| teutza99 a întrebat:

Voi de la ce varsta v-ati apucat de fumat, ca eu de la 10 ca atatia am?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| shalimar a răspuns:

Si exact de asta te-ai apucat de fumat, nu? ca sa te dai cool.crede-ma pe cuvant, nimeni nu isi schimba parerea in bine despre tine daca te vede fumand.mai ales la o varsta atat de frageda.lasa-te de fumat cat mai poti. daca o sa continui sa fumezi, nu o sa te mai dezvolti armonios si peste vreo 4 ani o sa ne intrebi de ce nu mai cresti in inaltime. ce e de facut.eu m-am apucat la varsta de 16 ani.probabil din acelasi motiv ca si tine. dar am realizat prea tarziu ca am gresit.nimeni nu te primeste cu bratele deschise daca fumezi.nimeni nu va spune:uite asta s-a apucat de fumat hai sa fim prieteni cu el/ea.si te-ai gandit la socul pe care il vor avea parintii tai cand vor afla? una e cand te apuci pe la 16 ani si alta e la 10(vorba tatalui lui flav)sa nu crezi ca daca mestechi o guma orbit va disparea mirosul.mama mi-a spus ca stia exact de cand m-am apucat de fumat.pentru ca era prea evident, oricat de mult incercam sa ascund. e viata ta, faci ce vrei, dar o sa ajungi sa regreti.

25 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Fumatul la pici nu e ceva cool, cum credeti voi, e o dovada de slabiciune si o metoda de a atrage atentia. De ce nu incerci sa atragi atentia asupra ta, fiind olimpic la matematica, de exemplu? Fiindca nu esti capabil, nu-i asa?

soothe
| soothe a răspuns:

Ai dreptul sa incerci orice pe pielea ta.
Am fumat, este adevarat de pe la 17 ani si regret si acum. M-am lasat acum 14 ani, insa oricand va ramane un risc mai ridicat decat la nefumatori, pentru boli de inima si alte boli ingrozitoare.

Am avut doua paciente bolnave de cancer de plaman. Una dintre ele avea un baietel de varsta ta. Au murit amandoua in mai putin de doi ani in chinuri ingrozitoare. Cancerul se urcase la cap (asa se intampla mai intotdeauna; intereseaza-te).

Ai alaturat o poza in care ai sa vezi un plaman al unui barbat de 30 de ani (fumator) si un alt plaman al unui barbat de 75 de ani (nefumator. Sunt facute in incinta unui spital, la morga, dupa autopsie.
http://www.soothe.ca/img/Plaman_teutza99.JPG

Multa sanatate iti doresc! Ai mare nevoie!

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

La 15 ani si nici nu stii cat de rau imi pare acum. E un drog si e tare greu sa te lasi. Daca as avea din nou 15 ani acum nu m-as apuca nici cu forta. Cred ca e cea mai mare greseala pe care am facut-o si o sa incerc din nou sa ma las, vreau sa scap de mirosul asta scarbos si sa respir usor. Am prieteni care deja au probleme de sanatate, crede-ma ca faci o mare greseala.

| Flav a răspuns:

Aha, bravo. Tu n-ai nici par la...(o vorba de-a lui taica'miu) si deja fumezi. In 2-3 ani te apuci si de droguri si cam asta a fost cu tine, nu?
Hai vezi-ti de scoala. Sau, de acolo te-ai apucat de fumat?

lolita
| lolita a răspuns:

Nu sunt fumatoare. o sa-ti treaca tot cheful de fumat dar va fi prea tarziu. acum incepi cu o tigara ca sa fii "smecher" maine cu doua, cu un pachet si vei ajunge sa fumezi trei-patru pachete pe zi. intr-o buna zii cand vei avea 35-40 d ani te vei trezi la realitate cand la un control de rutina ti se va spune ca ai cancer la palmani. acum ti se va parea o aiureala tot ce-ti spun dar itica in momentele alea ti-ai dori cu disperare sa dai timpul innapoi si sa nu te fi apucat de fumat.

| alexflor87 a răspuns:

Nu stiu de ce vi se pare ca ar fi o lauda sa zici ca fumezi. Ar trebui sa va fie rusine.Mai bine v-ati lauda cu ceva bun

| LoveMusic a răspuns:

Sper e o gluma.Si "99" de la numele tau care banuiesc ca vine de la 1999 si poza si mai ales. intrebarea :-s 10 Ani?!?! Nu cred ca esti in toate mintile straight face

| Dj Boalca a răspuns:

De la 16 ani

| YukiMrM a răspuns:

La 13 ani. mi-a luat 3 luni sa invat sa trag in mine, da nimeni nu m-a invatat cum! deci sunt bun ma laughing

| Ems a răspuns:

Renunta la ele cat mai poti. vezi-ti de scoala si lasa prostiile. O sa-ti para rau. Pe zi ce trece o sa vrei si mai mult si e foarte greu sa mai scapi de ele. Ai grija ce facihappy

| Ems a răspuns:

Ai toata viata inainte. Nu merita sa-ti strici copilaria din cauza tigarilor si ca ti se pare tie ca esti "cool". Renunta cat mai repede inainte sa fie prea tarziu si s anul mai poti.

| Frogie a răspuns:

La 15 ani decat ma prosteam, pufaiam. La 16 deja devenise serios, dar nu fumam foarte mult. Decat 2, 3 tigari pe zi. La 17 am ajuns sa fumez cate un pachet pe zi. Iar acum la 19, incerc sa fumez din ce in ce mai putin pentru ca acum realizez cat rau poate produce tutunul organsimului.

| crystal123 a răspuns:

Si crezi ca esti smechera?
crede-ma, esti penibilawinking!

| Parker_2310 a răspuns:

La 18 ani!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce taaaare!happy De ce nu te`ai apucat de la 7?! Ca tot incepusesi si tu clasa intai...thinking Ma rog, oricum, nu stiu ce`i in capu` tau, de ZICI ca fumezi, ca ma indoiesc sa o faci, daca esti tu aia din poza, arati prea micuta, abia daca sti sa te legi la sireturi sau sa iti stergi nasucu`!happy

Oricum, sa fi sanatoasa, pa`pa!:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine te lasi. Esti prea mica esti inca copil si nu-ti face bine tutunul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am un prieten care so apucat la 5 ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adica eu m-am apucat la 5 ani si acum am 12

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mda am 13 ani si eu fumez happy mai mult cu prieteni pentru ca ei m-au invatat eu anm vrut dar asta e sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am 11 ani si fumezbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Io am 13 si fumez de 2 zile :d si vrei sa stii dc m-am apucat? ca sa imi scurtez viata asta a mea de... ca n-are rost sa ma trezesc toata ziua ca urla toti la mine sad

| Loredana_4143 a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect! Vrei un pistol?smugsmug

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

U nu esti in toate mintile fumezi de la varsta asta eu personal am 17 ani si nu am pus gura pe tigare niciodata si nici nu voi pune stiu ca nu sunt bune pentru organism si u la 10 ani fumezi

| alinna_1696 a răspuns:

Ooooda...si ce intelegi tu de la tigari la varsta asta?
mai bine lasa-le, o sa iti para rau cand o sa cresti

| xFasT a răspuns:

Si eu de la 10 ani, a fost o prostie nu te apuca deoarece te doare gatul foarte tare in ultimele 2-3 zile.Noroc ca m-au prins parintii cand fumam de la geam si mi-au zis sa ma las. big grin