| anonim_4396 a întrebat:

Am o sansa sa imi revina ochii? Am impresia ca daca strang din ochi vad mai bine. sau chiar daca nu le fac nimic, pentru o secunda vad clar de la departare si iar incetosat. Daca las laptopul e o sansa sa revina sau am ramas asa permanent? Si daca e cazul sa pun ochelari, daca ii port doar la liceu, si nu acasa, are ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| En3Rgi a răspuns:

Eu port ochelari de 2 ani si tot la fel nu vad bine la distanta.E normal sa vezi mai bine cand te uiti "intre deschis" dar sincer, mai rau iti faci daca nu iti iei ochelari, se agraveaza, chit ca "te lasi" de laptop.Si daca e sa porti ochelari pana la urma o sa vezi mai bine dar in cativa ani si asta daca ii porti permanent, atat acasa cat si la scoala.Iti recomand sa iti cumperi si sa probezi mai multe perechi sa vezi care iti vin bine.O sa vezi ca te obisnuiesti repede cu ei, bafta!

| alexandru0995 a răspuns:

Trebuie sa iti pui ochelari de vedere pentru ceva timp dua ce o sa iti treaca ii poti da jos, dar dureaza 1 an doi depinde cat de rau este

| Am3lia a răspuns:

Punctul meu de vedere e ca odata ce ai ajuns sa ai probleme cu ochii, nu au cum sa isi revina de la sine daca nu ii tratezi adecvat. Consulta un medic de specialitate pentru a nu avea dubii. Daca nu te incanta ideea de a purta ochelari din diferite motive, ai putea sa incerci lentilele de contact.