| anonim_4396 a întrebat:

Vederea poate sa isi revina? acum nu vad bine la distanta, cand ma uit la luna vad clar cateva secunde, dupa incetosat, daca ma incrunt sau mai dau din ochi o vad iar clar. daca renunt la laptop/telefon o saptamana o sa isi revina? sau ramane asa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ĂlaRău a răspuns:

Trebuie sa te lasi de laptop un an si sa mananci multi morcovi (9 in fiecare zi). Telefonul il folosesti doar ca sa vorbesti cu cineva, dar nu prin intermediul mesajelor.
Dupa ce respecti programul asta o sa poti numara gropile de pe Luna.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Probabil ai un inceput de miopie... se rezolva cu ochelari

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai miopie
Trebuie sa-ti faci ochelari, si se rezolva cu o operatie pe la 25 de ani

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai miopie.
Tratamentul miopiei este in primul rand in functie de varsta pacientului. La pacientii tineri copii sau adolescenti pana in 18 ani tratamentul este portul corectiei optice adica ocheleri sau lentile de contact.
La pacientii care au trecut de 18 ani si la care viciul de refractie este stabil (nemodificat pe perioda unui an calendaristic) se poate faca un tratament chirurgical cu laser pentru a scapa de dioptrii. Posibilitatea realizarii tratamentului depinde si de numarul diopriilor pacientului si de aspectul topografic al corneei pacientului.

| ImTreme a răspuns:

Cred ca ai un inceput de miopie. Nu intreba online asa ceva du-te la oftalmolog.