| Radandam a întrebat:

Voiam sa va spun ca m-am gândit sa fac un RMN, doar ca, într-o luna de zile am făcut radiografie la glezna, un CT cap și o radiografie la plămâni. Deja m-am radiat mult și nu mai vreau anul asta sa ma radiez deloc ca am făcut într-o luna prea mult. Deci, cât poate radia un RMN? 0? Nu mi-ar îngreuna situația deloc stiind ca am făcut într-o luna atâtea scanări imagistice? Nu va afecta dacă voi face un RMN?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
66 răspunsuri:
| Mariia_Allexandra_1995 a răspuns:

Ba da, afectează. Devii invizibil

| cezar003 a răspuns:

Daca RMN ul respectiv il faci deoarece este cerut undeva, nu ai incotro.Sa faci un RMN ca un control de rutina pentru ca asa "te-ai gandit" este insuficient sustinut. Evita cat mai mult posibil

| Jigokunokishi a răspuns:

Din câte știu rmn-ul nu e ceva care să radieze prea mult, ddeapt cred că nu radiază chiar deloc. În orice caz nu se compară cu radiografiile sau aparatura mai veche cu radiații cu ioni. Plus că, la câte radiații suntem supuși zilnic de la telefoane, tot felul de gadgeturi și mai ales wi fi-ul... pe langă astea un rmn e pistol cu apă. Dacă chiar ai nevoie eu zic să-l faci liniștit. Eu am făcut doar radiografii maxilare mai multe într-o perioadă scurtă decât ai făcut tu la tot corpul tongue

Sănătate!

| Floridori a răspuns:

Aparatul RMN nu obtine imagini folosind radiatiile ionizate.Acesta foloseste un camp magnetic puternic si radiofrecventa.
Succes maine happy

| relian a răspuns:

Poti sa stai la aparatul ala toata ziua, zi de zi, nu patesti absolut nimic.

| Floridori a răspuns:

Buna! Cum te mai simti? Ai mers sa faci RMN?

| Radandam explică (pentru Floridori):

Bună! Nup.Pai am mai fost aseară odată la spital, ca eram îngrijoratlaughing și mi-a făcut o perfuzie, și mi-a spus ca CT ul a ieșit bine și ca nu e nevoie sa îmi facă RMN. Sa nu mai citesc prostii pe google, a zis ca AVC se face la persoane în vârstă, care au probleme cu hipertensiunea, și ca sunt tânăr și sa nu-mi fac griji de asa ceva. Într-adevăr, ma simt ok pot spune. Și am zis sa mai amân o zi, adică sa nu merg azi, dar pentru liniștea mea o sa ma duc mâine sa fac un angio RMN. Și dacă ar fi ceva ar trebui sa se vadă după 6 zile ca nu e inneregula ceva, eu știu ca primele 72 de ore sunt cele mai periculoase, și apoi poate sa apară undeva între 5-7 zile hematom. Deci ar fi potrivit sa fac acum. Dacă ar fi ceva s-ar vedea

| Floridori a răspuns (pentru Radandam):

Deci orice ti s-ar spune, tu tot nu renunti laughing laughing laughing
Eu zic sa te mai gandesti pana atunci pentru ca sunt niste bani pe care ii dai degeaba.Dar tu stii mai bine...

| Radandam explică (pentru Floridori):

Pai nu știu, acum sunt ok, dar dacă se dezvolta hematomul și dintr-o data mor sau ajung în comă fără sa știu? laughing laughing atât ca de vreo 5 zile mănânc puțin, mai spre deloc, nu știu de ce, de la stres probabillaughing laughing probabil ca nu aveam chef dacă ma gândeam numai acolo

| Floridori a răspuns (pentru Radandam):

Haide, mai! Cum sa mori subit de la nimic?

| Radandam explică (pentru Floridori):

Nu știu... tu crezi ca se poate? laughing laughing

| Floridori a răspuns (pentru Radandam):

Nu prea se poate.Si nu am pretentia sa crezi pe cuvant o nebuna anonima de pe internet, dar ti s-a spus de mai multe ori si la spital ca e totul bine.
Cu banutii aia fa altceva.Ii dai degeaba?!

| Radandam explică (pentru Floridori):

Ehh, cu ipohondria mea am mai dat bani degeabalaughing laughing

| Radandam explică (pentru Floridori):

In loc sa îmi facă rmn idiotul de doctor, mi-a făcut test rapid de Covid, și m-a dus și la raze sa îmi facă la plămâni și a zis ca mi-a ieșit bine, pe lângă o perfuzie. Ce legătură aveau plămânii? laughing laughing m-au radiat de tot idiotii, în loc să-mi facă RMNlaughing

| Radandam explică (pentru Radandam):

