| anonim_4396 a întrebat:

Voi considerați sau nu depresia o boală? De ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
68 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Dacă e doar o stare de spirit asimilată unor factori cum ar fi supărarea, pierderea unei persoane dragi, suferința din diverse motive, etc. atunci nu e o boală.
Dacă persoana nu-şi revine la starea inițială de la sine atunci depresia poate deveni patologică, şi da, atunci devine o boală în unele situații cronică şi cu restrângerea unor drepturi, cum ar fi dreptul la muncă.

| aditimus a răspuns:

Depresia este cea mai ucigatoare boala, gandeste-te ca suferi de ceva si cat o poti duce.

| Mosotti a răspuns (pentru aditimus):

E cam printre cele mai ucigatoare ca iti fura tot, daca ai diabet si tii regim te poti bucura de viata, dar daca ai depresie din aia mai serioasa, iti fura toata motivatia de a face ceva, bucuria vietii, nu te mai bucura mai nimic, ai o suferinta permanenta care-ti umbreste total viata, de aia si duce la suiciduri.
90 % din suiciduri in depresie au loc tocmai de asta.

Dar majoritatea cu tratament isi revin si pot duce o viata normala.
De ex daca la un deces doliu tau tine mai mult de 6 luni se considera depresie, adica supararea, tristetea si asa mai departe.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu. Doar un moment.

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Daca era un moment înseamnă că nu o fost niciodată depresie nici măcar episod depresiv. Ceea ce descrii tu e atipie, o stare ...depresia e o boala. Care te macină 24 din 24 fara a o putea controla.

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum te mai simti? ^_^

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Sunt foarte supărat și dezamăgit că nu pot cânta piesa je suis malade oricum de abia ce îmi revin din covid e imposibil sa ob cant având în vedere că tremur că pestele pe uscat. În câteva zile cred că o să îmi revin din morți nu credeam că o să supraviețuiesc având în vedere ce mi s-a întâmplat.nu scap eu așa ușor de depresie și nici ea ' nu vrea sa scape de mine

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Deja daca scapi de Covidutz ar trebui sa te bucuri un pic. Stiu, e greu, dar totusi... happy

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu mă bucur deloc, că sunt conștient că de depresia mea cronica nu voi scăpa in veci ..eu scap da nu știu maică-mea daca va scapa...văd că începe să își revine o da pe sucuri Sprite laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai ca Sprite e mult mai ok decat Cola sau Pepsi! Si eu mai bagam Sprite destul de des, am cam renuntat de ceva vreme incoace...

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Toate sucurile își pierd farmecul daca bei prea des, se pierde gustul, tot. tot apa e baza, e nemuritoare.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, si fara termen de garantie, daca e tinuta intr-un recipient ca lumea si in conditii optime. happy P.S. In vino veritas, si mama ce-ar mai merge un whisky...

| Mosotti a răspuns:

Depresia este o boala declarat asta de sute de mii de medici din lume! E cauzata de dereglarea reactiilor chimice din creier, si asta este demonstrat.
De ex daca ai deficit de serotonina si esti trist, daca urci serotonina cu ceva de ex cu un antidepresiv, ai sa simti brutal cum se schimba starea in bine.

In general baza e genetica proasta care comanda formarea unui creier defect cu mecanisme chimice defecte in anumite zone, si la un moment dat se va manifesta boala poate declansata mai devreme de un eveniment negativ, sau apare pur si simplu si daca totul e bine, nu acel eveniment e cauza reala.
Ca dovada ca din 5 insi in aceiasi situatie, pot reactiona tota diferit, ca au genetica diferita.

De exemplu, trei elevi pica examenul de intrare la facultate.
Unul se suicideaza pentru ca asta i-a provocat suferinta pesta masura, ca avea genetica proasta si deja depresia era pe drum.
Altul sufera dar asa si asa doar.
Altul deloc, zice "nu-i nimic, mai invat in vara si dau la toamna, vedem ce o fi".
Asta e dovada ca nu evenimentul negativ da depresie in sine.

