| AvalohAlyn a întrebat:

Vouă cu ce va trece mai bine temporar durerea de măsea atunci când va doare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Sophieka a răspuns:

Buna,

Am indurat de multe ori cumplita durea de masea. Nu doar ca, cand aveam dureri ma durea maseaua, ci si ochiul si urechea din partea dintelui cu problema.
Ca si pastila optez pentru ketonal, dar daca doresti un remediu simplu, natural, de acasa, eu mai puneam pe o vata spirt si tineam foarte putin pe dinte sau puneam pasta de dinti.
In functie de complexitatea infectiei, cu aceste remedii fie imi trecea complet in ziua respectiva, fie imi trecea pentru cateva minute, in caz de exemplu daca iti moare nervul...Atunci durerea e incredibil de grea si trebuie scos si curatat canalul si inchis.

Acum se poate merge la stomatolog, din 15 mai se poate, deci nu mai astepta.sa se agraveze situatia si sa trebuiasca sa suporti durerea.
Daca nu ai bani, poate te poti imprumuta la cineva!

Succes!

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Cică face minuni zeama de clește

| Sophieka a răspuns:

Multumesc! Ma bucur ca ti-am fost de folos happy!

| Bruno92 a răspuns:

Ketonal, am auzit că se da cu rețetă mai nou happy