| Blaiiir a întrebat:

Vi se pare normal ca tinerii de 13-14 ani sa fumeze? Eu sunt in clasa a7a si am in clasa cativa baiati care fumeaza in fiecare pauza, deci cam cate 6 tigari pe zi.

22 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Ar fi bine daca ar fuma numai atat. Cu siguranta fumeaza mai mult. Mi se pare destul de aiurea. Se iau cu anturajele si ajung sa faca numai tampenii. Vor sa fie bagati in seama si isi dau importanta. Iar cei mari fac misto de ei. Cu siguranta ajung sa regrete intr-o zi. Dar de multe ori e prea tarziu pentru unele lucruri.

| TeoPT a răspuns:

La noi in sc fetele fumeaza mai mult decat baietii...

rasp la intrebarea ta: nu mi se pare normal ca nimeni din lume oricati ani ar avea. sa fumeze

| anonim_4396 a răspuns (pentru TeoPT):

Alta. ''Multh''. Te iubesc, minunat scriai.

| TeoPT a răspuns (pentru anonim_4396):

Aha, și eu te iubesc. Minunată ocupație ți-ai găsit laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru TeoPT):

Auzi, dar tu imi imiţi cumva răspunsul?
Cât despre ocupaţia mea minunată (mai minunată ca mine?) frăţiorul meu scump nemanja/Dumnezău m-a învăţat, tihihi. Eu căutam alte dude, şi ţi-aş fi dat reply şi la alea dar ziceai că sunt vacă şi poate mă lua gura pe dinainte, ca de obicei, tihihi, nu mă pune să detaliez.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Bă copii voi sunteţi culmea.
Fumează cumva pe banii voştri? Fumează cumva pe plămânii voştri? NU!
Şi atunci la ce mama naibii vă daţi pe net cu părerea cu privire la modul cum îşi cheltuie alţii banii şi la ce fac cu sănătatea lor.
Când mama naibii o să învăţaţi că NU VĂ PRIVEŞTE?!?!
Eu fumez de la 12 ani şi am 20 şi sunt mai sănătos la plămâni decât prietena mea, de pildă, care nu a fumat niciodată. Aşa că, ia luaţi voi şi nu vă mai daţi cu părerea aiurea că ceva "anormal" cu adevărat este vă îngrijoraţi de "capra vecinului".
Câinele moare de drum lungii şi unii de grija altuia!

| Veve :X a răspuns:

Cei de 13-14 ani sunt destul de ``mari``, dar ce zici de copiii de 9-10 ani acre fumeaza? da, e adevart, copii de 9-10 ani fumeaza. mi se pare absurd ca[virgula] copii asa mici sa fumeze pe la colturile blocurilor sau prin parcari si mai stiu eu unde. isi strica sanatatea si sigur vor regreta intr-o zi si s`ar putea sa fie prea tarziu sa regrete atunci. vai de mama ei tara cu copiii ei u tot; s`a ajuns rau si se pare ca merge si mai rau straight face

| anss23 a răspuns:

Si la noi e exact la fel.Am in clasa cativa baieti care fumeaza in fiecare pauza.Ma rog, uneori ii mai prinde diriga si face crize.laughingDar nu mi se pare normal.Isi bat joc de sanatatea lor.

| Ana-Maria94 a răspuns:

Nimic nu mai e normal in tara asa.asa ca nmiste pustani de 14 ani care fumeaza nu e ceva iesit din comun, oricum e viata lor sunt banii lor.

| Mwhahahaa a răspuns:

Nu, logic ca nu.
Eu sunt clasa a6-a si am in clasa 4 baieti care fumeaza in baie la scoala, in clasa la fereastra si cand iesim de la scola, pe strada sau la biliard, terasa, etc...
Si nu numai 6 tigari.Eu am vazut cu ochii mei. 10-12 tigari fuma un coleg.straight face
E treaba lor, daca vor sa se imbolnaveasca cu propria lor mana, sunt niste prosti!
Ei cred ca e la moda acum, da se inseala. Vor vedea ei mai tarziu consecintele. Nu mi se pare deloc normal.

| Klara a răspuns:

Si eu fumam in liceu foarte mult, nu era pauza fara tigara, dar chestia asta m-a cam afectat. Am avut probleme cu plamanii, tuseam foarte des, adevarul e ca fumam si tigari foarte tari. Acum fumez cam de 3 ori pe zi tigari light, slims-uri, de obicei aromate, care cica sunt pentru "cei ce vor sa se lase de fumat". Vor multi, dar nu poate mai niciunul. Si cand te gandesti ca la 11 ani am pus prima data tigara-n gura, si de la 14 ani am inceput sa fumez cu baietii in cantitati industriale...nah. Acum suport consecintele: obosesc la efort prea mare, tusesc des si deranjant, am o gramada de cosuri si am dintii urati straight face

| YOLO3e333 a răspuns:

Nu, nu este bine de fapt nu este bine in general sa fumezi indiferent de varsta.Este viata lor si fac ce vor cu ea cu toate ca vor regreta mai tarziu...

| cretzufinish a răspuns:

Nu e normal. Cu cat avansam in varsta, criticam generatia tanara. Stii cum se zice: "pe vremea mea bunica..." laughing Poate si noi cand am fost ca ei aveam sau faceam propriile capricii si nebunii. E o etapa intermediara din viata fiecaruia si la un moment dat cand o sa-si dea seama o sa devina dependenti. Nu fumez si nu suport fumul de tigara.winking

| SiMpLa a răspuns:

Nu este deloc normal inteleg ce vrei sa zici si eu am cazuri in clasa dar intr-a a9a.Se duk la baie si fumeaza acolohee hee

| Smile_5509 a răspuns:

E deczia fiecaruia.La mine aproape toata clasa fumeaza ocazional.A fost o perioada de 2 luni cand fumam aproape toti zilnic.Acum ne-am lasat dar unii inca fumeaza(zilnic).Nu prea e normal dar cu cat li se interzice mai mult cu atat vor dori sa incerce.

| Fluturash cu aripi de inger a răspuns:

Sincer nu mi se pare normal dar e fix problema lor deoarece in joc este sanatate lor si mai tarziu vor regreta cu siguranta.

| corcodusa a răspuns:

Nu ma face sa cred ca nu fumeaza si altele.Chiar nu cred ca nu au incercat un joint.Pentru ca anturajul formeaza omul nu100% dar are si el efectele asupra individului.Atata dimp cat au bani la dispozitie fumeaza iar daca nu au bani tot fumeaza pentru ca iau de la altii, nimic nu ma mai mira.
nici macar educatia oferita de parinti nu are efect.Individul isi formeaza un mod de viata exact asa cum i se pare lui ca este mai bineoh go on "i se pare". Daca nu au grija de ei o sa ajunga cam uratel pe la vreo 17 18 ani.

| razadeluna a răspuns:

Nuuuu, nici vorba, asa o sa va distrugeti viata

| razzy23 a răspuns:

Nu, nu mi se pare normal deoarece isi strica sanatatea.Si eu am 14 ani si nu fumez.

| Alin_3417 a răspuns:

Mie nu mi se pare normal ca un om sa fumeze.Nu inteleg rostul.Cand ii intreb pe cunoscuti "de ce fumezi?", ei imi raspund "pentru a ma calma.". Cum adica? Daca nu fumezi, nu te calmezi? Acei baieti vor doar sa "para maturi" si alte chestii de genul.Si eu sunt in clasa a 8-a si am la fel colegi care fumeaza, e trist.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie mi se pare normlal. avand in vedere ca fumez dl 13 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mise pare normalstraight face