Scuze, ca nu vreau sa ii jignesc, ii fac neatenți *. Oricum nu prea am încredere în doctorii de la urgente, este evaluat la 2, 1 stele spitalul de urgente, și toată lumea a dat o steaua, doar cei care lucrează acolo au dat 5 stele, ca altfel rămâneau cu o stealaughing laughing

| Floridori a răspuns (pentru Radandam):

Poti sa ii si jignesti daca asta simti.Nu o iau ca pe ceva personal, stai linistit. Poate si eu sunt injurata de multi laughing
Insa asta cu stelele este relativa.Nu stiu din ce localitate esti, dar imi este greu sa cred ca pana si la cel mai jalnic spital din Romania, din 3 medici care te-au evaluat nu ar fi dat macar unul un verdict diferit daca ar fi fost cazul.
Cat despre cei la care ai mers sa iti faci RMN si ti-au facut test Covid si raze la plamani, de ce cand ai vazut ca au incurcat borcanele nu ai zis nimic?

| Radandam explică (pentru Floridori):

Pai dacă I-am explicat la doctor ce ma doare și nu știu ce, și după a spus la asistenta sa îmi facă asta. Eu ce sa fac? Asta e.

| Floridori a răspuns (pentru Radandam):

Nu stiu ce sa zic. Poate i-ai spus tu ceva referitor la plamani...Ma gandesc ca nu te referi la data asta cu lovitura la cap, ci la o alta data in care ai mers la medic.

| Radandam explică (pentru Floridori):

Ba da, acum. Dar habar nu am de ce a făcut asta, o fi zis nebunul sa își iasă din părere ca nu am covid, și mi-a făcut testul +raza la plămâni

| Radandam explică (pentru Floridori):

Acum stau sa ma gândesc, ca doar m-a șters gantera, sau lovit nu foarte tare, ca nu mi-am pierdut cunoștință sau chestii din astea, nu am leșinat și nici nu îmi amintesc sa fii amețit. Ăștia naiba fac accidente de mașină, se lovesc mai tare la fotbal sau știu eu unde, și probabil tot un CT simplu fac ca mine, și poate se lovesc mai tare decât mine, dar nu fac hematom la o săptămână sau nu știu...

| Floridori a răspuns (pentru Radandam):

Aaaaaa! Interesant laughing laughing laughing

| Floridori a răspuns (pentru Radandam):

Vezi cum iti dai si tu seama ca exagerezi? laughing

| Radandam explică (pentru Floridori):

Apropo. La muti ani! Ai copil? Oricum chiar dacă nu ai, este ziua femeii indiferent ca ești măritata sau nu. Și îți mulțumesc că răspunzi unui ipohondru laughing

| Radandam explică (pentru Floridori):

Pai nu știu dacă îmi induc eu niște simptome. Acum nu ma doare capul deloc, dar nu știu, am momente când simt o presiune ușoară sau sunt ușor amețit. Dar nu stiu cum este amețeală. Aici îmi este frica. CÂND EȘTI amețiți nu îți poți tine echilibrul deloc? Când ești amețit vezi încețoșat? Când ești amețit simți ca pleacă patul cu tine? aici îmi fac probleme, ca nu-mi dau seama cum e sa fii ametitlaughing

| Floridori a răspuns (pentru Radandam):

Iti multumesc mult pentru urare! happy
Cum sa nu stii cum este sa fii ametit? laughing Pe asta nu am mai auzit-o! Scuza-ma ca ma amuza asta, dar este prima oara cand aud asa ceva.

| Radandam explică (pentru Floridori):

Pai nu am pățit asta pana acumlaughing nici mie nu mi vine sa cred. Adică, dacă te simți amețit trebuie sa te ții de ceva sa iti menții echilibrul?

| Floridori a răspuns (pentru Radandam):

Starea de ameteala afecteaza simtul vazului, acesta devenind incetosat si echilibrul urechii interne.Pare ca totul se misca in jur, iar capul tau se invarteste.
Iti poti pierde echilibrul, sau poti doar sa ai aceasta senzatie usoara.Depinde de intensitate.

| Radandam explică (pentru Floridori):

Urechea stânga îmi amorțește parca din când în când câteva secunde și ma lasă. Asta înseamnă că sunt amețit? laughing

| Floridori a răspuns (pentru Radandam):

Nuuuu laughing
Urechea interna, adica ceea ce nu vezi sau poti palpa la exterior.Este ceea ce simti in interiorul urechii, in cap, mai pe intelesul tututor.

| Radandam explică (pentru Floridori):

Aaa, okkkk. Daca mâine fac rmn-ul, de abia a doua zi vine rezultatul. Îți dai seama ca am de asteptatlaughing laughing