| LoveUbutUdontCare a întrebat:

Vergeturi pe sani! Ce pot sa fac ca sa imi dispara? Exista vreo crema antivergeturi? Sport? Sau e mai bine sa merg la medic? Am doar 18 ani, si cred ca mi-au aparut din cauza ca mi-au crescut sanii dintr-odata. Le am doar de anul' asta, sunt rosii si nu foarte multe. Va rooog mult, ajutor! Nu vreau sa se faca albe, sa nu le mai pot trata. FUNDITA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| a1doru a răspuns:

Nu te lua tu dupa sfaturile ''specialistilor'' de pe TPU.numai un medic de specialitate iti poate spune, ce si cum, trebuie procedat.si asta, numai in urma unui consult.

| Innovation a răspuns:

Uite cred ca aceste sfaturi te vor ajuta.

5 moduri de a evita si diminua aparitia vergeturilor.

Solutia impotriva vergeturilor
Sunt blestemul unora dintre femei, si necazul multor altora. E vorba de vergeturi, si tinand cont de faptul ca majoritatea femeilor le au ( se estimeaza ca 90% din femei le capata in timpul sarcinii ), sunt destul de greu de suportat. Chiar daca nu exista nici o lotiune sau tratament care sa le indeparteze complet, sunt cativa pasi pe care daca ii urmezi, poti evita aparitia altor vergeturi sau le poti chiar diminua pe cele vechi.
Fa exercitii. Vergeturiele se formeaza atunci cand pielea se intinde rapid, asa cum se intampla cand un adolescent se afla in perioada de crestere sau cand o femeie este insarcinata. Aceasta crestere rapida determina colagenul si fibrele elastice din piele sa se rupa, formandu-se astfel la suprafata niste linii rosii sau mov (acestea se albesc in timp). Deoarece vergeturile se pot forma si din cauza cresterii in greutate, exercitiile regulate sunt foarte indicate. Acestea opresc luarea in greutate, pastrand astfel pielea intinsa si prevenind aparitia vergeturilor.
Foloseste AHA sau retinoizi. Ceea ce face vergeturile nou aparute mai evidente este roseata. S-a dovedit insa ca AHA si Retin-A ajuta la diminuarea acestei roseti., deoarece ambele produse ajuta la regenerarea formarii colagenului din piele, ‘reparand' in mod treptat ruptura. Aceste produse ajuta de asemenea la indepartarea celulelor moarte de la suprafata, facand vergeturile sa para mai netede. Deoarece Retin-A este mai puternic, efectele sale sunt mai evidente.
Ai grija cu lotiunile magice. Untul de cacao sau alte lotiuni pe baza de plante tropicale pot face pielea mai fina si mai neteda, dar nu prea au efect in diminuarea vergeturilor.
Incearca laserul pentru rezultate mai bune. Tratamentul culaser pentru decolorarea si repigmentarea vergeturilor este un concept relativ nou. Tehnicile mai avansate ale dermatologilor folosesc un nou fel de laser pentru a decolora vergeturile rosiatice, iar pentru cele mai vechi, laserul ReLume. Ambele tipuri de tratament necesita mai multe sedinte; pot aparea unele dureri sau arsuri, insa nu prezinta nici un pericol.
Ai grija cu cremele medicinale. Unele creme care sunt folosite pentru tratarea eczemelor sau a altor afectiuni ale pielii sunt pe baza de steroizi; steroizii subtiaza pielea, vergeturile putandu-se astfel forma mai usor.
Opteaza pentru tratamentul cu ultrasunete. Ultrasunetele au au actiune defibrozanta fiind un eficient in diminuarea vergeturilor.

| geo9617 a răspuns:

Eu cred ca vergeturile au aparut din cauza sutienului. Cred ca sutienul pe care il porti e prea mic si din cauza asta au aparut vergeturile...

| GeorgyanaBajenaru a răspuns:

Se aplica pe zonele cu vergeturi comprese caldute cu decoct mixt din frunze de iedera. Decoctul mixt se obtine astfel: se pun 200g frunze uscate de iedera in 250 ml apa si se lasa la macerat 2-3 ore dupa care se filtreaza. Planta ramasa se fierbe timp de o ora intr-ul litru de apa, apoi se filtreaza. In final se amesteca decoctul cu maceratul (ambele lichide, planta ramasa se arunca). Amestecul astfel obtinut se pastreaza in frigider.

- se maseaza zilnic zonele cu vergeturi cu un amestec obtinut din 6 lingurite de ulei de masline si 4 fiole de elastina;

- pentru prevenirea acestora, se beau 2 cani de ceai de mesteacan pe zi (faciliteaza eliminarea toxinelor din organism);

- se adauga cateva picaturi de propolis peste crema de galbenele, se amesteca si se ung seara zonele cu vergeturi;

- se aplica zilnic pe zona afectata un amestec obtinut din: jumatate de ceasca de ulei de masline, un sfert de ceasca de gel de aloe vera, 6 capsule de vitamina E si 4 capsule de vitamina A.
Sper ca te-am ajutat.