| stolz a întrebat:

Bună seara, tuturor! Dau fundă răspunsului corect și precis! Mi-am "pierdut" buletinul, pur și simplu nu îl mai găsesc. Probabil că e pe undeva prin casă, am căutat cam peste tot dar degeaba. Asta înseamnă că trebuie să-mi fac altul, am citit că în termen de 60 de zile e gata, dar eu am nevoie de el mai repede pentru că vreau să plec din țară. Cred că dacă voi spune că l-am pierdut, voi îngreuna situația și va dura mai mult. M-am gândit să spun că l-am aruncat din greșeală la gunoi sau că pur și simplu nu-l mai găsesc și că sigur nu l-am pierdut pe stradă. Știu că, atunci când un buletin e expirat, ți-l poate face într-o zi...dar în situația mea? Cam ce ar trebui să spun?

Răspuns Câştigător
| chioscuta a răspuns:

Spune ca l-ai pierdut, ca daca spui ca ti-a fost furat e si mai complicat, si vezi poate exista vreo posibilitate sa il faci la urgente, spui ca trebuie sa pleci neaparat din tara...si poate se rezolva

| stolz explică (pentru chioscuta):

Am citit undeva că îl poți face la urgență doar dacă poți dovedi că ai nevoie de el. (un contract, bilet de excursie, etc)

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Termenul maxim de emitere a unei CI (buletin nu se mai face de peste 20 de ani) este de 30 de zile, de obicei il primesti in cca 15 zile de la depunerea actelor.
Du-te la SPCLEP de care apartii, anunta pierderea si depui actele.

| stolz explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc. Cred că totul va decurge mai repede dacă spun că l-am pierdut prin casă, ci nu într-un loc public, nu-i așa?

| Ioandelasal a răspuns (pentru stolz):

Mai bine spui ca l-ai pierdut afara.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Orice ai zice nu scapi de amenda.
Ca sa faci altul, am impresia ca exista si o taxa de urgenta.De la 24 de ore la 2-3 zile).
http://newsar.ro/cat-costa-si-cat-dureaza-schimbarea-buletinului/

| stolz explică (pentru Elianna):

Sigur nu scap de amendă din moment ce eu l-am pierdut. Sper doar să-l primesc mai repede de 7 zile. Mulțumesc de link.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Doar declari că l-ai pierdut!
NU precizezi unde/cum, nici că "l-ai aruncat din greșeală la gunoi" ori alte TÂMPENII de acest gen!

NU mai există posibilitatea eliberării C.I. în "regim de urgenţă"!

"Conform dispozitiilor art. 13 alin. (7) din O.U.G. nr. 97/2005, termenul de soluionare a cererilor pentru eliberarea unui act de identitate este pâna la 30 de zile, acesta putând fi prelungit cu cel mult 15 zile de către seful serviciului public comunitar de evidenta a persoanelor. " - SURSA :
http://depabd.mai.gov.ro/cadru_legal.html
Perioada "medie" este de 10-15 zile LUCRĂTOARE :)

Vezi actele necesare la linkul :
http://depabd.mai.gov.ro/eliberare_CI_pierdere.html

Iar în cazul în care, ulterior, găseşti C.I. veche, ai OBLIGAŢIA s-o predai la Poliţie!

Toate cele bune!

| PedoBarbie a răspuns:

Pierdut buletin, îl declar nul. Ești cumva Smiley?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poţi spune liniștit că l-ai pierdut, și nu, n-ai cum să scapi de amendă. Te vor ruga să publici în ziar că ţi-ai pierdut cardul de identitate și că îl declari invalid/inexistent.

| stolz explică (pentru anonim_4396):

Sunt conștientă că nu scap de amendă, păi și dacă nu vreau să public în ziar? tocmai de asta era vorba, că nu vreau să se lungească chestia din moment ce știu că nu l-am pierdut într-un loc public. Mulțumesc de răspuns

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie să-l declari inexistent ca să nu ai două carduri de identitate valabile în același timp. Nu va dura mult din cauza aceasta, nu-ți fă griji happy

| chioscuta a răspuns:

Spune ca l-ai pierdut in oras intr-un loc aglomerat, nu in casa ca asa nu te vor lua in seama.

| stolz explică (pentru chioscuta):

Dacă voi spune că l-am pierdut într-un loc aglomerat, mă vor pune să fac drumuri și să mă interesez dacă nu cumva e la poliție dat de cineva sau găsit.

Cred că voi spune pur și simplu că l-am pierdut și că nu-mi amintesc când și unde. Cel mai probabil voi primi o amendă.

| chioscuta a răspuns:

Da cel, mai bine nu mai dai detalii unde l-ai pierdut, dar nici in casa nu e ok sa zici ca l-ai pierdut.Eu m-am mai gandit sa zici ca l-ai scapat intr-un canal ceva.