| CravataAlbastra a întrebat:

Voi cum ati slabit? Prin ce regim sau antrenament? Si cat ati slabit, in ce timp?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Alyra a răspuns:

Doar numărând calorii, mâncând mai puţine. Fără sport.
Cam 10kg, dar prea mult eu - eu >.< deci nu ştiu să-ţi spun în cât timp.

| RoyDupuis a răspuns:

5 luni - 16-17 kg
SUPE de radacinoase/ fasole, fructe, orez, porumb, castraveti, oua. FARA SARE, ULEI SAU ALTE CHESTII happy Nimic mai mult decat ce am scris! E adevarat, am cam facut foamea cu astea! dar a fost un regim f. bun!

| dannyel86 a răspuns:

Renuntarea treptata la paine si dulciuri, reducerea portiei de mancare, dar si miscare - prin efort fizic uzual. Durata de regim si numarul de kilograme depinde de metabolism si de greutate, precum si de varsta. Eu am slabit 11 kilograme in 4 luni mancand putin din fiecare. Nu te infometa si nu lua pastile, ci doar reduci cantitatea de mancare. Poti consuma orice, atat timp cat nu faci abuz si nu te ridici cu stomacul plin de la masa. Nevoia de surplus o fixezi cu lichide, de preferat apa plata. Am slabit incet, dar sigur. Ideea e sa te tii de regim ca sa slabesti sau macar sa te poti mentine la o anumita greutate, fara sa te ingrasi. Nu recomand alte diete celebre sau extreme, care pun in pericol sanatatea noastra.

| DeathOfDreams a răspuns:

Tocmai azi dimineață, când mă uitam în oglindă, am sesizat că am slăbit în ultimele săptămâni, din cauza lipsei poftei de mâncare.

Dar îmi aduc aminte acum câțiva ani, când făceam mereu sport, că am slăbit vreo 7 kg în vreo 2 luni laughing

| CravataAlbastra explică:

Am inteles cum a-ti procedat voi, dar eu vreau sa slăbesc mai repede, vreo 10 kg in doua luni. Mi se pare foarte mult timpul 11 kg in patru luni!

| L3mMoN a răspuns:

Eu am slabit 4 kg in 2 luni. Cum? In primul rand am eliminat: dulciurile, produsele de patiserie, cele de la magazin(gen chipsuri), carnea grasa, si nu am mai mancat fructe seara. Am mancat doar un fel de mancare la fiecare masa, maxim 2 felii de paine( si numai neagra, cu seminte sau integrala). Nu am facut mult sport, ci mai mult plimbari lungi si exercitii pentru picioare si abdomen de 2-3 ori pe saptamana.
Vrei sa slabesti?
Incearca sa elimini din alimentatie tot ce stii ca e nesanatos, sa eviti combinatiile de paine cu fasole, porumb, sau cartof, sa nu mai mananci seara dupa 7( sau sa mananci mancaruri foarte usoare gen iaurt, salata etc.). Consuma dimineata alimente care stimuleaza arderea grasimilor pe parcursul unei zile(nuci, avocado, apa pe stomacul gol dimineata etc.)-te poti interesa pe net de astfel de alimente.Si incearca sa te misti in fiecare zi. In zilele in care nu ai timp sa faci zilnic exercitii fizice sau sa alergi, poti face macar plimbari lungi, mergand rapid, de preferat. Seara, dupa ce ai mancat inainte de 7 cina, daca tot iti este foame, bea niste limonada cu apa calda. Iti va da senzatia ca tocmai ai mancat.
Acestea sunt doar cateva din trucurile care te pot ajuta sa slabesti.