Asa ca asta este, eu am explicat ca sa si intelegi si de ce, nu doar sa zic "da, e o boala ca asa au zis medicii sau asa scrie la carte".

| Catrice a răspuns:

Da și nu.
Când îi aud pe copii ăștia că vai, a intrat în depresie că nu le-o sunat iubi timp de o ora și precis le înșală îmi vine să le dau cate una să-și revină.

| Sofer a răspuns:

Pare a fi o boala.

| SG1995 a răspuns:

A fi deprimat e o stare, a fi depresiv deja e un simptom pentru o multime de boli.

| CostinAlamariu a răspuns:

O minte sanatoasa nu ar trebui sa simta depresie deci evident e o boala

| Mosotti a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Corect! Un om sanatos este programat ca orice i s-ar intampla sa nu ii dea depresie, ca apare o suparare sau tristete temporara si de o intensitate suportabila, este altceva.
Altfel n-ar mai fi existat rasa umana, ca in existenta noastra au fost chestii mult mai dure decat ca mi-a murit pisica, ca am picat un examen, sau ca m-a parasit iubirea mea aia "mare".

Cine pica la din astea, are genetica defecta, subreda deja, nu evenimentul ala e cauza reala, e doar scanteia care aprinde butoiul prin cu gaz.

| Felys a răspuns:

Pentru mine depresia e o stare.Cand esti suparat si nimic nu iti merge pici in depresie.Cand esti fericit si implinit nu mai e nici o depresie.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Felys):

E o abordare foarte simplista si mai ales omiti un detaliu foarte important: ce defineste fericirea si implinirea? Uite, multi s-ar simti fericiti si impliniti in locul meu - mai sanatos fizic decat peste juma' dintre romani, cu maxim 4-5 ore pe zi lucrate pe bune pot sa fac peste 1000 EUR, copilul e sanatos, casa e a mea si nu am de platit rate... ai zice ca ar trebui sa fiu fericit si implinit, nu? Ei, bine, nu. Daca mi-ar cadea miine 1 miliard de euro in brate nu m-ar face fericit si implinit. Daca m-as trezi sultan peste un harem cu 200 de bunaciuni nu as fi fericit si implinit. De ce? PENTRU CA... nu exista logica. Ma lupt cu starea, deja am identificat niste caracteristici ale depresiei pentru care am luat masuri, pe linga aia vreo 10+ km zilnici pe jos o sa incep si 100 pushups challenge, pur si simplu. Ma vor face astea fericit? Daca ajung sa lucrez tot 3-4 ore pe zi si sa ramin cu 3-4-5000 EUR ma va face asta fericit si implinit. NU. De ce? Pentru ca piticii mei de pe creier au concluzionat ca ACEA STARE a fost atinsa acum vreo 20 de ani si de atunci nu m-am mai apropiat de ea. Si - si cam atit. Si totusi nu las asta sa ma ingroape, pentru ca era sa o faca, ci o sa lupt cu ea, o sa cistig, si voi scrie povestea in continuare. Mai bine. P.S. Cind sunt suparat si nimic nu merge imi bag p*&a in mm de treaba, de sfinti, de dumnezei, cristosi, si in aia care nu merge. Nu cad in depresie.

