| anonim_4396 a întrebat:

Voi ce credeti? Sincer nu cred in porcaria cu spalatul mainilor. Spala-te de vreo 40 de ori pe zi sa nu iei coronavirus. Ma spal cand am nevoie dar nici de 20 de ori din ora in ora. Plus nu cred ca ajuta la nimic de vreme ce coronavirus se transmite prin aer. Tu degeaba te speli pe maini daca primesti virusul prin gura si nas.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu se transmite prin aer deloc, faza cu spalatul pe maini 20 de secunde si des e aberanta. Dar nu strica ocazional sa faci asta

| Simpatic a răspuns:

Pai este si spalatul pe maini o chestie buna si nu doar pentru coronavirus si pentru alti microbi.
Gandeste-te in felul urmator un bolnav de coronavirus stranura, pune mana la gura si apoi pune mana cu infectia pe o balustada, maner, orice alt obiect tu peste 30 de minute intri in contact cu acea portiune de balustrada, maner etc si duci mana din instinct la nas, gura, te vei infecta. Daca nu duci mana la nas, gura etc si te speli pe maini nu poti lua virusul.
Ca se ia pe calea aerului si asta e adevarat, de aceea multi poarta masti!

suntserios
| suntserios a răspuns:

E aproape singura masura care ne sta in putere sa o luam ca sa ne protejam... Dar se putea sa nu apar un romanas care sa stie el mai bine decat miile de medici. Natie de retardati suntem

| anonimg a răspuns:

Cu toate că mă protejez, eu nu cred în acest coronavirus, deoarece nu am văzut niciun om bolnav de așa ceva. Că de gripă și răceli de felul acesta mor oameni pe fiecare an și în orice țară.
I-am văzut la știri pe acei oameni de la Colectiv cu carnea arsă pe ei, și multe alte cazuri. Dar din mii de bolnavi și morți de coronavirus nu am văzut niciunul. Măi dar măcar unul singur din toată lumea. Nimic.
Astea sunt jocuri politice, chiar dacă nu le pricepem. Oricum, este bine și așa, deoarece era nevoie de o astfel de alarmă, deoarece nu ar fi existat nici o altă metodă educativă atât de eficace ca oamenii să se spele pe mâini.
Cu aproximativ 10 ani în urmă i-am zis unui coleg de serviciu care l-am văzut ieșind de la toaletă fără să se spele pe mâini (era cam de-o seamă cu tata): "Dacă nu vă spălați nu mai dau mâna cu dvs!" Omul a primit sfatul, și a doua zi mi-a zis că s-a spălat pe mâini.

Eu cred că mai mult de 50% din populația țării nu se spală pe mâini după ce folosește toaleta. Dacă ei nu văd că mâinile lor sunt murdare, nu se spală.
România oricum nu este o țară curată, civilizată. Pe mânerele de la cărucioarele marilor magazine s-au găsit bacterii care se găsesc în fecale. Așa ceva este inadmisibil. Oamenii necivilizați nu ar trebui să trăiască în mijlocul celor civilizați.
Spălatul pe mâini trebuie să fie obligatoriu înainte de intrarea în orice instituție publică și întotdeauna când ajungem acasă.
Credeți-mă că mai degrabă mănânc cu mâinile murdare care le-am băgat în pământ sau în ciment; dar nu după ce am folosit toaleta, sau am intrat într-un magazin, sau am mers cu autobuzul.

| supadeceapa a răspuns (pentru anonimg):

Bine că în Dumnezeu crezi, deși nu l-ai văzut niciodată.

| RoCkKiD a răspuns (pentru anonimg):

Da dom'le pana nu il vad cu ochii mei nici eu nu cred. Ne mint astia cu virusii lor fara ni-i arate sa stim si noi cu ce ne luptam.

Nesimtiti nu alta.

| Frank51 a răspuns:

Daca stai inchis in casa nu este necesar sa te speli deloc.

| aXy99 a răspuns:

Cine a zis ca trebuie sa te speli pe maini din ora in ora? laughing
Te speli cand pui mana pe un obiect pe care au pus mana si altii. Daca esti acasa, spala-te cand vrei.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Coronavirusul nu se transmite prin aer și orice tip de săpun este eficient pentru a îndepărta virusul și a nu-l lăsa să se împrăștie.
Având în vedere că microbii sunt peste tot, aer, apa, pamant, e destul de logic că trebuie să te speli cât mai des posibil pe mâini (cu sau fara epidemii) doar că românii abia au descoperit săpunul, încă nu l-au incorporat in rutina zilnica, normal că îi deranjează practica asta și o dau pe filosofii.

| Dismally a răspuns:

Nu trebuie sa te speli de zeci de ori, doar cand este nevoie - cand vii din oras, dupa ce atingi banii sau alte suprafete care ar putea contine microbi/virusuri etc.

| RoCkKiD a răspuns:

Virusul nu se transmite prin aer ci prin picaturi de apa, precum cele care se produc cand stranuti sau tusesti.

Da, daca stai in fata cuiva care stranuta o sa-l iei chiar daca te speli pe maini, dar presupunand ca nu esti autista si realizezi ca omul de langa tine are simptome si de misti de acolo nu o sa-l iei decat daca atingi o suprafata pe care au ramas picaturile dupa stranutul lui/ei.

Stiu ca toti sunteit mai catolici ca papa si mai fizicieni ca hawking dar daca nu pricepeti macar informatiile de baza care va sunt transmise de organele competente faceti cum vi se zice. Geniile ca tine devin pericole pentru sanatatea publica pentru cei...nu inteleg dom'le nu pot sa faca ceva daca nu inteleg.

Si porcaria aia cu spalatul pe maini e o masura de igiena personala de baza, stiu ca Romania nu ofera ore de educatie pentru sanatate..pentru ca BOR. dar poti afla informati asta si de la parintii tai daca ii intrebi.

| supadeceapa a răspuns (pentru RoCkKiD):

Nu doar prin strănut și tușit, oamenii pur și simplu scuipă când vorbesc laughing și nu știi niciodată pe ce și-a lăsat cineva balele (chiar dacă sunt infime) și tu ai pus mana și ai dus-o la ochi, nas, gură.

| Digikey a răspuns:

Prea putin conteaza ce crezi.
Poti sa nu te speli deloc si sa speri ca virusului ii va fi scarba de tine.

| Alverto a răspuns:

Off. asta e mentalitatea românului. frate zici că trăim în vremea comunismului când nu exista apa, mă, nu degeaba te speli pe mâini. deoarece pe mâinile tale sunt milioane de bacterii! Uite de ex tu pui acum mana pe telefon, și telefonul tau are o grămadă de bacterii. Ai auzit de Ebola? Care se ia prin punerea pe față a mâinilor. etc

| Yuoia a răspuns (pentru Alverto):

Cand nu exista apa?

Răspuns utilizator avertizat
| Trustmotorcy a răspuns:

Înțeleg ce vrei să spui, într-adevăr doar spălatul mâinilor nu te previne de virus, dacă vei avea contactul cu cineva deja infectat cu siguranță îl vei lua și tu, chit că te-ai spălat pe mâini de 10 ori înainte.

Masca este egală cu zero, o mască nu filtrează aerul, deci și cu mască poți lua virusul.

Virusul poate sta și pe suprafețe, adică degeaba te speli și iei telefonul în mână mai târziu. Însă se recomandă totuși să ne curățăm mâinile pentru că așa este normal, dar nu este un scut împotriva virusului, previne scăderea în imunitate pentru a nu-ți afecta organismul și cu altele.