| anonim_4396 a întrebat:

Voi sunteti pro sau contra vaccinarii? Am pus aceasta intrebare deoarece am discutat cu doctorita de familie si mi-a zis ca nu ar strica sa imi fac niste vaccinuri anual. Ce e drept cand eram mica mergeam o data pe an cu mama la vaccin.Acum ca am crescut nu stiu ce sa fac. Voi ce parere aveti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AdelinaC a răspuns:

Depinde la ce fel de vaccinuri te referi.
Sunt contra vaccinurilor,, de experienta" adica a celora la care nu se cunosc efectele si care sunt de abia puse pe piata.Pana la urma suntem oameni,nu animale de experienta.
Sunt pro pentru vaccinurile uzuale,testate de ani buni si care sunt vechi pe piata(de ex cel antipoleomelita,contra hepatitei, antitetanos, cele pentru bolile copilariei si cele care se fac la bebelusi). Dupa parerea mea vaccinurile astea sunt necesare pentru ca te feresc de anumite boli sau complicatii.

6 răspunsuri:
| Zippy a răspuns:

De ce sa fiu impotriva vaccinarii? Toti care sunt impotriva sunt niste dobitoci si nu inteleg de ce se impotrivesc.Adica ei sunt mai destepti decat medicii care au creat vaccinul sa il refuze? Oamenii vor sa le faca un bine si ei refuza.

| ICanSeeAll a răspuns:

Unele sunt chiar necesare. De ex: anti-tetanos.

| Teresa a răspuns:

Contra bunica-mea nu a facut niciun vaccin toata viata ei si a trait 107 ani sora ei a facut multe vaccinuri care erau necesare si a trait 58 de ani
plus ca prin vaccin iti baga virusi in tine eu zic nu merci

| ThePoet a răspuns:

Da, eu si parintii mei suntem contra vaccinarii. De obicei cele obligatorii nu le fac la scoala oricum.

| NoInteres a răspuns:

Eu as spune sa iti faci vaccinurile, pentru conteaza. cum ar fi eu. am luat o boala. de la cineva. ca nu am facut vaccinul. is ce oroare pe ine. m-au dus la spital. injectii peste injectii acolo, asa ca mai bine faci doar o injectie... adica un vaccin. sa prevenim boala! merci de intelegere pup :*

| Cezar_4126 a răspuns:

Vaccinul este o doza de virusi "anihilati" care mediciii i-au colectat in anii trecuti.Acel vaccin nu are cum sa aduca noi virusi care sa provoce boli.Deci prin uramre rau nu are cum sa faca.Medicii cercetatori spun ca, cu acea doza de virusi cei noi nu ar mai avea efect.Deci personal recomad vaccinarea.