| StrongHeart a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ultima parte e o parte din problema, sper sa nu ma injuri si pe mine pentru ce iti zic.
Asa eram, ca tine, fie ca aveam bani fie ca nu, niciodata fericit.La fel sportul ajuta, il practic, dar sincer cred ca trebuie sa faci un sacrificiu si sa lucrezi la partea cu "imi bag ....in ei de cristosi si dumnezei si sfinti".
Fix asa faceam si eu blestemam tot ce tine de biserica, credeam ca ei sunt vinovati pentru problemele mele.Societatea,religia,politicienii,ei sunt nebuni, nu eu.Asa imi ziceam.Si intr-o anume masura,e adevarat,lumea e nebuna.
Ajungeam sa-mi blestem si sa imi injur propria familie doar pentru ca ei credeau altceva decat mine.E gresit.
Indiferent de ce credinte particulare ai, tu trebuie sa accepti si pe ceilalti cu credintele lor, oricat de absurde ti s-ar parea.
Stabileste ca oamenii astia exista si nu te afecteaza cu nimic, daca ai tarie de caracter, ce fac sau ce zic altii.
Invata sa-i accepti pe ceilalti si gandeste-te la asta, Hristos a fost omorat tot de farisei si de romani.Hristos ii mustra pe farisei sau mai pe romaneste, pe cei ce predicau, dar nu creadau nici ei ce spun.
Gandeste-te, frate, ca in lumea asta sunt oameni ce cred tot felul de nebunii.Sunt oameni care isi omorau copiii pentru zeul Moloh in antichitate, credeau ca le aduce noroc.Sunt oameni care o fac si azi.Sau cate si cate alte credinte mult mai bolnave exista.
Gandeste-te fix asa, eu asa fac si eu si ma lupt de mult cu depresia si sunt convins ca e ceva dincolo de persoana mea, e o lupta psihologica cu tot ce e in jurul meu si multe nu pot sa fac, nu pot sa schimb lumea, pot doar sa ma adaptez.Sa repar tot nu pot, nu tine de mine.Tot ce pot sa fac e sa fiu mai bun de azi incolo,nu sa regret toata viata mea,ci sa imi para rau pentru tot raul pe care l-am facut intentionat sau involuntar.
Gandeste-te,cand te apuca o stare de nervi si suparari pe cineva sua ceva cu ce ti-a gresit persoana respectiva personal? Nu conteaza cum e ca persoana sau ce zic altii ca e, gandeste-te tie ce ti-a facut, daca raspunsul e nimic, inseamna ca totul e in imaginatia ta si e problema ta ca lasi gandurile astea sa se dezvolte pana in punctul acela.
Si iti mai zic ceva, faptul ca ai realizat ca senzatiile de placere maxima nu iti aduc fericire e un lucru mare, bravo.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru StrongHeart):

E mai la indemina sa injur cu biserici si ursuleti. Am un unchi preot care e super-om, in oras aici ma duc uneori si donez chestii unui preot care face chestii extraordinare pentru cei din jur. Ii accept pe ceilalti, de multe ori ii ignor sau macar ii tolerez. Ideea e ca trebuie' sa injuri de ceva. Sau sa bati pe cineva. Sau sa iti iei un sac de box. happy Sacul de box poate sa mai astepte, ca nu am loc. P.S. Eu ma refeream mai mult la faze gen mi-am dat cu ciocanul peste degete sau nu mi se incarca backendul site-ului pe care am de lucru...winking

| StrongHeart a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Eu mi-am luat sac(l-am folosit o perioada,apoi l-am vandut) si am injurat la greu,de multe ori necontrolat,nici nu gandeam ce scot pe gura,imi venea pur si simplu sa injur,dar nu am simtit ca ma ajuta,decat pe moment sa ma descarc, dar pe termen lung trebuie sa invatam sa ne controlam instinctele sa nu ne mai treaca prin cap injuraturile sau gandurile negative.
Eu am un unchi preot(ruda indepartata) care are foarte multi bani si multi il vorbesc de rau, ca petrece, ca bea, ca nu e cum ar trebui sa fie un preot, dar cu toata lumea am vazut ca se poarta de nota 10, se duce si face cadouri la toata lumea, oameni mici si mari.doneaza bani la oferlinate si pentru alte cauze caritabile.
Nu e bine sa judecam o carte dupa coperta si nici oamenilor sa nu le punem etichete.

| raMLesS a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu esti fericit pentru ca nu stii cum, asta din cauza ca ai trecut prin sistemul, sau mai bine spus esecul de invatamant romanesc. Scopul lui e sa faca oameni care sa lucreze in fabrici ca niste roboti, sa faca si sa taca. Imaginatia, parerile si creativitatea nu intra in calcul. Scopul tau e sa fii un muncitor, acum ca ai ajuns intr-un anumit punct si ai tot ce iti trebuie, nu stii ce urmeaza, nu ai nici un motiv pentru care sa lucrezi, ai tot ce iti trebuie si nu asta era scopul tau in societate.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru raMLesS):

