| Iania_Nicoleta_1963 a întrebat:

Vi s-a intamplat sa va apara jos la dinti langa gingie pete albe, maronii de jur imprejur? CUM ATI REZOLVAT SITUATIA?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai la stomatolog o rezolvi nu aici, mergi la doctor, aici sunt numai mistocari care i si bat joc asa a ajuns acest site, plin de miștocari si analfabeți.

| Violleta2022 a răspuns:

Se numeste placa bacteriana si se rezolva cu spalarea intensa a dintilor, dupa fiecare masa.
Neglizarea spalarii corecet pe dinti, au dus la acest lucru nesanatos.

| Iania_Nicoleta_1963 explică (pentru Violleta2022):

Te contrazic, e demineralizare dentara de la bulimie

| Brizbriz a răspuns:

Da, mergi la dentist sa iti faca detartrare, asta e SINGURA solutie

ignora toate raspunsurile cu spalat pe dinti, ca sunt total pe dinafara, oamenii aia nu stiu ce vorbesc, tartrul apare chiar daca te speli de 3 ori pe zi pe dinti, SI nu poate fi indepartat decat la dentist care are aparate speciale cu ultrasunete si cu jet super puternic de apa sau pulberi

un om normal si sanatos, face cel putin odata pe an dertartrare
un fumator, consumator de cafea si/sau cola, ajunge si la 3 luni sa aiba nevoie

in plus, daca nu te duci, esti pasibila de carii in zonele alea

| 1997onur a răspuns:

Nu nu misa întâmpla niciodată așa ceva cu toate ca mănânci dulciuri în fiecare care zi dar înainte sa dorm și dimineața ma spăl pe dinți calumea și bine în fiecare zi nu pot dormi fără sa mă spăl pe dinți sau dimineața înainte sa plec la muncă.

| Antopuff a răspuns:

Sunt demineralizari ale smalțului. Ca și rezolvare încearcă sa te speli de cel puțin 2 ori pe zi pe dinti si sa renunti pe cat posibil la dulciuri și băuturi acidulate sau măcar sa nu consumi imediat după spălatul pe diniti adica sa aștepți 30 de min-1 ora si seara după spalat pe dinti sa nu consumi nimic.

| ValiBrateDePiatra a răspuns:

Un ciocan incalzit ar trebui sa rezolve problema!

| VeteranuI a răspuns (pentru ValiBrateDePiatra):

Eu ti-as da funda sincer