| cristinacrissss a întrebat:

Varicela e aceeasi cu rubeola? Sau sunt boli diferite?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Justmed a răspuns:

Sunt boli ale copilariei dar sunt diferite!

| eandopuncttk a răspuns:

Varicela= varsat de vand
rubeola=pojar
se aseamana dar nu au nimic in comun

| deutSa a răspuns:

Sunt diferite boli! Dar se aseamana prin felul in care se manifesta!

| KatnissEverdeen a răspuns:

Sunt boli diferite

| Elly213 a răspuns:

Se aseamana printr-un lucru-->sunt enervante! I don't want to see
Sunt boli diferite, apar pete/bubite.Te poti informa mai bine pe internet.happy

| NuGasescUnNumeOriginal a răspuns:

Cand ai varicela ai bube pe tine, la rubeola sunt pete

| deuceD a răspuns (pentru NuGasescUnNumeOriginal):

La rujeola ai pete rosii(bube plate multe mici)
Varicela- varsat de vand se manifesta prin mancarime, bube pline cu apa.
Rubeola-bubite mai mici cu mancarime si sa fie multe.

| phobemalyylam98 a răspuns:

Varicela este asemanatoare cu varsatul de vant nu cu rubeola