| Radandam a întrebat:

Voiam sa va spun ca m-am gândit sa fac un RMN, doar ca, într-o luna de zile am făcut radiografie la glezna, un CT cap și o radiografie la plămâni. Deja m-am radiat mult și nu mai vreau anul asta sa ma radiez deloc ca am făcut într-o luna prea mult. Deci, cât poate radia un RMN? 0? Nu mi-ar îngreuna situația deloc stiind ca am făcut într-o luna atâtea scanări imagistice? Nu va afecta dacă voi face un RMN?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
66 răspunsuri:
| Floridori a răspuns (pentru Radandam):

Pffff, o eternitate laughing laughing laughing

| Radandam explică (pentru Floridori):

Apropo,Bilirubina indirecta trebuie sa o am pana la 1 pe foaie, și eu am 3 bilirubina indirecta. Deci am o problema acolo. Țin minte ca eu și acum 4 ani am avut aceiași problema, și știu ca am luat un sirop și am făcut analiza și îmi scăzuse în limita normala. Ce inseamna bilirubina indirecta mai exact, din ce cauza poate fi mare? Tin sa precizez ca fix acum 1 an am făcut analiza de sânge pentru hepatita B și hepatita C și nu am

| Floridori a răspuns (pentru Radandam):

In proportie de aproximativ 80%, bilirubina este formata din globule rosii ajunse la sfarsitul ciclului de viabilitate (120 zile).
Restul de aproximativ 20% provine din alte proteine ce contin fractiunea "hem". Aceasta este numita "bilirubina indirecta" sau "bilirubina neconjugata".
Cauzele pentru care bilirubina indirecta ar putea avea un nivel crescut ar putea fi:
-administrarea anumitor medicamente;
-anemie hemolitica;
-ruptura anevrism de aorta;
-infarct pulmonar;
-anumite afectiuni genetice.

| Radandam explică (pentru Floridori):

Infarct pulmonar am ieșit bine la plămâni chiar ieri laughing, iar ruptura anevrism de aorta e la cap?

| Floridori a răspuns (pentru Radandam):

Eu ti-am spus toate cauzele.Nu inseamna ca le ai tu laughing
Nu este la cap.Anevrismul de aorta se refera la o dilatare a aortei, oriunde pe sectiunea acesteia. Poate fi toracica sau abdominala.

| Radandam explică (pentru Floridori):

Am înțeles laughing

| Radandam explică (pentru Floridori):

Ai zis cumva ca soțul tău este medic? Și parca ai zis specialitatea, care era?

| Floridori a răspuns (pentru Radandam):

Da, este.Nu cred ca te poate ajuta laughing Este medic ginecolog.

| Radandam explică (pentru Floridori):

Nuu, nu de asta întrebam. Nu mai știam ce fel de medic e. Nu ești geloasa ca sta toată ziua cu mâna în... adică și mie mi ar place ca medic ginecolog. Este cea mai frumoasa meserie laughing laughing

| Floridori a răspuns (pentru Radandam):

Vaginul este doar un organ. Daca ar fi fost urolog trebuia sa fiu geloasa pentru ca vede penisuri? Sau daca era pneuomolog, trebuia sa turbez de gelozie pentru ca vede plamani toata ziua?
Atunci cand privesti organele din punct de vedere medical, perceptia se schimba, inclusiv cea asupra vaginului.
Sa fii ginecolog este o meserie ca oricare alta.Nu privesti aparatul reproducator cu tenta sexuala. Daca o faci, medic fiind, atunci este o problema.

| Radandam explică (pentru Floridori):

Hai dragă, era o glumălaughing asta o știu de la Fernando de la Caransebeș, când a fost întrebat ce vrea sa fielaughing
Dar oricum, este o specialitate aparte pentru cei care privesc din afara situația, pentru cei dinauntru nu este asa

| Floridori a răspuns (pentru Radandam):

Nu stiu cine este ala dar nu pare unul prea luminat laughing
Nu m-am suparat, daca asta s-a inteles.Doar am explicat pentru ca am mai primit astfel de intrebari si inteleg ca din afara, lucrurile se vad altfel.

| Radandam explică (pentru Floridori):

Fernando este un personaj jucat de maestrul Mihai Bendeac laughing laughing
Oricum, mi se pare foarte faina meseria. Tu ai zis ca vrei sa fii neurolog in viitor?

| Floridori a răspuns (pentru Radandam):

Aaaaa, ok laughing
Da, vreau sa fac o a doua specializare pe viitor.
Pana la urma vei face sau nu RMN? laughing

| Radandam explică (pentru Floridori):

Da, sigur laughing

| Radandam explică (pentru Floridori):

Hmm, am sunat, mâine la 12:30 am programare. Eu credeam ca îmi face în ziua când sunlaughing laughing

| Floridori a răspuns (pentru Radandam):

E bine si maine.Ai timp sa te razgandesti laughing

| Radandam explică (pentru Floridori):

Pot zice ca ma simt oklaughing astazi am mâncat destul de mult, mi-a revenit pofta de mâncare laughing

| Floridori a răspuns (pentru Radandam):

Din ce in ce mai bine happy

| Radandam explică (pentru Floridori):

Știi cumva dacă frisoanele sau temperatura, disconfort în gat, știu, pare mai degraba semne de raceala sau covid, pot avea legătură cu lovitura de la cap?

| Floridori a răspuns (pentru Radandam):

Nu au legatura cu lovitura. Poate fi raceala, gripa, covid etc.

| Radandam explică (pentru Floridori):

Ehh, sper sa nu fie covid. știu ca duminica noaptea eram negativ, acum nu știu... poate o fi început de răceală.

| Floridori a răspuns (pentru Radandam):

Pai locuiesti cu cineva?

| Radandam explică (pentru Floridori):

Termometrul îmi arata ca am 36, 4. L-am cumpărat acum 1 luna, am dat 15 lei pe ellaughing și sunt în dubii de capacitățile lui laughing

| Radandam explică (pentru Floridori):

Da, cu bunicii și părinții. Sper sa nu ii infectez dacă as avea doamne ferește. Oricum nu ies din casa, foarte rar, doar acum cu spitalul...

| Floridori a răspuns (pentru Radandam):

Nu conteaza pretul, stai linistit. Functioneaza foarte bine.

| Floridori a răspuns (pentru Radandam):

Aaa, ok. Daca nu au alte afectiuni, nu ar trebui sa fie nimic grav chiar daca sa zicem ca ar putea fi covid.

| Radandam explică (pentru Floridori):

Sper... mi s-a părut cam puțin. E din ala îl ții un minut la subraț și piuie singur când să-l scoți. 1 minut durează

| Radandam explică (pentru Floridori):

Ehh, bunii sunt bătrâni, știu ca mamaie are diabet și probleme in general, oricum am 20 de ani și pana la urma m-am ferit cât am putut, alții ies zilnic, eu stau în casa. Iar taica miu are diverticuloza colonica, sper sa nu pățească ceva niciunul.

| Floridori a răspuns (pentru Radandam):

E normal. Temperatura corporala variaza in timpul zilei iar asta e normala.