| WelldoneF9 a întrebat:

Voi ce ati face daca ati lua herpes bucal dupa o vizita la dentist? Va astept raspunsurile.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Tratament. Dar nu e sigur ca l-ai luat de la dentist. Cine stie de unde l-ai luat si dai vina pe dentist.

| WelldoneF9 explică (pentru darrio2007):

Da de unde pisicii masii poti lua herpes cand te stii ca nu bei dupa nimeni si n-ai sarutat in viata ta?

| darrio2007 a răspuns (pentru WelldoneF9):

Poate ca ai dreptate dar cum dovedesti ca l-ai luat de la dentist? Crezi ca el va recunoaste asta?

| WelldoneF9 explică (pentru darrio2007):

Intocmai... ma infurie faptul ca indiferenta proastei aleia mi-a transmis virusul( sa nu mai zic ca nici nu folosea masca aia pe gura). Daca era sa o iau de la o fata sau naiba stie, m-as fi impacat pur si simplu cu gandul si o luam ca pe o lectie de viitor. Bine ca nu mai ma duc la ea, dar asta deoarece este un stomatolog foarte prost... ma trec fiorii pe sira spinarii gandindu-ma ce altceva as fi putut lua daca inaintea mea era o persoana bolnava de alta chestie mai nasoala. Eu banuiesc ca tanti aia fumatoare grasa cu o tona de fond de ten pe fata care era inaintea mea este cea de la care a ramas virusul pe ustensile, si doar aveam eu o presimtire rea cand asteptam ca asta sa iasa. Tot ce sper e sa nu mai iasa chestia asta, sa fi fost doar vreo buba dulce cu un aspect mai neobisnuit ori idk. Alminteri trebuie` sa ma duc la medicul de familie sa-i cer parerea si un test de sange in caz de reapare.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să te tratezi, asta poți să faci. Vizita la dentist nu e concludentă, nu rezultă că l-ai luat de acolo.

| alina2k18 a răspuns:

E posibil sa fi avut virusul in corp inca de cand erai copil.
Cand mergem la dentist si lucram diverse ne scade imunitatea locala de aici apare si herpesul la cateva zile.
Dentistii cam sterilizeaza tot, adica sunt lucruri mult mai grave pe care le poti lua de acolo totusi [ HIV, hepatita B si C, etc ].
Daca ai herpes recurent este un medicament pe care il poti lua inainte de a incepe o procedura la dentist, Valtrex se numeste medicamentul.

| Bizon95 a răspuns:

TREBUIE sa poti sa dovedesti NEGRU PE ALB ca l-ai luat de la dentist

asa SI NUMAI ASA poti sa dai dentistul in judecata

altfel, poti sa iti tratezi herpes-ul si cam atat!

| Yurisa a răspuns:

Da frate tara e in asa hal nici la dentist nu te mai poti duce asa-i?
Ce sa fac? Dau cu Aciclovir pana imi trece si gata, nu pun intrebari pe TPU laughing

| ada2304 a răspuns:

Herpesul se ia și prin sărut sau dacă bei după cineva. Nu e musai sa ca l ai luat după vizita la dentist, herpesul apare când in corp este prezent virusul vsh deci, poate ai luat din alta parte. Dacă intr adevăr ai luat când ai fost la dentist probabil nu au fost obiectele sterilizate ceea ce reprezintă o problema și ar trebui sa îți schimbi dentistul sau data viitoare sa îl rogi sa își facă munca așa cum trebuie. Multă sănătate