| Ion_Geanina_1999 a întrebat:

Verişoara mea a fost la un "nutriționist" şi în loc de dietă, i-a dat pastile de slăbit, ea având 17 ani şi i-a spus că dacă renunță la ele se va îngrășa dublu. Eu ştiu că nu este recomandat să iei pastile... Ce fel de nutriționist este ăsta?!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Verisoara sa renunte la serviciile nutritionistului si sa mearga la un medic.Este periculos ce face.

| katy a răspuns:

Probabil el castiga un comision, la numarul de medicamente vandute, de acel tip.Asta inseamna ca totul tine de bussiness.Sa nu le ia, eventual sa schimbe nutritionistul

| Bondarel99 a răspuns:

Se poate slabi cu Herbalife, nu sunt rele, dar daca a platit nutritionistul doar ca sa ii recomande alea atunci e grav.Nu stiu ce fel de meserie practica laughing

| CuriousStuff a răspuns:

Daca nu a fost nutritionist "cu diploma" e degeaba. Mai gasesti prin mall-uri "nutritionisti" insa aia sunt niste amarati de angajati la diferite firme de "seicuri" nu au niciun studiu in domeniul nutritiei, ei sunt vanzatori. Nutritionistul are cabinet si diploma, nutritia e sub-ramura a facultatii de medicina.

| untu a răspuns:

Nu este de recomandat pastilele de slabit minorilor care nu au implinit varsta de 18 ani! Sa manance multa zmeura si sa bea apa cu lamaie (citronada naturala) pe stomacul gol! Nici HERBALIFE nu este de recomandat pentru ca ar sari micul dejun, fiind cea mai importanta masa a zilei!

| AlexCristi97 a răspuns:

Nu stiu ce nutritionist e si nu stiu ce pastile i-a dat. Daca i-a dat doar pastile fara un plan alimentar sau ceva, este degeaba. Nu as merge la un nutritionist care imi da pastile si imi zice ca odata ce le incep, ori le iau tot timpul, ori ma ingras...e o prostie.

| Lola05 a răspuns:

Sper că nu e vorba de un pseudo-nutriționist de la Herbalife, pentru că doar ei ar putea recomanda alimentație bazată pe shake-uri create în laborator și pastile care să înlocuiască una sau 2 mese pe zi. Cred totuși că n-a fost vorba de niciun nutriționist și de asemenea mai cred că nu e vorba de nicio verișoară.
Nutriționiștii NU dau pastile de slăbit, ci impun direcțiile unui regim alimentar personalizat ce va fi respectat de persoana în cauză. Așa că ai mare grijă ce prostii bagi în tine. Mereu suntem tentați să credem în basme și să alegem calea cea mai simplă, în cazul de față pastilele, dar răspunsul se află exclusiv în alimentația corectă.
Așadar, fără fast-food, fără dulciuri, fără sucuri din comerț, carne consumată în cantități moderate (2-3 porții pe săptămână), multe legume, fructe, suficiente fibre din cereale integrale, multe lichide (apă, limonadă, ceai), mișcare zilnic. Nu pastile, alea în afară de faptul că distrug ficatul altceva nu fac.
Așa că draga mea Geanina, dacă e vorba de tine ia-ți viața în propriile mâini și ai mare grijă de sănătatea ta.
Dacă e într-adevăr vorba de vreo verișoară, te minte. Poate reușești s-o trezești la realitate, sau măcar spune-le părinților ei despre pastile înainte să apuce să le ia și să-și facă rău singură. Pastilele acelea NU se comercializează sau administrează minorilor.

| Ion_Geanina_1999 explică:

I-a dat nişte "şeicuri" numite Herbalife

| Lola05 a răspuns (pentru Ion_Geanina_1999):

Acum am văzut că de fapt chiar E vorba de Herbalife! Oamenii ăia sunt niște impostori! Am fost și eu acum câțiva ani la o consultație cică gratuită, unde mi-a spus că am 32% grăsime corporală (enorm, în condițiile în care eu am 47-48 kg la 1.68, dar după ei, chiar și așa, am organele acoperite în grăsime laughing Practic sunt slabă băț, dar totodată obeză). Mi-au mai spus că nu asimilez cum trebuie nutrienții pentru că am metabolismul rapid și că probabil de aia am stări de leșin. Eu nu aveam stări de leșin laughing Și mi-au zis că sigur am probleme pentru că consum multe dulciuri și nu beau suficientă apă. Dulciuri nu consumam DELOC pe vremea aia iar apă beam 3-3.5 litri pe zi laughing) Când a văzut că n-a nimerit-o, mi-a zis că îmi face o schemă de alimentație suplimentară, acele shake-uri ale lor și nu știu ce vitamine, care costau lunar cam 600 d elei, ca să mă mai îngraș. Eu le-am zis că mă simt foarte bine și așa, cum sunt, le-am urat o zi bună și am plecat.
Oamenii ăia sunt spălați pe creier. Vorbesc de parcă ar fi posedați, serios.
În plus, NU SUNT NUTRIȚIONIȘTI! Mare atenție, sunt oameni ca mine și ca tine care au făcut un "curs" de nutriție în cadrul Herbalife, atâta tot. Iar asta nu ține în niciun caz locul anilor de facultate pe care îi face un medic nutriționist.
Trezește-o la realitate pe verișoara ta, că va da banii degeaba și va ajunge dependentă de niște produse de o calitate îndoielnică și îngrozitor de scumpe!

| tinatinaro a răspuns:

Și mama mea a urmat „dieta" cu Herbalife și a funcționat, fără înfometare sau ceva. Dar consider că ar trebui să slăbească natural și frumos, nu cu ajutorul unor „shake-uri".