| anonim_4396 a întrebat:

Anul trecut mi-am facut prima data o radiografie la plamani de control, pentru ca fumam si nu am avut nimic. Acum in schimb am fumat extrem demult in anul 2020 si simt uneori ca nu am aer. Am fost la cardiolog mai intai si mi-a zis ca e de la stres ca e si perioada asta si ca poate sunt stresata. Eu as vrea sa-mi fac si la plamani ca sa ma linistesc. Vreau sa stiu daca este ok sa ma radiez asa. A trecut un an dar nu stiu ce sa fac. Ai mei imi ziceau sa nu mai fac ca n-am nimic ca ma radiez degeaba. Dar ei nici nu stiu ca fumez. Eu chiar as vrea sa-mi fac dar nu stiu ce sa zic si am nevoie de o parere. Am 20 de ani apropo.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum se face radiografia, si cat costa aproximativ ca si eu sunt interesat sa fac?
De la fumat nu poti avea probleme la varsta ta, insa stresul iti poate crea probleme inclusiv de respiratie.

| InOrOut a răspuns:

E de la stress. Ia magneziu si iti trece. Cand ramai fara aer fa respiratie rapida ca "de caine", mai mult din burta, si asa se scoate adrenalina din organism (sti de unde stiu asta? big grin din filmele cu Hulk, ca asa l-a invatat pe el o metoda de autocontrol si culmea functioneaza). Normal ar fi cand te apuca starea de anxietate sa te misti sa alergi sau ceva, daca stai pe loc fara sa faci nimic poti muri de la adrenalina daca e doza mare. Ca idee magneziul ajuta mult, si eu iau, ca tot asa mai raman fara aer. La mine a durat aproape 1 an sa imi revin complet, inca mai simt ca revine anxietatea dar nu mai e ca la inceput. Doar magneziu am luat.

| InOrOut a răspuns (pentru InOrOut):

Si nu mai bea cafea! Cafeaua face adrenalina in corp si daca mai esti si anxioasa faci infarct.

| anonim_4396 explică (pentru InOrOut):

Infarct la 20 de ani? Sper ca nulaughing mai ales ca n am nimic la inima. Eu nu ca raman fara aer, am zis prost. Simt ca nu mi ajunge aerullaughing imi vine mereu sa trag asa pana oftez

| InOrOut a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu ti-am spus. Tu faci ce crezi. Descrii exact simptomele anxietatii. Cauta pe net daca nu crezi.