Întrebare recomandată | Unicucebeea a întrebat:

Vocea pe care o auzim cand vorbim e aceeasi voce pe care o aude lumea? puppy dog eyes Funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
25 răspunsuri:
| FerLin a răspuns:

Eu mi-am pus intrebarea daca toti vedem aceeasi culoare. happy Sau eu vad frunza verde iar altii vad frunzele rosii dar stiu ca acea culoare a frunzei se cheama verde, ori invers. happy Deci, te mai intereseaza auzul? laughing

| Unicucebeea explică (pentru FerLin):

Daaaaa.Mereu ma gandesc la asta. Pot spune doi oameni ca frunza e verde.Dar pentru unul dintre ei verdele e albastru.Sau ceva asa.

| Narcis2007 a răspuns:

Nu prea...

| 12UFFY a răspuns:

Da si nu. Vocea pe care o auzim e a noastra, dar o auzim altfel decat e in realitate. Daca iti vei inregistra vocea s-ar putea sa ramai surprin de vocea ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai da. dar de multe ori ni se pare ca avem o alta voce. dar in general da. e aceeasi. cazuri exceptionale suint atunci cand esti racit.

| AndyLavy a răspuns:

Nu chiar.cel mai bine inregistreaza-te si ai sa vezi ( mai bine zis, auzi tongue), ca nu e chiar la fel. este putin schimbata.

| JustMusic a răspuns:

Da, ai o singura voce pe care o aud toti dar fiecare o percepe diferit.

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Nu, lumea o aude altfel! de aceea nu te recunosti cand iti auzi vocea pe o inregistrare audio, dar ceilalti nu observa nimic ciudat!

| ihacoswhy a răspuns:

Si eu ma intreb acelasi lucru, adica, eu cand ma aud am o voce cand imi pun mainile la urechi am alta voce, si cand ma inregistrez, am alta voce si nu imi dau seamahappy
P.S. : Am o voce groaznica angry

Răspuns utilizator avertizat
| Crin51 a răspuns:

Unii oameni au aceeasi voce... altii nu.
Dar in mintea noastra, propria noastra voce nu o auzim niciodata ca cea reala.
Asadar daca vrei sa incerci, incearca sa te inregistrezi cu telefonul si vezi cum te aude lumea happy simply the bestwinking Funda?

| WildS0ul a răspuns:

îhm, se aude la fel...sau tu ai alte tipuri de urechi cu auz diferit? :-\ :o

| Unicucebeea explică (pentru WildS0ul):

Altul care nu a inteles intrebarea rolling eyes

| 210552 a răspuns:

Nu, nu e aceiasi voce,, de exemplu pot sa-ti dovedesc scrieti vocea la dictofon si vei vedea cum ti-o aude lumea (funda pliz)

| Deni123 a răspuns:

Da normal ca e aceeasi voce!

| IsabelSweet a răspuns:

Nu...Am incercat sa vad daca e aceeasi si am ramas surprinsa cand am vazut ce voce am.Credeam ca e mai sweet laughing

| EuEuEuNutella a răspuns:

Dabig grin

| ByAnKaAlEx a răspuns:

Ce intrebari ciudate mai puneti.laughing
parerea mea e ca nu cred ca avem vreo 10 voci asa ca da. vocea pe care o auzim noi cand vorbim aceeasi voce pe care o aude lumea.happy

| NesquickXD a răspuns:

Nu

| Pintea_Florin_1983 a răspuns:

E aceeasi, dar cu o diferenta importanta-cand vorbesti iti rezoneaza cutia craniana si tu percepi putin diferit sunetul vocii tale. Pentru a afla cum iti aud altii vocea, cel mai simplu este sa te inregistrezi vorbind apoi sa asculti. Cu siguranta vei sesiza o diferenta.

| LemonLimeGirl a răspuns:

Daca atunci cand ascultculti muzica, auzi aceleasi versuri ca altcineva atunci DA! urechile tele sunt la fel ca ale celorlalte persoane

| Unicucebeea explică (pentru LemonLimeGirl):

NU la asta ma refer, da ma rog. Restul au inteles.

| Un1baiat a răspuns:

rolling on the floorBuna.intrebare...eu.cred.cada

| Roxalina a răspuns:

Aceasi intrebare mi-o pun acuma. Nici specialisti nu pot sa stie adevarul. Eu ma aud placut. Toata lumea zice ca am voce. Dar daca ma inregistrez mor!
Du-te la un specialist de canto sa iti spuna. Ei stiu mai bine!
Sper ca te-am ajutat!