| LaviniuA a întrebat:

Voi ce faceti cand sunteti obositi? Am dormit vreo 7-8 ore dar am avut un somn mai superficial si m-am trezit obosita sad
Ma simt nesanatoasa sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
32 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Tipic anexitate, depresie, melancolie, nu vrei sa mergi la un pshiolog?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Când sunt obosit nu fac nimic.

| dullcat a răspuns:

Bei un ceai si tragi un pui de somn.

| relian a răspuns:

Cind te-ai simtit tu sanatoasa? laughing vad mai mereu esti ciufuta, indispusa, etc.

Somn superficial cei ala laughing daca nu-i de ajuns 8 ore, baga si tu mai mult.
Ce sa faci cand esti asa? Baga unm redbul de ala mic, o sa te trezeasca, nu te mai simti obosita cum spui.

Cel mai bun, ar fi un s-ex laughing asa la ceva vreme e nevoie de un se.x, eu asa cred, ce face o partida buna de se-x nu pot face alte remedii laughing

| Frank51 a răspuns:

Asta nu e oboseală, e moleșeală, nu faci deloc activități fizice care să-ți stimuleze corpul și mintea.

| gabicoo a răspuns:

Ca să ai un somn odihnitor prestează activități fizice.
Acel somn superficial și nesănătos îl are toată lumea în perioada asta - e din cauza caniculei.

| LaviniuA explică (pentru gabicoo):

Mda e cam cald dimineata ce-i drept. Cred ca si asta imi afecteaza somnul.

| Hyperion7 a răspuns:

Somnul prost e o consecință a caniculei.Eu pe lângă somn prost am avut și un episod de paralizie in somn care mi-a stricat și mai tare somnul vreo 2 săptămâni.
Sa fiu sincer, eu mă simt mai bine când dorm 5-6 ore, decât dacă as dormi 7+ ore, nu știu care o fi explicația, dar da.

| LaviniuA explică (pentru Hyperion7):

Nu prea inteleg problema asta cu paralizia in somn. Cum de ti-a stricat somnul 2 saptamani?
Mie mi se mai intampla uneori sa ma trezesc si sa observ ca am corpul intepenit si ca nu-l pot misca deloc... dar adorm la loc. Nu ma deranjeaza deloc.

| Hyperion7 a răspuns (pentru LaviniuA):

Ideea e următoarea:Cand eram mic îmi plăcea să mă auto traumatizezhappy
Faza e că mă uitam la clipuri cu chestii paranormale până îmi era frica sa ies din casa.
La chestia asta am renunțat,dar acum,chiar și fără să nu mă mai uit la ceva,de fiecare data când am episodul asta de paralizie e ca un fel de joc laughing
Prima oara mă ia o frică groaznică cum că aș fi urmărit de nu știu ce strigoi,apoi mă chinuie o perioada, ca mai apoi bossu' sa se arate abia la câteva zile laughing
Sincer, după ultimul episod de paralizez am zis că-mi sare inima din piept.
Dar da, după ce episodul acesta se termina, somnul revine la normal și da, asta e logica pământului la mine cel puțin

| LaviniuA explică (pentru Hyperion7):

Si eu ma simt putin ciudat in momentele alea. Uneori ma uit prin camera ca sa vad daca nu cumva a aparut ceva sau cineva straight face

| Hyperion7 a răspuns (pentru LaviniuA):

E trist, dar adevărat, mai ales sa ai impresia că stafia sta sub pat și te poate atinge ușurel noaptea când dormi, mai ales când salivezi pe perna crying

| LaviniuA explică (pentru Hyperion7):

Nu cred ca m-ar atinge saracele stafide sad

| Hyperion7 a răspuns (pentru LaviniuA):

Mai ales daca ai pielea fina si mirosi frumos, clar vin să te pupe
Eu nu prea am pielea fina, da tot m-au pupat fără acordul meu.Mai întâi m au paralizat și apoi m au pupatsad

| StoicAnalysis a răspuns:

Eu functionez cu 6-7 ore de somn. Mai mult de atat ma moleseste, si mai putin de atat, ma extenueaza. Trebuie sa-ti gasesti propriul tau program de somn eficient. Nu suntem toti la fel.
Cand sunt obosit, dau din cand in cand cu apa rece pe fata, mananc ceva dulce ( preferabil ceva cu ciocolata ), si fac ceva ce imi pune sangele in miscare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Esti boss cu 6-7 h de somn. Eu incerc disperat sa ma bag la somn pe la 9 jumate, dar mereu ma ia somnul dupa 12 noaptea. Si ma trezesc la 5 dimineata. Lucrez in 3 schimburi. Beau cafea decat dimineata, si duc munca relativ fizica.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru anonim_4396):

