| anonim_4396 a întrebat:

Imi pun tot timpul intrebarea: "Oare ce nationalitate am?"
Ma intreb asta deoarece habar nu am de unde stiu foarte multa engleza. Ma refer la faptul ca sunt de-abia clasa a5-a si deja vorbesc engleza fluent. Cand eram mica, la fel. straight face
Eu stiu ca mama a crescut in Romania, dar ma refer la faptul ca poate am rude din alte tari.
Stiu ca este o intrebare stupida, dar cum pot afla nationalitatea mea?

Răspuns Câştigător
| Diddy a răspuns:

Chiar daca esti de alta nationalitate si ai crescut in Romania, tot aceasta limba este limba principala, deci nu conteaza.
Esti norocoasa pur si simplu. big grin Gandeste`te ca tu ai ce altii nu. tongue
Unii se chinuie zile intregi sa poata pronunta cuvintele alea, pe cand tu poti vorbi cu usurinta.
Daca te`ai nascut in Romania, esti romanca! laughing
Probabil ai vazut filme, desene, sau ai auzit diferite persoane vorbind engleza si ai invatat`o foarte usor. La mine a fost asa cu spaniola. [ ma uitam la telenovele si o stiam aproape perfect laughing ]
Ai grija de tine. kiss
App, Paste fericit!

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Intrebando pe maicata sau te uiti pe actele tale de nastere acolo pune.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tu nu cunosti sensul cuvantului nationalitate. Nationalitatea este cea pe care ti-o declari, pe care o mostenesti, in mod traditional de la parinti.

| noktambul a răspuns:

Esti o proasta care se crede importanta prin faptul ca are impresia ca vorbeste "fluent" engleza de cand era mica! Cred ca ti se pare (tie sau lui maica-ta sau lui bunica) doar ca vorbesti "fluent" engleza! Ai stat de vorba (la discutii, adica) cu vreun englez vertabil ca sa vezi cat de "fluenta" este engleza ta? Ma indoiesc!

| BloodMagickNecromance a răspuns:

@noktambul, de ce iti irosesti timpul sa ma insulti cand de fapt nu ma cunosti? In primul rand, nu ma cred importanta. In al doilea rand, da, am stat, daca tot mi-ai pus intrebarea asta.

| urgentr a răspuns:

Ca sa aflii iti intrebi parintii...
sunt englezii care nu stiu engleza

| HaDeS_9190 a răspuns:

De ex un englez nu vorbeste engleza pentru ca este de nationalitate Americana sau Britanica, vorbeste engleza pentru ca a crescut cu limba aia (tata vorbese engleza, mama vorbeste eng ...etc.), deci in conluzie daca un engleza se naste in Romania si traieste aici el va vorbi romana chair daca nemu lui e american. Si eu stiu engleza foarte inca de mic, sunt primul din clasa, doar pentru ca imi petreceam in fata televizorului mult timp la filmele americane, acum in clasa 8 nu am nevoie de subtitrare la filme.

| Katia_1778 a răspuns:

Dacă te-ai născut în România, eşti de naţionalitate română. Dacă mama sau tatăl tău sunt/au rude de altă naţionalitate, înseamnă că ai origini şi din alte ţări. Oricum, motivul pentru care vorbeşti cu uşurinţă engleza nu are legătură cu naţionalitatea.
Presupun că nu ai fost crescută în altă ţară, deci româna este limba ta maternă.
Dacă nu există o explicaţie evidentă, atunci se prea poate ca într-o viaţă anterioară să fi vorbit engleza foarte bine. De exemplu: ai fost englezoaică; ai călătorit şi ai vorbit multă engleză; ai fost profesoară; ai învăţat-o pentru că îţi trebuia la muncă etc, posibilităţile sunt infinite (dar cred că ai înţeles ideea).
Pentru a descoperi ce ai fost într-o viaţă anterioară, pe viitor poţi încerca hipnoza.
Însă nu este obligatoriu ca ăsta să fie răspunsul. Şi eu am vorbit engleza foarte bine încă de mică, reţineam totul cu uşurinţă şi traducerea unor cuvinte îmi venea de la sine. Dar poate e şi din cauză că eu de obicei memorez lucruri noi foarte repede, iar limbile străine le învăţ cu uşurinţă.
Deci motivele pot varia de la o persoană la alta, depinde ce ţi se potriveşte happy.

Sper că ţi-am fost de ajutor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut!
Sunt unii unguri care nu stiu ungureste.Sunt unii englezi care nu stiu englezeste.
Nu trebuie sa stii bine o limba ca sa fii de nationalitatea aceea, intelegi?
...ca ai inteles si stii sa v.b. engleza, asta-i alta treaba:ai ureche muzicala si prinzi repede.happy
Intreaba-ti mama.happy

| AndySchleck a răspuns:

Esti mai proasta, decat prevede legea laughing)) Auzi la ea... "Ce nationalitate am" laughing) de cand nationalitatea este decisa de limba pe care o vorbesti... Sunt persoane care vorbesc 8 limbi straine si la cat esti de proasta prin simplu fapt ca pui o astfel de intrebare prin care nu faci altceva decat sa te faci de ras, ma indoiesc ca vorbesti fluent engleza laughing)