| viatadecacatt a întrebat:

Vi s-a intamplat sa raciti vreodata mai rau? cu dureri de cap, febra, dureri de gat? Asa sunt eu acum.de 5 zile stau in casa nu m-am dus nicaieri si am racit din cauza faptului ca m am spalat pe cap dimineata inainte cu o ora sa plec la scoala, mi s-a ars uscatorul(eu ma usuc de obicei) si nu m am mai uscat am stat cu prosopul in cap.si la scoala m-a luat o durere de cap.si cand am ajuns acasa temperatura si toate asa pe mine.Este intrebare si sfat.nu va doresc sa treceti prin ce trec eu acum!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dorina02 a răspuns:

Da, am trecut si eu prin ceea ce treci tu acum. Cel mai bine e sa mergi la medicul de familie pentru ati recomanda un tratament dar fi foarte atenta la ceea ce iti prescrie medicul, daca nu ai mai luat acel tratament pana atunci uitate bine pe prospect si intreaba farmacistul sau medicul despre reactii adverse. Din cauza unei neatentii ale unui medic am facut reactie adversa la un antibiotic si am ajuns in urgenta unde am stat in perfuzii. Cel mai bine e sa te prezinti la medic, nu e de stat, poti ramane cu urmari. Insanatosire grabnica!

5 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

A sa se intampla daca nu te usuci pe par si mergi cu parul in vant, parerea mea este sa bei multe ceaiuri caldute indulcite cu miere de albine si lamaie, incearca cu propolis si pastilele indicate pentru durerea de gat sint dropsurile mentolate Holls negru, vei vedea cum durerea scade.Sanatate si insanatosire grabnica.

| Brigitta a răspuns:

Eu am avut gripa in februarie. Am crezut ca mor de durere, doua zile nu am putut manca nimic, nu dormeam noptile crying
Am luat Modafen si m-a ajutat mult. De asemenea consuma multe portocale, grapefruit si ceai cu felii de lamaie. Stai numai in pat sub patura.
Dar nici-o raceala nu ar trebui tratata ``dupa ureche``, cred ca ar trebui consultat medicul de familie happy

| deejayra a răspuns:

Nu te mai spala pe cap dimineata si iesi in curent, ai ocazia sa faci sinuzita ca mine... iar daca aceasta boala se agraveaza se ajunge la operatie.Ai grija de tine

| Monique_3125 a răspuns:

Daaa...pe langa ce ai patit tu, eu nu mai pot respira...ma sufoc...si trebuie sa stau cu un castron cu apa fierbinte, sa inspir aburi calzi...ca sa pot respira normal...de fiecare data mi se intampla asa...happy
Insanatosire grabnica!happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da de multe ori, am fost racita m-au durut ochii capul, mi-am facut ceai de macese am luat paracetamol si vitamina C fiole, durerile de cap trec cu banalul antinevralgic la mine.