Am muncit fizic aproximativ 5 ani. In ultimul an lucrand doar psihic la birou. Asa ca surplusul de energie pe care il am de cand nu am mai muncit fizic, il cheltuiesc pe antrenamente fizice intense. Asta ma ajuta cu somnul cel putin.

| anonim_4396 a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Am avut o perioada cand bagam si eu flotari. 3 serii a cate 27 bucati + alte 3 serii a cate 15 bucati. Dar m-am lasat, seara cand vin de la munca ma simt terminat sad

| StoicAnalysis a răspuns (pentru anonim_4396):

Incearca sa le faci cu 2-3 ore inainte sau dupa munca. Cand iti mai refaci din energie.

| LaviniuA explică (pentru anonim_4396):

Pai si nu te oboseste destul munca fizica? Ar trebui sa adormi mult mai repede dupa munca fizica.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LaviniuA):

Ba da ma oboseste. Dar nu ma ajuta cu somnul. Saptamana asta am stins orice ecran la 9. Dar tot dupa 12 ma ia somnul.

| haileewatson a răspuns:

Mergi la sala

| CleanHeart a răspuns:

Bea lapte și mănâncă dulciuri și pui și un serial fain

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La fel am pățit și eu. Nu am putut sa dorm pentru ca îmi era cald, deschideam geamul, se făcea răcoare, începea ploaia și stropește în casa. Ridică-te din pat, închide-l. Adorm, ma trezesc tunetele, trepidau pana și pereții. Adorm, iar mi-e cald, iar deschid geamul, iar se face răcoare, adorm cu un ochi deschis sa zic asa si iar aud cum începe ploaia și udă în casa. laughing tocmai în direcția aceea și-a găsit sa bata vântul laughing. Am și ventilator destul de puternic de la Rowenta, însă nu pot sta nici cu geamul închis ca într-o seră. Când adormeam ba ma trezeam cand auzeam ca plouă în casa, ba ca tuna de trepidau pana și pereții. Ce noapte minunată. Dimineața tuna și la ora 8 dimineața și vorbeam singur prin casa "Tună liniștit! Și asa nu m-ai lăsat sa dorm toată noaptea!". Parca te simți frustrat când vrei sa dormi și nu poți, apoi dimineața ești obosit.

| LaviniuA explică (pentru anonim_4396):

Pe aici cand tuna nu stiu cum se face ca se aude continuu si infundat. Parca ar fi un motor de masina care nu se mai opreste sad e chiar deranjant.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ploua si e rece afara, incearca o baie fierbinte cu abur si multa spuma ( ca sa se formeze aburul lasi apa fierbinte in vana, abia apoi o racesti dupa cum iti place ), stai cel putin 30 de minute inauntru. De obicei dupa o baie prelungita vine si somnul.
Daca e cald afara, un dus lung, racoritor.

Indiferent de timp sau anotimpt :), intodeauna un masaj bun ajuta sigur, si daca nu ai cine sa ti-l faca :),... exista asa ceva
https://www.google.com/......ps?/search
De asemenea, un ceai relaxant sau o cana cu lapte cald ajuta la relaxare si somn.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

De asemenea, sportul si activitatea fizica intensa ajuta la un somn fara perturbatii.
Poate te ajuta si
https://youtu.be/iR4rxaed_uQ?feature=shared

| adryang78 a răspuns:

Se întâmplă oricui, nu te alarma. Fiecare persoană are propriul metabolism, propriul program de odihnă etc. Uneori, din motivele cele mai diverse, te trezești parcă mai obosit decât te-ai culcat. nu e nimic neobișnuit.

| Ilovedinero a răspuns:

Ma spal cu apa extrem de rece pe fata si beau cafea.Imi continui ziua de parca sunt fresh

Răspuns utilizator avertizat
| Skarr a răspuns:

Conteaza si cand dormi.
8 ore noaptea nu e acelasi lucru ca 8 ore ziua.
Si ieri pe la 2-3 noaptea erai pe TPU deci asta e probabil un motiv.
La fel ce mananci si daca faci sport afecteaza oboseala si nivelul de energie

| LaviniuA explică (pentru Skarr):

E mai odihnitor somnul noaptea decat dimineata zici?
Atata timp cat e intuneric in camera eu nu vad o problema.