Nu are nici cea mai mica legatura sistemul de invatamint. Mereu am fost antisistem si pe felia mea. Imi dadea de citit in vacanta 10 mizerii si sa fac fisa de lectura? Citeam 25 din care nici una nu era din lista aia si ii raspundeam la ce intrebari vrea ea din ceea ce am citit. Mergeau toti in costum si cravata la proba practica la info la bac? Apare nebunul barbos, pletos, tricou cu Metallica, blugi taiati si afumati. Cine e singurul care primeste felicitari personale de la seful comisiei? Exact, le me. P.S. Nu am tot ce trebuie, doar ca am ajuns la punctul in care chiar nu ma doare capul ca nu am mocheta pe jos (nu ca m-ar fi durut vreodata, am avut dar am renuntat din considerente practice, nu legate de bani).

| raMLesS a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

E foarte grav daca nu ai mocheta in casa.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru raMLesS):

Am parchet, centrala merge bine-mersi. happy

| doctorandus a răspuns (pentru StrongHeart):

Nu a existat un zeu Moloh. Moloh era numele sacrificiului unui copil către Yahweh.

| raMLesS a răspuns:

Depresia este o boala in unele cazuri, si nu poate fi tratata. Este un imbalans chimic in creier.

| StrongHeart a răspuns:

Depinde si cat e de severa, dar eu cred ca e o boala, da..Ma confrunt si m-am confruntat cu asa ceva,ziceti ca e doar o stare,ce fac psihologii e sa puna diagnostice,adica sa ai o stare mai neplacuta,monotonia vietii, ni se intampla tuturor, dar am remarcat ca in timp ce eu aveam starile astea la nesfarsit si ma ingropam mai rau in ele, si de fiecare data cand incercam sa ma catar si sa ies din prapastie, urcam 3 metrii si cadeam 30, altii traiau bine mersi,radeau,glumeau,duceau o viata extraordinara.
Important e sa accepti suferinta, eu o accept, nu ma plang, sau daca ma plang o fac in sinea mea, nu trebuie sa stie nimeni ce simt.Pentru ca daca ar stii ceilalti ca sunt in depresie,ar zice,oww ce rau imi pare de el si ar vrea sa ma consoleze,eu nu vreau sa fiu consolat sau sa ii para cuiva rau de mine,de asemenea daca ar stii ce gandesc in anumite momente sau ce am facut sau ce am zis in anumite momente ale vietii ar rade sau si-ar bate joc de mine sau ar zice,lasa ca merita,asa ca decat sa ma deschis altora sa fiu tinta si victima la abuzuri prefer sa sufar in tacere si sa imi canalizez suferinta in ceva,orice ar fi,poate fi sport,poate fi muzica, sau mai poate fi ceva rau, dependenta de substante sau de oameni, incerc sa fiu cat mai independent, dar de depresie e geru sa scapi cand esti singur si te lupti ca fraieru degeaba ca nimeni nu da doi bani pe lupta ta.Asta e viata,trebuie sa o acceptam si sa facem ceva cu ce ni s-a dat,fiecare om e talentat la ceva,sunt sigur de asta,toti oamenii sunt diferiti,e greu sa-ti afli potentialul adevarat si ce vrei sa faci cand lumea e indiferenta si pare ca nu le pasa oricum, poate asta e adevarul, oamenilor nu le pasa decat de ei, un adevar sumbru, sper sa nu fie chiar asa.

| WhiteLife a răspuns:

Depresia este o tulburare se comportament caracterizata de o stare prelungita de tristețe, lipsa motivării și gânduri suicidale (deci o perioada lunga de timp, nu un moment). În școlile din domeniul medical se studiază în rândul bolilor psihice, la fel și tratamentul, care este medicamentos. In principiu, persoanele depresive au în organism o cantitate mai mica de serotonina decât este normal. Nu putem scăpa de depresie cu ajutorul sfaturilor prietenilor, sau prin gânduri bune, la fel cum o persoana astmatica nu se face bine dacă ia o gura mare de aer.

| Legion7X a răspuns:

Nu știu, depinde depresie. Poate sa fie pe termen scurt sau mult mat lung în asa fel încât să te termine, dacă te lași pradă unor anumiți factori de influență.

| Mosotti a răspuns (pentru Legion7X):

Nu alegi tu daca te lasi prada unor anumiti factori, te lasi sau nu te lasi automat fara sa vrei, in functie de vulnerabilitatea genetica adica cat de tare e chimia din creier.
Asa cum ala care e tare in creier nu se lasa coplesit de aia si aia tot fara sa vrea, deci nu el alege sa nu se lase, asa si celalalt se lasa fara sa vrea, asa simte in mod automat.

