Întrebare recomandată | emipenet a întrebat:

Salutare TPU! Am fost diagnosticat cu schizofrenie de curand, intrebarea mea este urmatoarea:
Cum pot primi pensie de boala?
Ce trebuie sa fac?
Se mai poate primi pensie de boala?
Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Ia legatura cu medicul tau curant!
vei primi pensie de boala
Pentru prima data, adunatul actelor se face destul de greu.

| Yuoia a răspuns:

Se poate sti ce varsta ai?

| emipenet explică (pentru Yuoia):

| Yuoia a răspuns (pentru emipenet):

Atunci, nu primesti pensie de boala pentru ca nu ai lucrat. Vei primi un ajutor de handicap daca medicul si comisia considera ca te incadrezi.

| Utilizatoare123 a răspuns:

Se poate. Dar chiar vrei sa traiesti cu eticheta asta toata viata? Poti lucra daca iei un tratament bun si tii emotiile/halucinatiile sub control. Incearca sa gasesti specialisti buni, vezi cum te simti si ce iti place sa faci. Multa sanatate!

| Simpatic a răspuns (pentru Utilizatoare123):

Este o afectiune destul de grava schizofrenia, nu este ca diabetul in care sa te poti controla, opinia mea poate pertinenta sau nu, este ca astfel de persoane nu ar trebui sa aiba drept de lucru ci doar indemnizatie (dar o indemnizatie mai mare decat este cea de acum), nu ai vrea sa ai un coleg/colega care sa ii se pare ca esti Satana si sa iti dea cu ciocanul in cap daca voi lucrati in uzina...
Cred ca am fost destul de pertinent despre cum actioneaza aceasta afectiune!
Sunt de asemenea afectiuni care chiar ar fi pacat sa stai fara sa lucrezi cu toate ca ai un handicap, dar in opinia mea problemele psihice nu ar trebui sa fie printre afectiunile pentru ca sa poti primi handicap dar si drept de a munci ci doar handicap (pensie) fara angajare uletrioara, stiu ca realitatea este contra la ceea ce am spus adica cei cu schizofrenie pot lucra ca orice alta persoana cu dizabilitati, dar fiind statul lor fragil si gandirea inselatoare cred ca varianta mea este cea mai realista!
Oricum este un vid legislativ, nu poti da indemnizatie unui om care e grav bolnav si nu poate munci 700 de lei/luna si la alte jigodii care sunt angajati la stat si au un handicap usor sa le acorzi atatea si atatea beneficii
Sunt medici, magistrati, asistente etc la stat care pentru ca sunt cu handicap si nu platesc impozit pe venituri ajung la sume fabuloase si sunt oameni care efectiv nu pot lucra cu un handicap mai grav decat al celor descrisi 3 randuri mai sus, care traiesc cu 500-800 lei/luna. Este doar vina legii care permite asa ceva!
Si da, datorita unora care primesc indemnziatii pe nemerit (sunt destui care au dat spagi si au obtinut incadrari ca fiind handicapati prin Protectia Copilului) nu li se poate oferi indemniatie mai mare celor care au nevoie!

Un medic cu un salariu de +35.000 lei/luna nu ar trebui sa mai primeasca si indemnizatie, dar asta e legea! Legea care nu este corecta cu toti desi in scriere asa pare, in practica si cand se aplica lucrurile se schimba!

De unde sa fie legea corecta? cand toti parlamentarii vechi primesc si ei indemnizatii, fie ca masa a facut puscarie politica, fie ca tasu a fost veteran de razboi, fie ca domnu Ciolacu are indemnizatie ca a fost revolutionar, domnu Klaus are 6 case din evaziune chipurile si pregatiri, cati si mai cati sunt si pe acolo cu handicap, nu exista dreptate fratilor nicaieri in lumea asta!

| Utilizatoare123 a răspuns (pentru Simpatic):

Atentie, nu am spus sa tina singur emotiile sub control. Am scris: " Poti lucra daca iei un tratament bun si tii emotiile/halucinatiile sub control. ", deci tratamentul adecvat tine problema sub control.
Ce spui tu despre colegul cu Satana nu exista, ba chiar e o prejudecata. poti cauta pe Youtube vloguri despre oameni care traiesc in societate cu o astfel de boala, pentru ca sunt consiliati si au parte de medicatie potrivita, cu cat mai putine efecte adverse si astfel sunt apti pentru munca si nu numai.
Acum nu stiu sigur daca se poate oferi salariu si pensie pe caz de boala in acelasi timp. Trebuie sa se intereseze.

| Simpatic a răspuns (pentru Utilizatoare123):

Nu am zis ca cei cu schizofrenie sa fie exclusi din societate cat ca nu prea e compatibila afectiunea lor cu un serviciu normal, stii ca exista mai multe tipuri de schizofrenie? atunci stiai ca unii chiar il vad pe Satana, iisus sau Baal, nu e nicio preconceptie.
Nu traiesc doar din auzite sau ce zice prietenul Google, cunosc oameni cu aceasta afectiune, crede-ma chiar cu tratamentul adecavat (apropo tratament care ne costa mii de lei/pacient pe luna!) tot mai au scapari, dar in fine, nu sunt aici sa judec sau sa intru in detalii de natura psihica sau comportamentala.
Eu am spus la modul general, persoanele schizofrene sunt instabile si implicit periculoase, trec usor dintr-o stare in alta, dar sunt toti la fel? Nu, nu sunt!

| Utilizatoare123 a răspuns (pentru Simpatic):

Cat timp e sub tratament personalizat (unul bun care isi face efectul) tot ce spui tu despre satana si halucinatii NU se intampla. Da, apar situatiile astea cand NU ia tratament. Dar cand IA, e ok. El e tanar si din intrebari am vazut ca rationeaza destul de bine. Daca sunt scapari, angajatorul vede in perioada de proba. Oricum, iti imaginezi ca nu vorbim despre medii de lucru tip corporate, unde el sa fie director executiv. happy Ci altele. Apropo, vorbesti cu o persoana care a ingrijit o ruda cu schizofrenie.