| Ali29 a întrebat:

Voi ce faceți cand sunteți constipati de multe săptămâni?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In primul rand, trebuie schimbata alimentatia!
1. Se elimina din meniu TOATE mancarurile care provoaca constipatie: orez, malai, afine, cacao /ciocolata etc.
2. Se consuma multa lapte (de vaca), impreuna cu fructe (prune, mere, pere etc.) coapte, de gradina.

Daca nici dupa 3 zile nu se imbunatateste situatia, atunci trebuie mers la medicul de familie.

| RAY a răspuns:

Multe ciorbe recomand, supe, legume, fructe, si 100 de genoflexiuni in fiecare ora, daca ai hemorozici vezi de o crema, daca nu trece du-te la medic

| RAY a răspuns:

Faci pe naiba, de la lene o sa mori in pat

| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista constipat de "multe saptamani", fiindca pana acum faceai ocluzie intestinala si nu mai erai printre cei vii.
Poti fii constipat pentru cateva zile, maxim 1 saptamana, dar nu se poate mai mult, fiindca se ajunge la pietrificarea fecalelor pe intestine si mori.
Bea 2-3 litri de apa si ceaiuri pe zi (fara menta ca produce constipatie) bea kefir si iesi afara imediat, mananca supe si ciorbe, evita sa mananci ce te constipa (orez, banane, cacao, ciocolata).
Bea zeama de compot de prune sau mere FARA ZAHAR!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Chiar nu știi? Ce mănânci? Dta nu ești constipat, te constipi cu ceea ce mănânci. Schimbă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iei supozitor

| Andra2004 a răspuns:

Supozitor cu glicerina, de obicei băgat forțat

| Ali29 explică (pentru Andra2004):

De ce bagat fortat?

| Andra2004 a răspuns (pentru Ali29):

Îmi e frica de ele de cand eram mică și mama mi le pune forțat. Ție îți pune supozitoare?

| Ali29 explică (pentru Andra2004):

Eu am fost cu bunica mea la dispensar si asistenta mi-a bagat 3. Doare un pic dar este mai rau sa ajungi la clisma. Cate supozitoare iti baga odata?

| Andra2004 a răspuns (pentru Ali29):

Doua. Tu stai să ți le bage sau tot forțat?

| Ali29 explică (pentru Andra2004):

Stau. Daca stai relaxată nu te doare. Ți-au luat vreodată temperatura rectal? Cine iți bagă de obicei supozitoarele si in ce pozitie stai? De ce nu vrei să îți bage supozitoare?

| Andra2004 a răspuns (pentru Ali29):

Vrei sa vorbim în privat pe Instagram?

| Ali29 explică (pentru Andra2004):

Da

| Andra2004 a răspuns (pentru Ali29):

Cum ești trecută?

| Ali29 explică (pentru Andra2004):

Maryaalexandra29

| Nico159 a răspuns:

Mananc iaurturi, mere, pere.In general alimente laxative happy

| Garconu a răspuns:

Smoothie de fructe și/sau legume împreună cu miere, dimineața la prima oră.
Ceaiul de crușin de asemenea dă rezultate bune și bineînțeles că trebuie sa "umbli" la dieta zilnică dacă dorești schimbare.