In general depresiile mai serioase odata incepute nu trec fara tratament, din contra, se agraveaza sau cronicizeaza.
Dar sunt si unele mai usoare care mai trec, insa vulnerabilitatea e acolo, si la alta faza mai dura din viata poti pica iar si mai grav.

| Mieeez666 a răspuns:

Sunt prieten cu cineva care are pus diagnostic de la psihiatru, deci banuiesc ca-i boala.
Acu' depinde, daca-i depresie de aia de copil de 14 ani, aia nu-i boala.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vand cartofi

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da? Cu cât kilu?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

49 de ron ca e decembrie

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Vai, ce ofertă de Black Friday...
Și nu lași și tu un număr de telefon să te contacteze oamenii?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

| DeyCj a răspuns (pentru anonim_4396):

Îs cu COVID de costă „numai" 49 lei laughing)))

| anonim_4396 explică (pentru DeyCj):

Is cu sos alb, specialitatea mea

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depresia este o boala. "Depresia" nu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce te minti ca te face dumnezeu fericita cand esti trista mereu

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Greșești.
Da, uneori sunt tristă. Și poate tristă e puțin spus. Dar în general oamenii văd bucurie pe fața mea...și dacă un copil, uitându-mi numele, m-a numit "fata aia fericită", eu îl cred. Copiii spun exact ce văd, cu o sinceritate ieșită din comun.
Întrebarea s-a născut dintr-o discuție recentă cu niște prieteni. Am vrut să aflu ce cred și alții despre acest subiect. Îmi place să încerc să înțeleg cum gândesc oamenii.winking

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pari cea mai trista persoana de pe site si ranjitul talamb nu te face un om fericit

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Era o lecție în manualul de franceză, clasa a 5-a..."Les apparences sont trompeuses".winking Io zâc că are dreptate.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Tristetea normala e una, si aia depresiva e alta, aia depresiva e de lunga durata constant, umbreste viata de nu te mai poti bucura de mare lucru, plus ca intensitatea ei este peste masura.
E normal sa fi trista uneori, nu poate fi perfectiune.

Tristetea normala trece, si nu are o intensitate patologica.
De aia in depresii apar 90 % din suiciduri (procentul e declarat de un medic), pentru ca la un om sanatos supararea si tristetea nu pot depasi un anumi prag, nu sar de pragul de suportabilitate!
In depresie sare si deci bubuie sistemul, devine totul insuportabil si clachezi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai eu am avut anxietate si mi s-a diagnosticat dezechilibru de serotonina de la o enteropatie. Deci da este boala neurologica si psihiatrica, poate cu cauze din alte specialitati

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ce este enteropatia? Are legătură cu sistemul digestiv cumva? big grin
Sper să nu mă fac de râs...

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da si aparent iti poate influenta echilibru de neurotransmitatori. Poti face depresie de la paraziti de exemplu, sau diabet, epilepsie. Si nu e de la stres

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Interesant, nu știam.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, încă una teribila și reală, mi-o furat 15 ani din viața și mi-o creat probleme cognitive serioase.e o boala, și una foarte gravă, multi nu știu dar depresia cronica afectează creierul permanent.eu cred că m-am născut cu aceasta boala, boala asta îți fura toată energia, interesul, voința te ațintește la pat, nu te poți da jos din pat deci da e o boala foarte grava, mă refer la depresia mea care nimeni nu mai poate face nimic nici măcar barbosul imaginar

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ăștia care spun că e o stare sunt prosti de dau in gropi, am câștigat în până mea acum o lună și ceva 15000 de Ron și nu am schițat nici în zambet depresia e o stare permanenta de tristețe de dezamăgire, stima de sine o ai mereu la nivel 0 ai insomnie nu poți dormi deci te distruge dtpdv îți fura ani din viața și nu poți face nimic nici tu nici Dumnezeu și nici medicii psihiatrii când depresia e cronica, tratamentul e că și cum nu ar fi.da, da așa de gravă e depresia cronica de abia aștepți să mori și nu se întâmplă acest lucru, nici nu te omoară nici nu te lasă să trăiești sa te bucuri de viață.

