| AvalohAlyn a întrebat:

Vitaminele iti dau energie? Ce marca ati incercat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alex0297 a răspuns:

Salut!
Creatina despre care a scris si primul coleg este energie pura. Orice faci organismul tau foloseste o substanta numita atp care odata folosit se transforma in adp, orice mancare mananci va face ca adpul sa se transforme inapoi in atp. Creatina face aceasta transformare in mod direct. Cafeaua face ca sa se faca mai mult atp(energie) din mancare, acelasi lucru il fac si hormoni tiroidieni, lipsa de energie putand fi datorata si hipotiroidiei. O lipsa de vitamine poate determina lipsa de energie dar pot fi si multe alte cauze, vitaminele au fiecare un rol special in parte si lipsa lor apare sub diferite forme pe care ar trebui sa le evalueze un medic. Din cate am vazut ai pus intrebari despre depresie, depresia creaza apatie, un fel de lipsa de energie. Cred ca ar fi indicat sa mergi la medic sau la un psihoterapeut daca te simti depresiv.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Vitaminele sunt catalizatoare pentru organism si folosesc la dirijarea materialelor asimilate din alimente, respectiv functionarea lui.

Consumand cantitati mai mari de vitamine decat necesarul organismului, vei manca mai mult, iar surplusul se va depune in corp sub forma de grasime.

Răspuns utilizator avertizat
| InstructorulTauDeFitness a răspuns:

Vitaminele in sine nu iti dau energie, iti dau un surplus de substante necesare oragnismului. Daca vrei ceva care iti da energie, poti incerca produsele preworkout dar daca nu faci sala nu prea are rost. Aceste suplimente au o doza mare de cafeina, creatina si arginina (plus alte substante/amino-acizi etc), cafeina iti va da energie, creatina va mari transportul de apa in muschi iar arginina va dilata venele. Pentru mai multe informatii ia fiecare nume in parte si informeaza-te de pe net. De obicei dupa ce se consuma o cutie de preworkout se iau 2 saptamani pauza. Un exemplu de supliment: Assault de la MP (Muscle Pharm).