| immaBeast a întrebat:

Vergeturile mai dispar odata ce au aparut pe corp?
Gen...de la 55 de kg ajungi la 50 si iti apar vergeturi, mai poti sa faci ceva in legatura cu ele?
Sau toate cremele astea pentru vergeturi sunt total inutile?

As prefera un raspuns de la cineva care a avut o problema de genul, de la cineva care stie despre ce vorbeste, daca se poate.

Multumesc! ^_^

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

La o scadere in greutate de numai 5kg nu apar vergeturi --- mai ales daca persoana este tanara!

| Violleta2022 a răspuns:

Vergeturile nu dispar niciodata, odata aparute sunt roz violaceu, dar cu timpuls e fac albe si raman acolo, pana la moarte.
Ideea este ca, trebuei sa te apuci serios de un sport, ca sa eviti sa-ti apara mai multe vergeturi.
Chiar daca scazi in greutate, veregturile nu vor dispare niciodata. Vergeturile sunt crapaturi ale pielii!
O piele crapata nu se poate lipii niciodata la loc!
Fa sport si hraneste-te sanatos cu mancare sanatosa, fructele si legumele alaturi de carne, Nu uita sa te hidratezi cu 1.5 - 2 litri de apa pe zi, atat de necesrae unei pieli frumoase si sanatoase.

| Freya1 a răspuns:

Nu mai dispar.
Daca sunt la inceput si rosiatice poti sa te dai cu creme si poate ai noroc sa ti le mai acopere, dar sa iti treaca de tot si mai ales cand sunt albe nu mai ai sanse.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Singurul ingredient studiat si care a aratat o oarecare eficacitate este Tretrinoin-ul/Acidul retinoic. Nu o sa scapi niciodata definitiv de vergeturi, dar le poti ameliora cu mult aspectul avand o rutina in care sa aplici un tetrinoid si o crema hidratanta. Poti sa mai apelezi si la terapia cu laser sau peeling-uri chimice.

Cremele care sunt promovate ca niste mircalo ce ajuta la disparitia vergeturilor sunt apa de ploaie, se folosesc ingrediente care nu aduc un impact asupra vergeturilor dar care au fost promovate. Problema e mult mai complexa incat sa o vindeci cu un produs care doar sta pe piele si lucreaza doar la nivelul epidermei, uite :
http://m.sfatulmedicului.ro/......urile_1377

Recomandari de produse aici :
https://www.tpu.ro/......e-pe-corp/

Asta e buna pentru hidratare :
http://www.hypericum-plant.ro/......ronic.html

| immaBeast explică:

Multumesc frumos pentru raspunsuri!

| PurpleStardust a răspuns:

Buna, din propria experienta stiu ca cremele nu pot decat sa diminueze putin aspectul lor. Laserul e mult mai eficient.