| TheTruthBeneathTheRose a întrebat:

Voi ati fost raciti la plamani? Daca da, cum v-ati dat seama, cat de grav a fost si care au fost simptomele? Funda! Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Eu nu mi-am dat seama, dar am fost la medic si el mi-a ascultat plamanii si mi-a zis ca am pneumonie virala. M-a trimis sa-mi fac radiografie, si pe asta s-a vazut ca aveam, si in plus se vedeau calculi care s-au format dupa o alta pneumonie, deci nu a fost prima pentru mine.

4 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

O pneumonie se manifesta prin:
Simptome respiratorii
- Tusea neproductiva sau cu sputa mucoida sau hemoptoica este caracteristica în pneumonii atipice cu chlamidii, micoplasma; legionela.
- Expectoratia cu sputa ruginie este caracteristica pentru pneumonia pneumococica, galben-verzuie în pneumonia cu stafilococi, cea provocata de anaerobi.
- Junghiul toracic se accentueaza cu respiratia sau tusea, sediul durerii variaza în raport cu localizarea pneumoniei (durere în umar în pneumonie apicala, durere abdominala în pneumonia lobului inferior).
- Dispneea(respiratie dificila) coreleaza cu extinderea condensarii pneumonice.

Simptome generale (simptome de intoxicatie) frison, febra, astenie, anorexie(lipsa poftei de mancare), cefalee(durere de cap), artralgii( dureri articulare), mialgii( dureri musculare), transpiratii, varsaturi, uneori stare confuza.

Mai multe detalii gasesti aici: http://www.i-medic.ro/boli/pneumonia

| Cocochannel a răspuns:

Pai: daca esti racit la plamani apar o serie de simptome cum ar fi:
- febra;
- frisoane ce tin o perioada mai lunga de timp, sau chiar un frison unic ce poate dura chiar si jumatate de ora;
- un junghi puternic in spate, simptom caracteristic pneumoniei;
- tuse;
- respiratie insotita de suieraturi;
- dureri toracice;
- oboseala marcata;
- pierderea apetitului.
Ca sa-ti dai seama cat de grav este, trebuie sa mergi la medic unde-ti va face si o radiografie unde "se vede" gravitatea racelii.Iti doresc multa sanatate!

| Krissツ a răspuns:

Da si eu am racit la palmani, am avut pleomonie si mi-am dat seama pentru ca, cand respiram si expiram su auzizi in spate si atunci m-am dus la spital si am fost cateva zile internata si ma rog si mi-a facut injectii in mana cu fluturas. Sper ca te-am ajutat. happy

| ionutisac a răspuns:

Eu nu stiu sigur