| shalimar a întrebat:

Vi se pare normal ca o persoana sa bea 6 litri de apa intr-o zi? Pot aparea probleme dupa acest abuz de apa, avand in vedere faptul ca in fiecare zi bea cantitatea asta de apa? Stiu ca bea atata apa din cauza ca fumeaza cam 4-5 pachete de tigari si normal ca are gatul sec, dar totusi...Mai precizez ca acea persoana are 63 de ani.Ms mult anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E mult daca nu e cald sau daca nu face efort mult. Tigarile nu sunt o explicatie. Sa nu cumva sa aiba secretie inadecvata de hormon antidiuretic, o afectiune endocrinologica care determina polidipsie. Sau diabet zaharat (explicatie foarte buna pentru aceasta varsta). Ar fi bine sa-l vada un medic endocrinolog cat mai repede, imediat dupa sarbatori.

Abh
| Abh a răspuns:

Dupa cum zicea cineva la o intrebare similara, setea excesiva poate indica un diabet.

| anad a răspuns:

Poate este cam mult deoarece studiile de specialitate recomanda cam1, 5 la 3 litri lichid pe zi. Dar Dr.Alin Popescu, intr-un articol despre apa si hiperhidratare spune:"Rinichii unui adult sanatos pot prelucra 14 – 15 litri de apa zilnic. Intoxicatia cu apa nu apare daca se consuma o cantitate mare de apa progresiv, ci doar daca se ingurgiteaza o cantitate mare in timp foarte scurt". Si eu as recomanda totusi un consult medical specializat.

| madalina2727 a răspuns:

Sigur ca nu este normal.cam 2-3l sunt in limitele normale pe zi.eu cred ca are diabet. diabet insipid nu prea cred pentru ca se caracterizeaza prin ingestia a 20l de apa in 24 h si respectiv eliminarea a aceleasi cantitati de urina intr-o zi, iar asta apare in cazul unei leziuni a hipotalamusului sau neurohipofizei(sau la boala Addison, dar nu cred ca are asa ceva). ramane varianta cu diabet zaharat.boala asta este numita boala celor 3 poli:polidipsie(bea multa apa), poliurie(urina in cant.mari), polifagie(mananca mult), sa-si faca niste analize simple de sange pentru glicemie(e un test f simplu se poate face si acasa daca ai aparat)si doar atunci vei sti sigur daca are si ce tratament sa urmeze.nu e chiar atat de grav sunt oameni care traiesc o viata intreaga cu diabet daca au grija de ei.si spune-i sa mai reduca din tigari, nu sa renunte ca ii este practic imposibil la cat fumeaza, dar sa le mai reduca ca st mult prea multe.

| User a răspuns:

Aia-i camilalaughing

| shalimar explică:

Diabet nu are, analizele si le-a facut cap-coada acum o luna.singurele boali de care sufera este bipolaritatea si osteropoza.intr-adevar in camera ei este destul de cald, dar singura ei miscare este dusul pana la baie schmbatul canalelor si aprinderea tigarilor.pe parcursul noptii isi ia sticla de 2 litri iar dimineata doar intr-un sfert de ora bea un litru de apa, restul de trei litri ii consuma in restul zilei. ce-i drept se duce des la baie.va multumesc pentru raspunsuri.chiar eram ingrijorata daca poate sa pateasca ceva din cauza asta.

| ☼loli☼ a răspuns:

Aprob si eu: diabet. Imediat la doctor; analize neaparat. Adica bea de 3 ori mai multa apa decat de necesar! Nu e normal!

| lencikk a răspuns:

Ar trebui sa se duca la medic sa de analizele poate sa supraincarce rinchii si sa duca la blocarea acestora...imediat la medic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, diabet. La varsta asta ar trebui sa mearga la medic, sa faca analize si, sa se lase de fumat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cind merg cu cursiera, transpir foarte mult si numai cit sint pe sosea beau doi litri de apa, nu pun la socoteala cita apa beau inainte de a pleca de acasa si dupa aia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Un diabet insipid se arată la orizont. Trebuie să meargă la medic pentru investigații și tratament.
Sănătate.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De cat timp bea atat de multa apa? Si ce meserie are?

| denis_7736 a răspuns:

La diabet insipid se elimina cam 20 de litri de urina pe zi. Sunt sigur ca n-ar fi omis aspectul asta. Probabil un diabet zaharat.