| Basel a întrebat:

Va rog frumos sa cititisad
de vreo 2 luni mi-a aparut un fel de eczema, sau urticarii, cum vreti sa le ziceti... intre picioare deci sa fiu mai pe intelesul vostru, nu pe penis ci chiar langa, la incheieturile piciorelor... sper ca ati inteles
va rog nu radeti sad
si ma mananca ingrozitor, si nu stiu cum sa scap de ele... le am pe aproape 3 luni si nu au disparut
au aparut din cauza ca m-am iritat de la chiloti :-s
eu fac foarte mult sport si imi transpira chilorii dar fac din 2 in 2 zile dus si chilotii ii schimb mai nou in fiecare zi.
ar trebui sa port boxeri?
oricum intrebarea adevarata este
nu stiti ceva crema sau orice cu ce sa ma dau sa imi dispara pentru. ca arata ca niste urticarii rosiii dar sunt intinse si ma mananca rau crying
multumesc pentru ajutor si promit ca dau voturi funda orice doar sa ma ajutati
si daca stiti de obicei din ce cauza apare chestia asta sa o previn data viitoare
si inca ceva
va rog sa nu imi spuneti sa merg la medic ca nu ma duc, daca stiti voi ceva de la farmacie mai ieftin sau cum intreb de fiecare data. ceva reteta naturista facuta acasa, este bine venit orice
doar nu ma trimiteti la doctor sau la mama sau cinestie ce pentru ca vreau sa ma descurc singur
sper sa ma intelegeti si imi pare rau daca v-am plictisit cu romanul meu pentru ca am scris mult
inca odata
promit ca dau funda, multumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai luat o ciuperca de la excesul de transpiratie si de la igiena extrem de precara. Din pacate, ai lasat boala sa se cronicizeze si tratamentul nu este nici simplu, nici ieftin, nici naturist. Nu te poti trata singur, ci atunci cand ai sa te hotarasti, vei merge la un dermatolog.

| IMC90 a răspuns:

Tinea cruris

o dermatita inghinala provocata de o ciupoerca (fung)

in tratament, de regula se combina un antifungic cu un corticosteroid.

Triderm este o crema/unguent care se foloseste in aceste cazuri. Dar mergi la dermatolog pentru un consult mai amanuntit si o reteta.

| Lacoste a răspuns:

Uneori nu ne putem descurca singuri, asa cum am vrea.
Nu iti fie rusine sa apelezi la doctor, nu esti nici primul, nici ultimul care il vede.

| cherrybomb a răspuns:

Faci sport, si te speli din 2 in 2 zilerolling on the floor oare cum suporti mirosul? iar "chilotii" Ai inceput sa ii schimbi odata pe zi, adica inainte nu ii schimbai in fiecare zi? Doamnee. traim in sec 21 igiena este pe primul loc. du-te la doctor.si sp lui maicata ca din asta e mama sa te ajute.

| Simbolist a răspuns:

Deci,in primul rand e vorba despre tinea inguinalis (tinea cruris,dermatofitia inghinala dupa cum vezi are mai multe denumiri).In al doilea rand si eu am asa ceva,si eu fac sport, transpir, ma mananca etc.Vara ma si "oparesc" din cauza asta.Si nu in ultimul rand iei asa:Flucovim de 150 mg una pe saptamana timp de aproximativ 3 luni,si ceva creme antifungice cum ar fi Terbisil,Travacort,Exoderil,Lamisil, Biazol, etc.Totusi va trebui sa mergi la medic pentru a-ti da reteta, deoarece Flucovimul este ff scump poate ajunge la 11 lei pastila depinde de farmacie + crema si Exoderil e scumpa cam 17 lei tubul dar e cam cea mai buna dintre ele eu deja am experienta cu astea.Succes si sper sa-ti treaca!

| sylarz a răspuns:

Ai cancer la prostata tongue

| Basel explică (pentru sylarz):

Si tu esti cam prost stii? laughing

| Iannys a răspuns:

Cauta la farmacie ori Travacort ori Travogen.una din cremele astea te poate ajuta.bafta

| Dindiri_Alexandru_1986 a răspuns:

Nu radeti ca niste idioti ca nu e de ras, am patit-o si eu nu chiar asa de grav era ca si cum as fi fost oparit la incheietura superioara a picioarelor si nu faceam sport si ma spalam excesiv si asta a fost un motiv pentru care am facut-o "SPALATUL EXCESIV". Am incetat sa port lenjerie intima am apelat la niste creme hidratante si mi-a trecut.