| Justmeandmysmile a întrebat:

Vi se pare normal ca o persoana de 15 ani sa fumeze? (P. S nu eu, dar am avut fosti colegi care fumeaza si au 15 ani). CHiar mi s epare urat. LA 30 de ani o sa aiba organismul distrus de tigari (ombinate si cu bautura).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| yellowalien a răspuns:

Nu mi se pare ok fumatul la nicio varsta. Nici consumul exagerat de alcool.
Tu lasa-i sa fumeze, ca in cel mai bun caz or sa se trezeasca mai tarziu, cand vor avea probleme de respiratie dupa ce vor urca 2-3 etaje. Cat despre alcool, majoritatea se "vindeca" dupa varsta asta teribilista, (multi baieti inceteaza sa mai bea dupa ce iau carnetul). Altii nu renunta niciodata si devin dependenti, isi distrug viata aiurea cu mana lor. Problema e ca nu prea ai cum sa-i convingi ca nu e bine ce fac... Hotararea de a renunta la un viciu trebuie sa vina din interior, nici terapia nu te ajuta daca nu esti 100% decis sa renunti.
Sanatatea e de departe cel mai de pret lucru, iar unii nu stiu cum sa si-o iroseasca mai repede.
Imi place cum gandesti, ar fi bine sa-ti pastrezi aceste idei toata viata. O viata cat mai sanatoasa si lipsita de excese iti doresc! happy

13 răspunsuri:
| Innovation a răspuns:

Pentru mine nu e o uimire ca la noi la bloc fumeaza unu de o gramada de timp si pe alta parte se mai da si smecher.Acum aproape tot tineretul s-a luat de fumat.Sau la scoala la mine o gramada din clasa a 8-a fumeaza mereu, isi iau tigari si in pauze se duc sa fumeze, cateodata mai si cer bani colegilor sa se duca sa-si ia tigari.Eu nu sunt deloc de acord cu aceasta noua "smecherie".

| ankadella a răspuns:

Eu am 13 ani si fumez de la 11 aproape 12. normal. pentru organism nu e deloc OK. dar este ca un drog. provoaca dependenta, dar si multa placere :]

| RoxyLaLa a răspuns:

Nu mi se pare deloc normal. Si la mine in scoala fumeaza foarte mutlii copii de la 11 la 14 ani. Eu nu vreau sa fumez niciodata deoarece nu vad niciun rost.

| RareşTPUro a răspuns:

La 30 de ani corpul nu va arata de 30 ci de 40-45 iar tigariile nu sunt bune eu mi-am cumparat tigara electronica si este mult mai sanatoasa, un prieten fumeaza de la 9 ani si acum mai mare a fumat si shopuri etnobotanice si acum in 2012 are TBC-TuBerCuloza! Nu e de joaca. Mai bine fumezi tigara electronica sau nimic! Si Laura. Sa nu fumezi nici o data!

| AlexCrb a răspuns:

Normal da, sanatos nu. Am prieteni si mai mici care fumeaza. Alcoolul nu dauneaza asa rau. Ficatul se mai regenereaza, plamanii nu.

| ForeverWarrior a răspuns:

Eu stiu persoane care fumeaza de la 10 ani, sa-ti impresionezi prietenii distrugandu-ti sanatatea? nu merita, eu cu aia 10 lei zilnic sau mai mult mi-as lua alte lucruri nu ceva ce te distruge

| raluca250 a răspuns:

Am amici care fumeaza de la 10 ani... loir li se pare normal. straight face. la 13 ani deja au luat`o pe droguri. deja mi se pare de prost gust si anormal. eu nici macar nu suport fumul de tigarestraight face

| nimiiiiiic a răspuns:

E anormal, dupa parerea mea. Isi dstrug sanatatea, copii inconstienti! straight face. Oare la ce se gandesc cand baga tigara aia in gura? straight face

| Alexashadow a răspuns:

La orice varsta fumatul e distructiv, indeosebi la acea varsta. Este ca si cum te-ai droga, pana la urma nu conteaza varsta, e bine sa nu te apuci niciodata de fumat.

| lcmbobovl a răspuns:

Nu mi se pare normal...Dar ce mai este normal in tara noastra?
Fumeaza ca sa atraga atentia, sa impresioneze...

| VaSyyyyy a răspuns:

In opinia mea ca e naspa fumatul. Dar fiecare alege in viata drumul pe care il vrea.
PS : sunt nefumator, am fumat la 15 ani o luna si acum am 21 de ani si nu simt nevoia deloc sa fumez.

| arigern a răspuns:

Nu mi se pare normal deloc. Chiar imi pare rau ca tatal meu fumeaza de atata timp insa nu are nimic si asta ma face fericit, desi ii spun zilnic sa se lase. Eu practic fotbal de performanta de ceva ani si de asta nu vreau sa am nici o legatura cu alcoolul sau tigarile. Va multumesc.

| KiLla_7757 a răspuns:

Nu,nu este normal. Dupa parerea mea acest lucru ar trebui interzis deoarece este un factor nociv delicat al sanatatii omului.