma durea spatele.
Cand doare e fie pentru ca e foarte avansata si iti afecteaza alteceva in corp (ceea ce la tine nu pare sa fie cazul, pentru ca atunci apar modificari foarte vizibile in ceea ce priveste postura), fie nu te doare de la scolioza.
Oricum sa mergi la sala de forta nu e foarte indicat. Sunt exercitii care iti pot avansa scolioza. Cel putin mergi la un fizioterapeut/kinetoterapeut inainte si intreaba-l cam ce ai putea face la sala si de ce ar trebui sa te feresti.