Întrebare recomandată | Psychothic a întrebat:

Voi trece direct la subiect!
Problema sta in felul urmator, tatal meu la varsta de 35 de ani aproximativ,a fost diagnosticat cu Schizofrenie,la fel si bunicul tatalui meu a avut aceasta problema.
Stiu ca este ereditara si intrebarea mea este:Care sunt sansele ca eu sa mostenesc aceasta boala psihica,tinand cont ca tata nu era diagnosticat cu Schizofrenie cand eu m-am nascut?
E socant si trist sa-ti vezi tatal aberand si traind "in lumea lui" si sa nu poti face nimic decat sa-l indobi cu medicamente care-l tin intr-o somnolenta aproape permanenta.
Si inca o intrebare,ce pot face eu ca boala sa-i fie mai "usoara" si fiul lui,sa-l ajut sa fie oarecum constient ca noi il sustinem(Eu si mama)?
El ne iubeste foarte mult,are momente cand pot spune ca e normal,doar ca are obiceiuri stranii,ca de exemplu statul intr-o pozitie fixa indelungat,parca gandindu-se intens la ceva...
Il iubesc foarte mult,stiind ca in copilarie tinea mult la mine si era un om foarte glumet si placut de foarte multi oameni,datorita calitatilor lui.
Uneori e distant,alteori plange,desi foarte rar...
Imi este foarte mila de el,cred ca este foarte frustrant si greu sa traiesti intr-o permanenta "halucinatie".
Inca un lucru ma ingrijoreaza la el si anume fumeaza foarte mult, am incercat sa-l conving ca sa o lase mai moale macar, daca nu sa se lase de tot, dar mi-a zis ca e singura lui bucurie.
Mi-au dat lacrimile si nu mai stiam ce sa-i spun.
Tare frica mi-e ca intr-o zi va muri de cancer pulmonar sau ceva de genul. Fumeaza in jur de 1 pachet pe zi.
Repet intrebarile poate v-ati pierdut in amanunte.
Care sunt sansele sa mostenesc boala?
Cu ce il pot ajuta practic sa-i fie mai usoara viata pana la urma?
Schizofrenicii in general au tendinte de sinucidere sau chiar ucidere a altor persoana din familie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

As avea multe sa iti spun. Boala asta e psihogena, are cauze interioare, psihice nu fizice. Se gasesc mai multe cazuri in aceeasi familie pentru ca omul invata diferite mecanisme de gandire in special in familie, si mai ales pentru ca omul expus agresiunii psihice, adica tratat abuziv, acuzat pe nedrept, pus intr-o situatie de inferioritate, etc., tinde sa raspunda tot prin adoptarea unui comportament maladaptativ, nu neaparat schizofrenie, depinde de gravitatea abuzului. De fumat nu se va putea lasa, fumatul il ajuta sa recepteze cat mai multa dopamina. La autopsia schizofrenicilor, se gasesc in creier mult mai multi receptori de dopamina decat la ceilalti. Poti face ceva prin care sa devii capabil sa il ajuti destul de mult, si in acelasi timp sa te feresti tu insuti de boala. Invata psihiatrie. Evident, numai ce se ocupa cu bolile psihogene, ce te intereseaza pe tine efectul tumorilor pe creier, al loviturilor la cap sau al substantelor psihoactive. Cu accentul pe schizofrenie. E oribila ca boala, dar fascinanta ca obiect de studiu. Incepe prin a citi Tratatul de Psihiatrie cel mai recent, direct sectiunea care trateaza psihozele. Succes!

10 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

1.Inca nu s-a descoperit gena sau complexul de gene clar responabile de declansarea bolii astfel incat schizofrenia sa poata fi incadrata in categoria bolilor genetice. Daca factorul genetic ar fi unicul raspunzator de declansare, gemenii monozigoti ar fi trebuit, ambii, sa dezvolte aceasta afectiune(probabilitate de 100%).De aceea, pentru ca probabilitatea in cazul gemenilor monozigoti NU ESTE de 100%, factorii genetici nu pot reprezenta singura cauza! De asemenea, exista multi oameni care au schizofrenie dar care NU au niciun membru al familiei cu aceasta boala si invers, exista multi oameni care nu au schizofrenie dar au in familie unul sau mai multi membrii cu aceasta tulburare.

2.Arata-i iubire si intelegere --- are nevoie! Cat priveste partea materiala, are dreptul la o pensie lunara de boala + o indemnizatie de handicap. Daca are si ceva vechime in munca, cu atat mai bine, caci va avea o pensie de invaliditate mai mare! In plus, detinerea unui certificat de handicap ii acorda mai multe drepturi (bilete de transport gratuit, bilete gratuite la spectacole/manifestari sportive etc. etc.). Cauta legea nr. 448/2006, cu modificarile si completarile ulterioare si citeste-o.

3.Nu!--- asemenea cazuri sunt rare.

| Psychothic explică (pentru darrio2007):

Mersi,am mai citit si eu pe internet, dar despre transmiterea genetica nu gasesc decat contradictii.
Pe unele site-uri imi spune ca e de 50% pe altele de 10% iar pe altul ca e 3%, nu stiu ce sa cred.

| darrio2007 a răspuns (pentru Psychothic):

In ziua de azi multi dau sfaturi. Mai bune sau mai putin bune. Este greu sa alegi partea buna.

| ALGator a răspuns:

Mă miră puțin că deși tatăl tău se pare că a primit o medicație bogată, nu pare că voi familia să fi primit și explicații suficiente de la medicii care l-au diagnosticat.
În ce privește îngrijorarea ta. Dacă rețin bine "natura încarcă pistolul" iar mediul în care trăiești "apasă pe trăgaci". Deci nu e necesar să pățești și tu același lucru.
În privința fumatului. Poate fi văzut și ca un fapt bun. Tatăl tău, în ciuda afecțiunii, păstrează o conștiință de sine și o integritate. Relaxează-te, împacă-te cu tine și nu îi lua această bucurie. Poți însă să încerci să îl tentezi cu alte plăceri mai puțin periculoase. Nu trăim veșnic, dar putem măcar trăi bine.

| presus a răspuns:

Sa inteleg ca mama ta nu a primit explicatii despre boala tatalui tau de la medicii care l-au diagnosticat? Ciudat.

| Psychothic explică (pentru presus):

A primit, dar prea putine.

| Psychothic explică:

Care sunt sansele sa mostenesc boala?
Cu ce il pot ajuta practic sa-i fie mai usoara viata pana la urma?
Schizofrenicii in general au tendinte de sinucidere sau chiar ucidere a altor persoana din familie?

| TabletaSB a răspuns:

Intreaba un medic specialist si totodata un preot.

| iulianalii1992 a răspuns:

Salutare.Am auzit si eu cate ceva despre aceasta boala psihica.
Care sunt sansele sa mostenesti aceasta boala?
-Din cate am inteles aceasta boala este ereditara in familia ta asa ca iti creste sansele cu 50% sa faci aceasta boala dar de aseamenea poti sa nu o faci niciodata.
Cu ce il poti ajuta?
-Pai sa fii langa el cu toata dragostea ta.
Sinucidere sau ucidere?
-Sincer am auzit despre scrizofrenicii care a incercat sa se sinucida dar sa ucida nu.
Fundita?