| raMLesS a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu poti lua pastile? Exista macar pastile pentru asa ceva? Cum traiesti?

| anonim_4396 explică (pentru raMLesS):

Iau pastile da eu sufăr de 16 ani de depresie, an luat prea târziu când deja o devenit cronica imposibil de vindecat.da exista eu de ex iau seroxat care mai ameliorează puțin depresia, dar sunt momente când mă ațintește la pat depresia cu zilele ..cum trăiesc? Cred că te-ai uitat la câteva clipuri cu iad și de astea prin ce trec oamenii aia..cam așa am trecut eu doar că sa ameliorat puțin nu știu nu pot sa explic cum și acum am gânduri de sinucidere e greu să trăiești cu așa ceva tot ce e cronic e. Grav simptomele sunt de infinit mai puternice decât la o depresie obișnuită te face praf îți fura ani din viața tot îți fura. Mai bine sa ai o boala mortala și să mori în câțiva ani decât să trezești cu depresie cronica sa nu mori da sa suferi toată viața.cine susține că depresia cronica se poate vindeca e un ipocrit un schizofren așa ceva nu se poate vindeca. chestia e că dacă o depistezi la timp ai șanse mari să trăiești că un om normal și să se vindece complet fara a avea remiteri iar și iar la nesfârșit. Ai momente când trăiești cu bune și rele și momente când regreți că te-ai născut.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E un termen pompos inventat de psihiatrii. Ce s-ar face ei fără aceste termene? Ehe...

Psihologia da, nu o contest.
Însă psihiatria?!

| troleibuz a răspuns:

Daca e doar o stare pentru tine, nu e o boala. Boala e cand mergi la medic si iti pune diagnosticul.

| raMLesS a răspuns (pentru troleibuz):

Nu e adevarat, e o boala cronica in unele cazuri

| troleibuz a răspuns (pentru raMLesS):

Si eu ce am zis? Ce nu e adevarat?

| Dana2103 a răspuns:

E o boala fiindca e cauzata de un dezechilibru chimic

| KR0NSTADT a răspuns:

Cred că este mai degrabă o stare.

| h379m3973423 a răspuns:

Bună,
Este o stare... Dar nu este persoana în cauză singură vinovată de acea stare ci și persoanele din jur. Da, eșecurile și dezamăgirile te pun într-o stare de tristețe iar între tristețe și depresie sunt persoanele din jur, cele ce ar putea să te încurajeze, să te ajute să treci peste sau să nu te ajute, să nu te încurajeze(poate chiar din contră) și acel sentiment de singurătate împreună cu tristețea eșecului/dezamăgirii duce la depresie. Și asta chiar dacă ai părinți, poate ei nu sunt în stare să te ajute în ce ai nevoie...
De aceea este bine să te încrezi în Dumnezeu. El este tot timpul acolo pentru tine și oricât de greu ți-ar fi la un moment dat... este trecător, este un rău pentru un bine mult mai mare, important fiind ca tu să nu cedezi, să nu te dai bătut/ă ci să perseverezi.

| Onisim10 a răspuns:

Depresia poate fi și mai contagioasă că o boala, de exemplu, ai diabet zaharat, ok, nu ai voie să mănânci cantități de zahăr mai mult decât este proscris in dosar.
In schimb depresia îți ia mințile daca nu știi să o controlezi, și se poate întâmpla să te sinucizi până la urmă, deci e foarte grea depresia.

| BecSpart a răspuns:

Eu i-au tratament pentru asta deci da, e o boală

| MissRebeca a răspuns:

Este o boală. Depresia generează stres si anxietate. Stresul se știe că ajuta la apariția bolilor de inimă. Anxietatea afectează ficatul (daca îmi amintesc bine).

| Mosotti a răspuns (pentru MissRebeca):

Nu neaparat, depresia poate fi si fara anxietate, asa cum si anxietatea poate fi fara depresie.
Dar sigur, ca sunt si combinate de multe ori, deci e relativ.