| anonim_4396 a întrebat:

am o intrebare! peste tot este epidemie de rubeola in fiecare oras.eu am stat cu mai multi care au facut rubeola. si incanu am nimic.precizez ca am avut doar varicela. e posibil sa fi facut un vaccin impotriva boli? ca am auzit ca parca este si se face asa ceva.stiti ceva? daca nu atunci cum de inca nu am facut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Exista vaccin antirubeolic care se face conform schemei nationale de administrare a vaccinurilor la varsta de 7 ani, din 2004 in Romania. Daca ai mai mult de 7-8 ani, si cel mai probabil ai, sigur nu ai beneficiat de acest vaccin si nu ar strica sa ti-l faci avand in vedere explozia de cazuri de rubeola.
http://www.i-medic.ro/boli/rubeola-sau-pojarul-german

| catalin188 a răspuns:

Nu daca nu ai avut o sa faci
pote nu acum dar o sa faci
vacinu se face numai la copii forte mici paan ii 2 ani

| AnnaAnnne a răspuns:

laughing fratele meu a luat varicela de la un coleg, asta e a doua saptamana cand sta acasa si mie nu mi-a dat (precizez ca nici eu nu am facut varicela niciodata), acum depinde de imunitatea fiecaruia. Sper ca te-am ajutat:*

| Danyella94 a răspuns:

Si eu am avut varicela acum 10 ani si acum am rubeola.